2017 02 20

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

J. Harris „Kitokia klasė“: tamsiausi sielos užkaboriai

Joanne Harris. Kitokia klasė: romanas. Iš anglų kalbos vertė Dalia Paslauskienė. – Kaunas: Jotema, 2017. – 464 p.

Britų autorė Joanne Harris iš viso yra parašiusi keturiolika romanų, dvi kulinarines knygas ir daug apsakymų. Literatūros padangėje ji pirmą kartą pasirodė, pasiūlydama skaitytojams iškart bestseleriu tapusį romaną „Šokoladas“, pagal kurį buvo pastatytas Oskarui nominuotas to paties pavadinimo filmas.

Įspūdingai visapusiška Joanne Harris šį kartą renkasi psichologinio trilerio žanrą — patį juodžiausią, keliantį didžiausią nerimą. Tokia yra „Kitokia klasė“.

Tie, kurie skaitė Harris romaną „Džentelmenai ir žaidėjai“, jau puikiai pažįsta Šv. Osvaldo pagrindinę berniukų mokyklą Šiaurės Anglijoje, jos mokytojus ir mokinius. Knygoje „Kitokia klasė“ Joanne Harris ir vėl sugrįžta į senąjį Šv. Osvaldą ir profesionaliai meistriškai toliau kuria intrigą: po pernykščių siaubingų įvykių, kai buvo nužudytas mokinys, atleistas direktorius ir keletas mokytojų, mokykla atsiduria ties žlugimo riba. Jai gresia didelės ir radikalios permainos. Nauja mokyklos vadovybė su savo šiuolaikiškomis idėjomis iš karto pradeda griauti senas tradicijas, o numatomas susijungimas su Malberiu — Šilkmedžio mergaičių mokykla ima drumsi vandenis ir kelti pokyčių bangas, grasinančias paskandinti senąją mokyklą.

Konservatyvių pažiūrų ekscentriškasis lotynų kalbos mokytojas Rojus Streitlis sardoniškomis pastangomis mėgina priešintis visiems šiems naujiems pertvarkos vėjams, kurie gali galutinai sužlugdyti jo brangiąją mokyklą, pakeisti jos veidą, išstumti jo dėstomą dalyką ir jį patį. O kai Streitlis sužino, kad naujasis direktorius — buvęs jo mokinys, mokytojo širdis nujaučia dar vieną nelaimę: šios permainos gero tikrai neatneš.

Prieš dvidešimt ketverius metus šis mokinys ir dar du jo bičiuliai — tikri atsiskyrėliai keistuoliai, kurie taip ir nepritapo mokykloje, — Šv. Osvaldui sukėlė nemažai rūpesčių, o jų juodas šmeižtas vienam mokytojui kainavo darbą ir net laisvę; tos istorijos baigtis Streitliui ir dabar dar kelia skausmą, sąžinės priekaištus ir liūdesį. Jis netiki, kad žmogus, net ir praėjus daugybei metų, gali radikaliai pasikeisti.

Romane yra du pasakotojai — tai pats mokytojas Rojus Streitlis ir paslaptingasis berniukas, kurio tapatybė skaitytojui paaiškės tik pačioje knygos pabaigoje.

„Kitokioje klasėje“ įtikinamai atskleidžiami tamsiausi žmogaus sielos užkaboriai, apnuoginamos pačios šiurpiausios užmačios, analizuojamos blogio, žiaurumo, kitoniškumo priežastys. Nors Streitliui brangūs visi jo mokiniai, tačiau retsykiais vis pasitaiko tokių, kurie prie nieko ir niekur nepritampa, ir jie sukelia daugybę rūpesčių ir net nelaimių.

Romanas įtraukia nuo pat pirmojo puslapio: mokyklos kasdienybė, mokytojų tarpusavio santykiai, jų intrigos, apkalbos, karjerizmas ir prisitaikymas, maištavimas prieš absurdiškus sprendimus, nekaltos mokinių išdaigos ir tikrai piktos, nesveikos, žiaurios užmačios, subtiliai slepiamos po tylumo ir padorumo kauke. Ir pagaliau pati Šv. Osvaldo mokykla — senovinė, turinti turtingą praeitį, savo istoriją ir savus vaiduoklius.

Visi romano personažai labai gyvi, spalvingi, J. Harres juodasis humoras ir puikiai sukurti šaržuoti pedagogų (jos buvusių kolegų) portretai ne kartą privers nusijuokti, o romane besirutuliojantys įvykiai kels šiurpą. Autorė iki pat paskutinio puslapio sugeba meistriškai klaidinti skaitytoją, gal todėl tokia stulbinama yra šio trilerio atomazga.

*****

Joanne Harris augo anglo ir prancūzės šeimoje, o prieš tapdama profesionalia rašytoja ji penkiolika metų dirbo mokytoja. 2013 metais buvo apdovanota Britanijos imperijos ordinu. Dabar rašytoja gyvena Jorkšyre.

Jos darbai pasižymi nepaprastu įvairiapusiškumu ir apima tokius žanrus kaip magiškasis realizmas, trileris, istorinis romanas, mitologija ir maginė fantastika.

Harris taip pat parašė novelę apie „Daktarą Kas“ BBC televizijai, šiuo metu dalyvauja keliuose muzikinio teatro projektuose ir kuria originalią televizijos dramą.

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.