2017 05 22

Violeta Melnikienė

LRT.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Kodėl kai kurie žmonės mėgsta kontroliuoti kitus

Charlie Foster (www.unsplash.com) nuotr.

Mėgstantys kontroliuoti žmonės nori jaustis svarbūs kitiems, sulaukti pripažinimo – dažnai kontroliuojama neturint blogų kėslų, nors pasitaiko žmonių, norinčių tuo manipuliuoti. Taip LRT RADIJUI sako emocinės sveikatos konsultantė Kamila Golod. Anot jos, kontrolė sukuria saugumo iliuziją, tačiau ji gali greitai išblėsti: „Galima padaryti viską iš savo pusės, bet niekad nežinai, kokia bus kitų žmonių reakcija ar veiksmai.“

Kuo jums aktuali tema apie žmones, mėgstančius kontroliuoti?

Ši tema kurį laiką vyravo mano aplinkoje, su tuo susidūriu ir aš, ir daug aplinkinių. Suprantama, kad norisi kontroliuoti savo gyvenimą ir užbėgti tam tikriems įvykiams už akių, bet kai kurie jų nutinka ir negali nieko padaryti.

Kartais pasitaiko kraštutinumų, žmonės sako – arba aš viską kontroliuoju, arba gyvenimas, Dievas, Visata ir pan. Priklauso nuo to, kas kuo tiki. Man norisi tai suburti į vienį, nes tiek pats žmogus prisideda prie gyvenimo kontrolės, tiek kiti žmonės ar įvykiai. Svarbu suprasti, kad mes galime nesipriešinti gyvenimui, nebandyti sukontroliuoti visko, tačiau tuo pat metu turėti savo ašį, stuburą. 

Yra žmonių, mėgstančių kontroliuoti ne tik savo, bet ir kitų gyvenimus. Ką daryti šalia esantiems? Kodėl kai kurie taip nori kontroliuoti kitų gyvenimus?

Manau, kad šiuo atveju yra keli aspektai. Kontrolė sukuria saugumo iliuziją. Kai žinai, kad viskas priklauso nuo tavęs, viską gali sukontroliuoti, nebus jokių netikėtumų, galima saugiai jaustis. Mano nuomone, tai iliuzija, nes neįmanoma visko sukontroliuoti, kad ir kaip norėtųsi. Galima padaryti viską iš savo pusės, bet niekad nežinai, kokia bus kitų žmonių reakcija ar veiksmai.

Susidaro iliuzija, kad esi saugus, bet jei kažkas išsprūs iš tavo kontrolės zonos, dar labiau pasimesi – juk norai ir lūkesčiai neatitiks realybės, bus priešingai. Norisi viską sukontroliuoti, pasijusti visagaliu, bet greitai galima pasijusti bejėgiu.

Ar kontroliuojantis žmogus suvokia, su kokia įtampa jis gyvena? Ar jis norėtų tai pakeisti?

Manau, kad žmogus gali suvokti, jog jis nori viską visada kontroliuoti, tačiau jis gali nenorėti to atsisakyti. Juk jei atsisakys, prisipažins, kad yra nevisagalis, kad kažko nežino, nepasieks, jam tai bus nemalonu. Jis gali jausti, kad gyvenimas nenuspėjamas ir jis nežinos visų atsakymo variantų, neturės visų planų.

Ar toks žmogus galvoja, kad gali žlugti jo autoritetas?

Taip, yra ir to. Pastebėjau, kad žmonės, kurie mėgsta kontroliuoti, nori jaustis svarbūs kitiems. Tai galima pasiekti įvairiais būdais. Žmogus gali jaustis svarbus pats ir žinoti, kad tai, ką jis daro, yra svarbu. Arba jam reikia kitų pripažinimo, be kurio jis negali jaustis svarbus.

Visi nori jaustis laimingi. Galima jausti vidinę laimę žinant, kad viskas yra gerai. Tačiau tam tikrų žmonių laimė priklauso nuo kitų. Gautas komplimentas, pagyra tokiam žmogui yra įrodymas, kad jis šaunus, tai suteikia laimės pojūtį.

Noras kontroliuoti sudaro iliuziją, kad esi svarbiausias – be tavęs pasaulis žlugs, žmonės neišgyvens, kolegos ir antroji pusė nepriims sprendimų.

Tačiau toks žmogus, ko gero, yra nuolatiniame konflikte su kitais ir su savimi?

Tai gana sunku, yra trapi linija. Jei žmogus nesulaukia tokios paramos, kokios tikisi, ima galvoti, kad kažką daro ne taip, krenta jo savivertė. Žinoma, jis nepasikeičia nuo to, ar jam pasako, kad jis šaunus, ar nepasako. Jis lieka tuo pačiu žmogumi.

Kontroliuojantys žmonės gal ir neturi piktų kėslų ar noro pakenkti. Dažnai jie tai daro nesąmoningai. Toks jų gyvenimo modelis, kuriuo naudojasi. Kai nesulaukia iš kitų atitinkamos reakcijos ar poelgių, tokių žmonių noras kontroliuoti dar labiau sustiprėja. Žinoma, yra ir tokių, kurie nori manipuliuoti ir sako – jei nedarysi, kaip aš noriu, nebūsime vienoje komandoje, nes kitaip negaliu. Tas jų „negaliu“ reiškia „nenoriu“.

Kaip galima pasikeisti ir išvengti noro kontroliuoti?

Kartais noras kontroliuoti susijęs net su panikos priepuoliais. Suvokus, kad nebegalima visko sukontroliuoti, viskas slysta iš rankų, žmogų apima būsena, kai tarsi galima išprotėti. Nuo ko reikia pradėti, norint tai užbaigti?

Pirmiausia reikia susitaikyti su mintimi, kad esi vienas iš daugelio žmonių, tiek pat svarbus, kiek ir kiekvienas. Nepaisant to, kaip jautiesi, ar kažką pasieki, ar ne, gyvenimas teka savo vaga. Ir kontroliavimas nieko tikrai nepakeis.

LRT RADIJO laidos „Kasdienybės kultūra“ informacija