2017 02 08

Augustas Kalinauskas

Kultūros žurnalas Fortkė

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min.

Revoliucija Sirijoje. Vieno pabėgėlio istorija

Dažniausiai tiek Lietuvos, tiek užsienio žiniasklaidoje apie karą Sirijoje ir pabėgėlius kalbama vartojant ekonominę ar politinę terminologiją. Bėgantieji nuo karo tampa gerovės valstybės statistikos ar politinių ideologijų nesantaikos dalimi. Itin retai į pabėgėlius yra žvelgiama bandant suprasti realią jų padėtį, atsiribojant nuo išankstinių žiniasklaidos kuriamų standartų.

Atsitiktinumas ar ne, bet su Mohamad Manla pasirinkome tą patį seminarą ir taip gimė šis interviu.

Vieta: Justus – Liebig Universität Gießen, pietų Vokietija

Laikas: lapkričio 3 d., popietė

Pirma – keletas esminių klausimų. Paprastas studentas Lietuvoje, jei nesidomi politika, ne itin gerai supranta, kas vyksta Sirijoje. Keletas esminių frazių – karas, Rusijos įtaka, pabėgėliai galbūt ir suksis jo galvoje, bet bendro vaizdo jis neturės. Tad judant linko geresnio situacijos supratimo – kas įvyko Sirijoje?

Iš pat pradžių tai buvo tiesiog revoliucija. Revoliucija, prie kurios prisijungė visos kultūros ir visos religijos. Tačiau joje jau nuo pat pirmų žingsnių buvo ir žmonių, specialiai siųstų diktatoriaus, kurie kartojo, kad nereikia nieko keisti.

Iš kitos pusės, režimas bandė susidoroti su revoliucija siaubingais būdais. Buvo tiesiog šaudoma į taikius protestuotojus. Vienoje vietoje nužudyti du šimtai žmonių. Tankai gatvėse, patikros punktai… Tam prasidėjus, supratome, kad tai nebegali būti taiki revoliucija – ji privalėjo tapti ginkluota. Bet visa tai įvyko tik po šešių mėnesių. Tuo metu aš irgi buvau vienas iš tų, kurie kovojo prieš režimą. Taip praradau keturis draugus.

Jie…  buvo nužudyti?

Taip, nušauti snaiperių taikiame proteste. Aš norėjau vieną jų išgelbėti, bet ligoninėje man pasakė – jis priklauso revoliucijai, todėl mes niekuo negalime padėti. Ir jis tiesiog mirė ant mano rankų.

Po viso to prasidėjo rimti ginkluoti susirėmimai, ir aš jaučiau, kad nebegaliu likti Sirijoje. Nenorėjau kautis – buvau tiesiog studentas, be to, privalėjau išvykti, nes kitaip būčiau buvęs suimtas – mano vardas jau buvo sąrašuose.

Tuo metu Damaske jau buvo panaudotas cheminis ginklas, o Asadas Vakarų akyse stengėsi atrodyti, kaip lyderis, kovojantis prieš terorizmą. Tam jis iš kalėjimų paleido žmones, kad jie sugadintų revoliucijos įvaizdį ir Vakarai nebegalėtų sėkmingai padėti opozicijai.

Be to, žmonės, kurie buvo paleisti – nemenka dalis jų dabar yra ISIS pagrindas. Kitaip tariant, jei nori atrodyti kaip kovotojas su terorizmu, turi jį pats ir sukurti.

Grįžtant šiek tiek atgal, kaip atrodė diktatoriaus valdymas taikiu metu?

Tai buvo komunistinis režimas.

Komunistinis?

Taip, režimas Sirijoje buvo itin komunistinis. Visai kaip Rusijoje.

Tai reiškia jis neturėjo stiprių religinių elementų?

Ne, visai ne. Tam tikra prasme Sirija buvo labai atvira šalis. Merginos vaikščiodavo gatvėse neužsidengusios veido ir tai buvo savaime suprantama. Trūko ne kasdienės, o veikiau politinės laisvės…

Bet juk taip buvo ne visada?

Taip, prieš Asado režimą Sirija buvo demokratinė šalis. 1946–1967 metais tai buvo itin demokratiška valstybė. Vienas to laikotarpio prezidentų netgi buvo pašalintas iš pareigų, nes naudojo prezidento automobilį ne darbo metu.

Bet Amerika siekia, kad Izraelis išliktų stipria valstybe (tai jos kūrinys), todėl nenori, kad jokia kita pajėgi šalis ribotųsi su juo. 

Ar tikrai?

Taip, JAV rėmė ir dabar netiesiogiai remia Assad’o režimą.

Jai svarbiausia, kad Rusija kariautų šį karą ir taptų kuo silpnesnė. Dėl to jie visada stengiasi išlaikyti jėgos balansą silpnindami Rusiją, o kartu ir Iraną. Vakarai parduoda ginklus opozicijai, bet ne tokius, kurie galėtų padėti laimėti. Galiausiai Arabų šalys taip pat nori, kad karas tęstųsi. Jos moka Vakarams, kad šie neparduotų stiprių ginklų, nes bijo Irano okupacijos. Silpninti jį karu joms naudinga.

Koks tavo akimis Rusijos vaidmuo konflikte?

