2017 05 05

Vatican News

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Buvusi vergė – ISIS rankose dar trys tūkstančiai jazidžių

Gegužės 3 dieną, bendrosios audiencijos metu, popiežius Pranciškus pasveikino jauną moterį, priklausančią religinei – etninei jazidų bendruomenei Irake. Nadia Murad islamistų teroristinės organizacijos „Islamo valstybė – ISIS“ narių buvo paversta verge.


Kai savo ekspansijos laiku „ISIS“ užiminėjo vis naujas teritorijas, užimdama krikščioniškus kaimelius ar miestelius nužudė daug žmonių, tačiau daug šeimų vis tik galėjo išsigelbėti. Dažnai, bet ne visada, buvo pateiktas toks ultimatumas – atsiversti į islamą, mokėti brangų „apsaugos“ mokestį, būti nužudytiems arba tuoj pat išvykti, palikus viską. Daugybė krikščionių šeimų pasirinko pastarąją galimybę.

O jazidams nebuvo suteikta net tokia – kadangi dėl savo doktrinos „Islamo valstybės“ fundamentalistų akyse jie yra dar didesni netikėliai nei krikščionys, jiems buvo pateikti du pasirinkimai: atsiversti į islamą – pagal jų supratimą, būti nužudytiems arba, jei kalbama apie moteris ir merginas, pavergtoms.

Toks buvo ir Nadia Murad likimas. Į jazidų miestą Sinjarą ISIS teroristai įsiveržė ankstų 2014 metų rugpjūčio 3 dienos rytą. Jei arčiau kalnų gyvenę jazidai galėjo ten pasislėpti, tai Sinjaro gyventojai tokios galimybės neturėjo, jie buvo atkirsti nuo kalnų ir jokia grupė neatėjo jiems į pagalbą. Pagalbos nesulaukė ir iš aplinkinių musulmonų sunitų kaimų, kurių gyventojai vyrai, iš baimės, iš išskaičiavimo ar savanoriškai patys stojo į ISIS gretas.

Vyrai, jaunesni ir senesni, buvo iš karto žudomi. Jauni berniukai ar paaugliai paimti „perauklėjimui“ – vėliau ISIS propaganda rodė filmuką, kaip du jauni jazidų vaikinai, tapę esą gerrais musulmonais, siunčiami į savižudišką misiją. Nadia Murad pasakojo, kad jos motinai teko stebėti šešių savo sūnų, jos brolių, nužudymą, o po to buvo nužudyta ji pati. Nadia ir šimtai kitų jazidžių buvo išsivarytos – kaip karo grobis – į Mosulą. Ten paverstos sekso vergėmis ir nuosavybe, kurią galima leisti iš rankų į rankas arba trumpam „išnuomoti“. Kitos prievarta ir grasinimais ištekintos, nors tai ką jos išgyveno vargu ar galima vadinti „santuoka“. Kaip sakė Nadia Murad, prievartavimas ir kiti patirti dalykai buvo tokie skaudūs, jog užgožė motinos ir brolių mirtį.

Iš nelaisvės jai pavyko pabėgti vienam prižiūrėtojui pamiršus užrakinti duris, o vėliau – su pagalba vienos musulmonų šeimos, kuri merginą paslėpė ir parūpino suklastotą tapatybės dokumentą, su kuriuo sugebėjo praeiti patikros punktus. Išvykus iš Irako jai globą suteikė Vokietija, o pati Nadia Murad tapo vieša figūra, kuri pasakojo savo istoriją Jungtinių Tautų, Europos Parlamento, JAV kongreso auditorijoms, universitetams, asociacijoms. Tai nepadeda gyti ar pamiršti, pradėti naują gyvenimą, tačiau būtina, kad pasaulis žinotų. Nadia Murad taip pat įsitraukė į teisinę iniciatyvą, kuria siekiama jazidų žudynes pripažinti genocidinėmis ir patraukti atsakomybėn ISIS narius – ne kaip karius, o kaip nusikaltėlius.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Praėjusį kovo mėnesį ji vėl kalbėjo JTO auditorijoje, neslėpdama nusivylimo. „Mano žodžiai, ašaros ir mano liudijimas nepaskatino jūsų veikti. Aš galvoju ar yra prasminga tęsti savo kampaniją“, sakė ji, primindama, kad bent trys tūkstančiai jazidžių moterų ir merginų iki šiol yra islamistų nelaisvėje. Tarp jų – bent šeši jos artimesni ir tolimesni giminaičiai. Vos prieš keletą mėnesių iš ISIS, po 30 mėnesių, pavyko ištrūkti jos brolio žmonai. Pasak Nadios, jai baisu net klausti apie tai, ką ji išgyveno. Be to, sakė ji, „kasdien nerimauju, nes mano sprendimas viešai kalbėti kelia pavojų mano giminaičiams, esantiems nelaisvėje ir pabėgusiems“. „Aš negali suprasti (…), ką jūs dar turite išgirsti, kad veiktumėte“, sakė jazidė valstybių atstovams.

Popiežius Pranciškus, kuris daug kartų yra kalbėjęs apie Artimųjų Rytų krikščionių kančią, niekada nepamiršdavo paminėti kitų etninių bei religinių mažumų, tarp kurių ir jazidų, prašydamas joms saugumo ir galimybės išgyventi. Teisės ir teisingumas turi būti visiems, tik taip grindžiama tikra taika. 2015 metais popiežius Pranciškus priėmė jazidų delegaciją, kurioje buvo pasaulinės jazidų bendruomenės lyderis Tahsin Said Ali Beg ir aukščiausias dvasinis lyderis šeichas Kato.