2017 06 30

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

G. Landsbergis: „Urėdijų reforma – pasitikėjimo Vyriausybe egzaminas“

Nuotraukos autorius Andrius Ufartas/BFL
© Baltijos fotografijos linija

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis penktadienio „Žinių radijo“ laidoje „Opozicija“ komentuodamas urėdijų reformos įgyvendinimo eigą pabrėžė, jog tai yra egzaminas Vyriausybei.

„Urėdijų reforma yra viena aštriausių temų ir Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis pasistengė, kad tokia ji taptų. Visas klausimas yra tas: ar dar yra Vyriausybė? Ar Premjeras dar turi pasitikėjimą Seime, ir ar gali jo atneštas dokumentas būti priimtas? Kodėl tai yra toks svarbus įstatymas? Dėl to, kad Tarptautinio ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija ( angl. OECD) į kurią mes norime įstoti ir iš kurios kitais metais turime gauti pakvietimą, neįvykdžius šios reformos gali mus įvertinti neigiamai ir mūsų įstojimas tokiu atveju nusikeltų dar metams. Akivaizdu – tai ypatingos svarbos politinis klausimas, ir aš suprantu, kodėl jis yra prilyginamas pasitikėjimui Vyriausybe. Jeigu Premjeras pasakytų, jog šis balsavimas dėl urėdijų sujungimo į vieną yra pasitikėjimo egzaminas ir jis atsistatydins, jei tas įstatymas nebūtų priimtas, tai akivaizdu, kad visi balsuojantys taip ir balsuos – nebe už urėdijas, nebe už šį įstatymą, bet už pasitikėjimą šia Vyriausybe. Kodėl iki šiol nebuvo galima atrasti kompromisų ar kažkokio vieningo Seimo sprendimo – aš negaliu atsakyti. Matyt, toks yra Premjero pasirinkimas“, – sakė G. Landsbergis.

Komentuodamas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Ramūno Karbauskio pasisakymus apie opozicijos vykdomas neigiamos reklamos kampanijas prieš valdančiuosius, G. Landsbergis teigė, jog opozicija nekritikuotų valdančiųjų, jei šie vykdytų visuomenei pažadėtus darbus.

„Jeigu jau reiktų įvardyti kas kaišioja pagalius į ratus valstiečiams-žaliesiems, aš galiu pasakyti – tai R. Karbauskis. Nėra kito žmogaus kuris būtų tiek pakenkęs pats sau. Jūsų laidoje puikiai prisistatė žmogus, pašnekėjo. Bet jau po kelių valandų jis pradėjo išsisukinėti: neva mes ne taip supratome, visuomenė ne taip suprato jo mintis. Viskas yra labai paprasta. Jeigu valstiečiai dirba, jie turi galimybę atėję į Žinių radiją, atsisėdę prie mikrofono papasakoti visus reformų planus, visus nuveiktus darbus, apie stiprų Vyriausybės palaikymą. Ką tokio neigiamo gali tuomet opozicija? Bet jeigu mes matome, kad darbai nevyksta, reformos nevyksta, Vyriausybė praktiškai veikia mažumos sąlygomis, R. Karbauskis neatpažįsta savęs nuo ryto iki vakaro, per dieną jo nuomonė pasikeičia tris kartus, na, turbūt, tai ne opozicijos problema. Didelė opozicijos darbo dalis yra analizuoti situaciją, mėginti suprasti ką daro valstiečiai, padėti ten kur galima, paremti ten kur galima, pakritikuoti ten kur reikia“.

Vertindamas kylančias skirtingas iniciatyvas dėl aukštojo mokslo reformos, TS-LKD lyderis pabrėžė, jog Vyriausybė ryžtingai nesiima spręsti šios užduoties, kartu palikdama ir visuomenę visiškoje nežinioje dėl ateities.

„Vakar priimtame dokumente nieko neparašyta. Seimo nutarimas yra rekomendacinio pobūdžio dokumentas, jis neįpareigoja nei Vyriausybės, nei universitetų ką nors iš tikrųjų daryti. Antras dalykas – ten nėra net jokių gairių, kas ir su kuo turi jungtis, kalbėti apie kažkokią reformą dabar – neįmanoma. Šis dokumentas yra tiesiog gerų norų rinkinys. Aukštojo mokslo reforma priklausys nuo to, ką Vyriausybė sugebės padaryti priversdama universitetus jungtis. Vyriausybė turi atrasti vieną universitetą, privesti prie kito, įtikinti jungtis. Ar jie tai padarys? Aš nežinau. Ir šioje situacijoje, noriu pabrėžti, labiausiai nukenčia studentai, kurie turi planuotis kitus metus, tie kurie dabar svarsto kur jiems stoti. Jie nežino kurios programos išliks, nežino ar Šiaulių universitetas išliks, ar Mykolo Riomerio universitetas išliks, ar Kauno universitetai išliks – niekas nežinoma. Nei švietimo ministrė, nei Seimo švietimo komiteto pirmininkas, nei juo labiau S. Skvernelis – nė vienas negali studentams atsakyti. Vyriausybė turi visiems atsakyti ir prisiimti atsakomybę. Aš suprantu, kad tai yra sunkus klausimas. Išeitų S. Skvernelis ir sakytų: „yra vienas geras universitetas Vilniuje ir vienas geras Kaune, o visą kitą sujungsime“. Bet kilo dešimtmečio audra, jie neatsilaikė, griuvo su visu pirminiu dokumentu, perrašė jį į neutralų ir dabar visi esame nežinioje. Gintautas Paluckas mano Facebook paskyroje yra parašęs, jog jo žiniomis, pabrėžiu, Vilniaus vicemero žiniomis, socialdemokratų partijos pirmininko žiniomis Šiaulių universitetas jungsis su Vilniaus universitetu. Puiku, fantastika. Ar Jūs matėte kur nors dar, be Gintauto Palucko, tų žinių? Aš nemačiau. Vadinasi, jis turi kažkokį slaptą planą, kažką ko Seimas nematė ir jis tuo vadovaudamasis plėtoja reformą. Jeigu tai, ką jis skelbia yra tiesa, kažkurios programos turės būti išbrauktos. Kurios? Mes nežinome“, – kalbėjo G. Landsbergis.