2017 03 10

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

58-osios Tibeto sukilimo metinės

EPA nuotrauka

Prieš 58-erius metus dešimtys tūkstančių taikių žmonių, reikalavę kinų kariuomenės pasitraukimo iš Tibeto, buvo išvaikyti jėga, daugybė nužudyti, o dvasinis lyderis, Nobelio taikos premijos laureatas Dalai Lama bei tūkstančiai tibetiečių turėjo bėgti iš savo šalies.

Tibeto sukilimas minimas Indijoje

EPA nuotrauka

Kasmetinėje Tibeto vyriausybės tremtyje vadovo Lobsang Sangay kalboje prisimenami visi žuvę už tibetiečių laisvę bei vardijami tibetiečių sąžinės laisvės, teisės laisvai judėti ir kiti pažeidimai pastaraisiais dešimtmečiais. Praėjusiais metais Kinijos valdžia ėmė griauti Larung Gar budistų akademiją. Vienuoliai ir vienuolės priversti palikti mokymosi vietą. Vyriausybės tremtyje vadovas šį procesą prilygina maoistų vykdytai kultūrinei revoliucijai Tibete septintajame dešimtmetyje.

EPA nuotrauka

Pasauliui menkai reaguojant į tibetiečių priespaudą nuo 2009 m. už Tibeto laisvę susidegino jau 145 žmonės: vyrai ir moterys, vienuoliai ir pasauliečiai, netgi nepilnamečiai.

EPA nuotrauka

„Kitais metais minėsime 60-ąsias tibetiečių gyvenimo egzilyje metines. Tai bus padėkos metai ir gilus įvertinimas tų vyriausybių ir žmonių, ypač Indijos, už svetingumą ir daugiau nei pusę amžiaus nesvyruojančią paramą“, – teigiama L. Sangay kalboje. Indijoje gyvena viena didžiausių tibetiečių diaspora, Dharamsaloje įsikūrusi ištremtoji Tibeto valdžia bei Jo Šventenybė Dalai Lama. 

EPA nuotrauka

Lietuvoje Kovo 11-osios išvakarėse taip pat prisimenamas Tibeto sukilimas bei iki šiol trunkanti politinė bei religinė tibetiečių priespauda. Tibeto rėmimo grupė surengė piketus prie LR Seimo bei Kinijos Liaudies Respublikos ambasados.

Tibeto sukilimo minėjimas Lietuvoje

Gedimino Kajėno nuotrauka

Gedimino Kajėno nuotrauka

Į pirmąjį pavasario sesijos posėdį besirenkančius Seimo narius Tibeto rėmėjai ragina įsteigti tarpparlamentinių ryšių su Tibetu grupę, o Kinijos valdžią – spręsti Tibeto statuso klausimą ir pradėti realias derybas su išrinktais tibetiečių atstovais tremtyje.

Gedimino Kajėno nuotrauka

Gedimino Kajėno nuotrauka

Tibeto sukilimo minėjimas sostinėje rengiamas daugiau nei dvidešimt metų. Viena iš šios idėjos pradininkių – šviesaus atminimo rašytoja Jurga Ivanauskaitė. 

Gedimino Kajėno nuotrauka

Gedimino Kajėno nuotrauka