2017 06 09

bernardinai.lt

LRT.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Minint archyvų dieną atidaromas atnaujintas Lietuvos valstybės istorijos archyvas

Minint archyvų dieną, po 8 metus trukusios rekonstrukcijos Vilniuje atidaromas atnaujintas Lietuvos valstybės istorijos archyvas. Jame saugoma per milijoną dokumentų iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, Rusijos imperijos, Kaizerinės Vokietijos okupacijos laikotarpių, taip pat religinių įstaigų bei metrikacijos dokumentai iki šių dienų.

Jei visus archyve saugomus dokumentus sudėtume vieną prie kito, jie sudarytų daugiau kaip 17 kilometrų juostą. Naujai sutvarkytame pastate esančiose dviejose skaityklose lankytojai galės tyrinėti ir kopijuoti tiek originalius dokumentus, tiek jų mikrofilmus. Pasak Lietuvos valstybės istorijos archyvo direktoriaus pavaduotojo Alfonso Tamulyno, tai pats seniausias archyvas šalyje, kuris saugo dokumentus iki 1918 metų: 

„Pas mus seniausi dokumentai surašyti lotynų kalba, kanceliarine LDK kalba, po to senąja lenkų kalba, rusų irgi sąlyginai senąja kalba, o lietuviškų dokumentų mes praktiškai neturime, o jei įlįsime į giminių fondus, tai ten bus ir prancūzų kalba, ir vokiečių, ir anglų“, – sako specialistas.

Atnaujinto Lietuvos valstybės archyvo atidarymo ceremonijoje užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius įteiks dovaną, gautą iš Vokietijos užsienio reikalų ministerijos Politinio archyvo. Ministras perduos laikmeną su 52 suskaitmenintomis bylomis, tarp jų yra ir Vokietijai siųstas 1918 metų Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės aktas.

Archyvo dokumentus tyrinėti lankytojai galės nuo pirmadienio.

Greta Klimkaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt