2017 05 08

bernardinai.lt

Valstybės pažinimo centras

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Knygos ir žmonės. L. Donskis ir „Pagiriamasis žodis kvailybei“

Šiame videoįraše filosofas, kultūros kritikas Leonidas Donskis (1962–2016) pristato tris viduramžių kūrinius: Thomo Moro „Utopiją“, Erazmo Roterdamiečio „Pagiriamąjį žodį kvailybei“ ir Dantės „Dieviškąją komediją“. Filmuota 2015 m. rugsėjį, kuriant Valstybės pažinimo centro ekspoziciją.

Tai trys labai skirtingi kūriniai, tačiau visi  parašyti humanistų, aktyviai dalyvavusių lotyniškoje ano meto Europos kultūrinėje ir intelektualinėje erdvėje. Jie rodo, kaip nuostabiai galim aatverti žmogaus išmintį, humorą, lengvumą ir labai gilią politikos įžvalgą. Tikrai renesansiniai kūriniai giliausia šių žodžių prasme.

Tomas Moras parašė labai paslaptinga kūrinį apie tolimą salą, apie  kurią Antverpene, jo bičiulio Petro Egidijaus (arba Piterio Chileso) namuose, jam pasakoja Rafaelis Hitlodėjus, portugalų jūreivis. Kūrinys keistas, kadangi jame persipina viskas: moterų ordinacija, moterų tapimas kunigėmis, kas atrodo be galo modernu, tuo pat metu eutanazija, kuri yra įteisina Utopijoje, ir vos ne komunizmo bruožai – uždara visuomenė, negalėjimas keliauti, priežiūra, privataus gyvenimo nebuvimas, priverstinė viešoji erdvė. Keistas, paslaptingas kūrinys, kurį daug kas manė buvus socialine satyra, o kiti manė, kad tai tiesiog Tomo Moro eksperimentas – o ką jei?..

Jo artimiausias draugas olandų mąstytojas Erazmas Roterdamietis parašo nuostabų kūrinį „Pagiriamasis žodis kvailybei“. Jis labai šmaikštus ir tuo pat metu be galo išmintingas, rodantis, kad žmogiška tuštybė bei kvailybė turi būti suprasta. Kai žmogus suvokia silpnybes, jis suvokia ir jų pavojų politikoje, viešajame gyvenime, valstybės gyvenime.

Dantės „Dieviškoji komedija“ – monumentalus kūrinys. Labai įdomi knyga, kurioje susipina viskas – to meto italų istorijos apie karalius, apie įsimylėjėlius. Ten pat yra Francesca da Rimini ir Paolo Malatesta. Ten pat yra karaliai, nusidėjėliai, edukatoriai, pedagogai. Nežinia net kodėl kai kurie patenka į pragaro ratus, bet šalia nusidėjėlių, pragaro ir dangaus žmonių yra ir žmogaus gyvenimo branda. Būdamas vidutinio amžiaus poetas patenka į tamsią girią ir tai yra tarsi viduramžių situacija – išminties, savęs egzaminavimo, brandos laikas.

„Bernardinai.lt“ drauge su Valstybės pažinimo centru kviečia geriau pažinti skirtingų laikotarpių politinę mintį ir atpažinti ją šiandienos politiniame mąstyme. Atitinkamo laikotarpio politinės minties idėjas pristato filosofai doc. dr. Naglis Kardelis ir prof. Alvydas Jokubaitis, dalinamės a. a. prof. Leonido Donskio geriausių grožinės literatūros kūrinių rekomendacijomis ir jaunosios kartos akademikų pasisakymais apie jų atspindžius šiandien. Kiekvieną mėnesį pateikiame vis naujos politinės minties tradicijos pristatymą: balandį – antikinės, gegužę – krikščioniškosios, birželį – moderniosios, liepą – liberaliosios, rugpjūtį – marksistinės, o rugsėjį – postmoderniosios.