2017 04 04

Inga Babelytė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Žvilgsnis į krikščioniškojo pašaukimo gelmę

Inga Mari Ly – tai kūrybiniu pseudonimu pasirašanti jauna autorė. Literatūra susidomėjo dar vaikystėje. Savo ateitį ketino sieti su menu, tačiau vėliau pasirinktos techninių mokslų studijos nuvedė inžinerinės veiklos keliu. Lemtingas posūkis gyvenime įvyko būnant trisdešimt trejų. Dramatiškų įvykių sūkuryje netikėtai patirtas giluminis dvasinis atsivertimas tapo rimtu akstinu perkainoti vertybes ir pradėti domėtis, rašyti teologine tema. Pirmoji (debiutinė) autorės knyga „Magijos pančiai“, 2015 m. išleista nedideliu bandomuoju tiražu, sulaukė išties palankaus skaitytojų vertinimo.

„Pašaukimas – būti…“ yra antroji nuoširdžia, nesuvaidinta emocija alsuojanti Ingos Mari Ly knyga. Tai kūrinys apie žmogiškosios būties prasmę krikščioniškojo gyvenimo kontekste. Savo mintis autorė skiria skaitytojui, sekuliariame pasaulyje ieškančiam dvasingumo, išliekančių vertybių, kuriam nesvetimi egzistenciniai klausimai, ypač tiems, kurie eina savęs pažinimo ir apsisprendimo keliu. Sakydama „apsisprendimo kelias“ autorė pirmiausia turi omenyje tą pasiryžimą, sprendimą eiti gilaus, gyvo, tikro tikėjimo keliu.

Kūrinys yra nevienalyčio eseistinio žanro – nuo publicistikos iki dienoraščio. Knygoje savitu rašymo stiliumi nagrinėjama trijų dieviškųjų dorybių dinamika (sintezė) žmogaus (krikščionio) gyvenime. Savotiška kūrinio ašimi yra laiškų pagrindu formuojamas dialogas, kurio metu vyksta diskusija religine, teologine tematika tarp atsivertusio ir neatsivertusio žmogaus. Visų pirma knygoje kalbama apie tikėjimą, kuris ne savomis pastangomis susikurtas, bet gautas iš Dievo kaip dovana.

Dovana – kurią nėra lengva išsaugoti… Taip pat yra nagrinėjama kančios tema. Tačiau kančios ne kaip bausmės, pasmerkimo, o veikiau kaip pašventinančios malonės, nes minėta kančia yra tikėjimo šviesoje. Iš esmės, pagrindinis kūrinio tikslas – parodyti įstabų, perkeičiantį Dievo veikimą žmoguje, koreguojantį pasaulėžiūrą, būties, tikrovės suvokimą, keičiantį jo santykius su kitais žmonėmis.

Kviečiame paskaityti kūrinio ištrauką:

Vieną darganotą, pavasariu tikrai nealsuojančią pavasario dieną, ne ką mažiau niūriai susiklosčiusių aplinkybių fone netikėtai gavau pasiūlymą parašyti straipsnį pašaukimo tema. Atsižvelgdama į tuometinę situaciją, jos sugeneruotą prastą nuotaiką (o gal greičiau jausmą, kad žemė slysta iš po kojų?), operatyviai priėjusi išvados, jog tai – ne mano sritis (nesu rašytoja), savaime suprantama, beveik kategoriškai jo atsisakiau. Bet… kažkas mane visgi „užkabino“. Ir „užkabino“ taip stipriai, kad vos po kelių valandų jau nagrinėjau pašaukimo temą, kaip ir dera šiuolaikiniam žmogui, internete.

Pašaukimas – tai polinkis į kokį nors darbą, profesiją, – tokį trumpą, konkretų apibrėžimą, tikriausiai ne vienam pažįstamą dar nuo mokyklos suolo laikų, pateikia terminų žodynas. Naršau toliau… Žvilgsnis sustoja ties viena mintimi, kuri, turiu pripažinti, priverčia bent trumpam susimąstyti: „Pašaukimas yra ne tai, ką PRIVALAI daryti; pašaukimas yra tai, ko NEGALI nedaryti“.

ATRASK SAVO PAŠAUKIMĄ! Sužinok, ar gyveni savo gyvenimą, – viliojančiai agituoja dar vieno, „Sėkme“ pavadinto, tinklalapio antraštė. Visur sutartinai teigiama, kad pašaukimas yra neatsiejama laimingo gyvenimo dalis. Galop atrandu neįtikėtinai paprastą pašaukimo formulę: TALENTAS + VERTYBĖS + LIKIMAS. Aritmetika išties neįmantri… Pasirodo, tereikia išsiaiškinti savo talentus (gabumus), turėti vertybių skalę bei prisiminti visus atvejus, kuomet aplinkybės, it burtininko lazdele pamojus, klostėsi mums pačia palankiausia linkme. Viską sudedame ir turime asmeninį pašaukimą – tiesų kelią į lengvą bei sėkmingą gyvenimą!

Susidaro įspūdis, jog užtenka turėti pinigų ir vos per kelias dienas (ar net valandas) tau parengs sėkmingo gyvenimo, atitinkančio visus tavo gebėjimus, lūkesčius ir pašaukimus, maketą, kurį beliks nesudėtingai įgyvendinti realybėje. Bet ar iš tiesų viskas taip paprasta? Ar pasiekti Laimę pakanka koučingo kursų bei tos elementarios trijų dėmenų formulės?.. Ką daryti tiems, kurie ieško gyvenimo prasmės, kuriems norisi kažko daugiau nei vien tik daugybės turtų, aukštos padėties visuomenėje, svaiginančios karjeros ir kitų pasaulio teikiamų malonumų? Galų gale, kaip elgtis tam vargšui žmogui, kurio vienintelis, paradoksalus, pašaukimas, iš šalies žiūrint, yra tik nešti kryžių ir kuris su visu gyvenimiškų nesėkmių rinkiniu atsiduria sėkmingai gyvenančiųjų sukurto pasaulio užribyje?..

Tam tikra prasme atstovaudama šių „nelaimėlių“ stovyklą, norėčiau savo knygoje (ne staipsnyje) panagrinėti pašaukimą kur kas platesniu aspektu, t. y. krikščioniškojo gyvenimo kontekste.