Rusija neturi didelių tikslų Sirijoje. Mano akimis, tai labiau bandymas įrodyti – mes esame stipri valstybė, mes kaunamės už savo teritorijos. Iš kitos pusės, tai labai logiškas taktinis ėjimas. Norima sukurti kuo didesnį pabėgėlių srautą Europai, ko pasekmė būtų dešiniųjų partijų atėjimas į valdžią ir jų bendradarbiavimas su Putinu.

Todėl sprendimas šioje situacijoje būtų ryžtingi veiksmai Sirijoje, o ne pabėgėlių stabdymas, nes Rusija drasko šalį kiekvieną dieną. Tikrasis jos tikslas – Ukraina. Siriją naudojama veikiau tik kaip ginklas. Ir tai tikrai baisu…

Norėjau tavęs paklausti apie žiniasklaidos kuriamą pabėgėlių portretą – ar seki, kaip pastarieji  įvykiai aprašomi spaudoje? Tarkime Naujųjų metų įvykiai Kelne? Ar tai nėra dešiniųjų partijų manipuliavimas žmonėmis siekiant daugiau politinės įtakos, ką jau kalbėti apie žiniasklaidos norą bet kuria kaina patraukti dėmesį.

Į Vokietiją atvykau 2014 m. Ir tai buvo tikrai gera patirtis – pradėti naują gyvenimą, po to, kai netekau visko. Ėmiau pats save išlaikyti, mokiausi vokiečių kalbos, studijavau. Galima sakyti, savo tikslus pasiekiau, bet, kai kalbame apie tai, kas įvyko Kelne, aš tikrai jaučiuosi blogai. Tie vyrai, kurie prievartavo moteris, nebuvo sirai, tačiau požiūris, kuris įsivyravo po to, dabar yra taikomas visiems.

Bet sugrįžtant prie temos, labai neteisinga sakyti, kad Kelno įvykiai, susiję su visais pabėgėliais, kad tai refugee stuff

Baimės retorika?

Taip, absoliutus Trump mentality.

Balsuotum už Hillary? (pokalbio metu rinkimai dar buvo ateityje)

Mmm. Iš tiesų man labai patinka Europa, jos šalys ir reakcija į pabėgėlius, bet aš nematau Vakarų pasaulio kaip vientiso. Amerika man – labiau priešas. Todėl palaikau Trumpą.

Tu tikras?

Taip, nes tai padėtų mano šaliai. Ne dėl to, kad jis geras žmogus ar politikas. Asmeniškai, jis man visai nepatinka. Bet Amerikai reikia imtis veiksmų dėl to, kas vyksta Sirijoje. 

Manai jis kažką pakeis?

Nepakeis, bet jis gali sugriauti vidinę Amerikos sistemą, paversdamas ją silpna, kas sukurtų didesnę lygybę pasaulyje. Nes Europa jau nebėra tokia stipri kaip anksčiau. Ir tai nėra teisinga. Europa galėtų sustabdyti karą Sirijoje, bet Amerika to nenori.

Galvoju apie galimą sprendimą šioje situacijoje – štai JAV sako, mes remiame demokratiją visame pasaulyje, bet iš tiesų svarbesnį vaidmenį užima prekyba, Izraelio palaikymas… Išeina, kad demokratija jiems nesvarbi?

Ne, jiems svarbi tik demokratija Amerikoje. Kas gi jie būtų be diktatūrų? Jie palaiko šias santvarkas savo naudai. Pavyzdžiui, JAV padeda diktatoriui Egipte išlaikyti valdžią, ir tada jis parduoda naftą gerokai pigesne kaina. Be šių valstybių JAV nebūtų tokia stipri.

Tai labai ciniška…

Tai paradoksalu. Daugelis Europos resursų taip pat yra importuojami iš Afrikos, tačiau čia stengiamasi išlaikyti balansą – yra siunčiama humanitarinė parama, labdaros pinigai. Todėl man patinka Europa politika, bet ne Amerikos, netgi ne Australijos…

Australijos?

Taip, ji visai kaip Amerikos, o, tarkim, Kanados politika panašesnė į Europos.

Niekada apie tai nepagalvojau. Keista, kad apie tokias stiprias valstybes kaip Australija ar Kanada viešojoje erdvėje girdime tiek mažai, kai kalba eina apie globalią politiką…

Taip, Kanada yra atviresnė. Bet tai ne tik pabėgėlių priėmimas – tai visa šalies politika. Štai Vokietijoje tu gauni teises kaip ir visi kiti – gyventi, dirbti, mokytis, o Amerikoje visuomenė yra kapitalistinė ir labai skiriasi nuo liberalios Europos.

Žinai, būdamas Vokietijoje jaučiu, kad visos šios idėjos – žmonių laisvė, lygybė yra gimusios čia, Vakarų Europoje, o Lietuvoje mus pasiekia tarsi jų atplaišos, kurios nuolat varžosi su sovietine tikrove, išlikusia žmonių galvose…

Taip, bet mes negalime net lyginti komunizmo idėjų su dabartine tikrove. Galiausiai Rusija labai silpna ekonomiškai… Silpnesnė, nei galėtum tikėtis. 

Visgi palyginti įdomu. Bet gal geriau nekalbėkime apie Rusiją, jos jau ir taip per daug…

Koks kitas klausimas?

Neprisimenu (juokiasi). Atrodo, kažkas apie karą.. Ne, apie medijas ir kodėl jos daro tai, ką jos daro, bet aš jau klausiau šio klausimo.

Aha. Tiesiog tam, kad politizuotų pabėgėlių krizę.

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.