2017 07 29

Gintarė Kubiliūtė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Šventyklos kalnas: detektoriai pašalinti, problemos liko

EPA nuotrauka

Liepos 16 dieną Izraelio vyriausybė reaguodama į dviejų policininkų nužudymą, nusprendė įrengti metalo detektorius prie įėjimų į Šventyklos kalno teritoriją, kurioje yra ir Al-Aqsa mečetė.

Jeruzalėje esantis kalnas yra šventas judėjams, musulmonams ir krikščionims. Judėjams švenčiausia ant kalno esanti vieta – Raudų siena, ant kurios buvo pastatyta Pirmoji ir Antroji šventyklos. Ši siena – vienintelė, likusi po romėnų numalšinto žydų sukilimo. Po šio įvykio didžioji dalis Jeruzalės šventyklos buvo nugriauta. Dabar išlikusi Raudų sienos dalis judėjų suprantama kaip Dievo pažadas būti kartu su žydų tauta. Musulmonams švenčiausia vieta ant Šventyklos kalno – Al-Aqsa mečetė. Al-Aqsa musulmonams yra trečioji pagal svarbą po Mekos ir Medinos, jie tiki, kad tai vieta, kurioje islamo pranašas Muhammadas pakilo į dangų. Krikščionims tai ne mažiau svarbi vieta – ant Šventyklos kalno yrr Kristaus kančios, mirties ir prisikėlimo vietos.

Liepos 14 dieną, Šventyklos kalno teritorijoje, teroro atakos metu (ją įvykdė trys Izraelio arabai) buvo nužudyti du Izraelio policininkai. Po kelių dienų saugumo sumetimais prie įėjimų į Šventyklos kalno teritoriją buvo pastatyti metalo detektoriai. Pirmą kartą po 1967 m. Izraelio ir Palestinos Šešių dienų karo, Al-Aqsa mečetė buvo uždaryta lankytojams dviems dienoms. Izraelio policija tomis dienomis atliko ginklų, iš kurių buvo šaudoma, paiešką ir teroro akto tyrimą.

Šventyklos kalno uždarymas sulaukė didelio arabų nepasitenkinimo. Pasak tinklalapio „Ynetnews.com“ Palestinos autonomijos (PA) prezidentas Mahmoudas Abbas paskelbė įšaldantis visus ryšius su Izraeliu, kol nebus atšaukti veiksmai prieš Jeruzalę bei Al-Aqsa mečetę. M. Abbas teigia, jog Izraelio vyriausybė tik prisidengia saugumo klausimais ir iš tiesų veiksmai yra politiniai, jais siekiama pakeisti šventosios žemės status quo, visiškai kontroliuoti Al-Aqsa ir paversti palestiniečių ir Izraelio konfliktą religiniu.

Savo kalboje M. Abbas kreipėsi į „Hamas“ bei kitas palestiniečių grupes. PA prezidentas ragino susivienyti jas dėl Palestinos ir Al-Aqsa gerovės, pamirštant visus vidinius nesutarimus. „Hamas“ atsisakė bendradarbiauti su PA vadovybe, kol ji iš tiesų neatsisakys bendradarbiavimo su Izraeliu saugumo klausimais ir nenutrauks kriminalinių veiksmų prieš „Hamas“.

Po to, kai metalo detektoriai buvo pastatyti prie Šventyklos kalno iš Al-Aqsa mečetės pusės, tūkstančiai musulmonų susirinko melstis prie vartų, neįeidami į teritoriją. Izraelio naujienų portalo „The Jerusalem Post“ korespondentai paviešino informaciją, jog Palestinos išsivadavimo organizacijos (PLO) vykdomojo komiteto narys Mustafa Barghouti, pats atvykęs į protestą, ragino musulmonus stengtis patekti į Al-Aqsa mečetę išvengiant ėjimo pro metalo detektorius. Pasibaigus liepos 18 dienos pamaldoms, prie įėjimo vartų kilo riaušės, buvo nukentėjusiųjų, tačiau ir kitomis dienomis protestai kartojosi.

Izraelio Valstybės ministras pirmininkas Benjamin Netanyahu reaguodamas į musulmonų nepasitenkinimą ir palestiniečių valdžios kritiką vietiniui Izraelio naujienų portalui „Israel Hayom“ teigė, kad metalo detektorių montavimas nėra status quo pasikeitimas. Pasak B. Netanyahu metalo detektoriai yra skirti užkirsti kelią ginkluotų išpuolių pasikartojimui, tačiau tai neturi nieko bendro su religija.

Izraelio policijos vadovybė žydų naujienų tinklalapiui „Haaretz“ pranešė, kad metalo detektoriai neturėtų būti traktuojami kaip vienintelė išeitis užtikrinti saugumą. Policija siūlė ir kitokias alternatyvas, pavyzdžiui,  pastatyti vartelius, kurie padėtų lengviau kontroliuoti lankytojų antplūdį. Kita alternatyva – budintys policininkai patys pasirinktų įtartinus asmenis, kuriuos reikėtų atidžiau patikrinti ir pravesti pro metalo detektorius. Tačiau šios alternatyvos buvo atmestos ir likta prie griežtos visų Šventyklos kalno lankytojų kontrolės. Tiesa, buvo nuspręsta prie įėjimų įmontuoti daugiau vaizdo kamerų, kuriose būtų įrengta veidų ir numerių atpažinimo sistema.

Įėjimai į Šventyklos kalno teritoriją šalia Al-Aqsa mečetės nėra vienintelė vieta, kurioje lankytojai yra tikrinami metalo detektoriais. Taip pat yra ribojamas laikas, kada nemusulmonai gali patekti į mečetę. Pavyzdžiui, norėdami įeiti į Raudų sienos teritoriją lankytojai taip pat turi praeiti metalo detektorių arba apsauginių patikrą. Tiesa, tokia apsauga nėra taikoma prie pačių Šventyklos kalno vartų.

Izraelio vyriausybė reaguodama į besitęsiančius protestus ir tarptautinės bendruomenės perspėjimus antradienio naktį pradėjo išrinkinėti metalo detektorius. Švedija, Prancūzija ir Egiptas kreipėsi į Jungtines Tautas siekdamos organizacijos šalių narių susitikimo Jeruzalės klausimu. Be to, įtakos tokiam veiksmui galėjo turėti ir derybos su Jordanijos karaliumi Abdullah II, kurio valstybė yra oficiali musulmonų šventųjų vietų Jeruzalėje sergėtoja. Kadangi Jordanija yra oficiali Šventyklos kalno sergėtoja, ji pareiškė nepasitenkinimą tuo, jog Izraelio vyriausybė ir policija sprendžia saugumo klausimus be konsultacijų. Abdullah siūlė kelis pokyčius – stovėjusius metalo detektorius pakeisti rankiniais ir saugumo užtikrimui pasitelkti turi jugntines Izraelio ir Jordanijos policijos pajėgos.

Patraukus nuo įėjimų metalo detektorius palestiniečiai nebuvo visiškai patenkinti, kadangi naujai pastatytos stebėjimo kameros nebuvo išmontuotos. Izraelio vyriausybė reaguodama į visuomenės nepasitenkinimą ketvirtadienį išmontavo naujai pastatytas kameras ir tądien musulmonai sugrįžo į Al Aqsa melstis. Tiesa, musulmonų sugrįžimas į šventą vietą neapsiėjo be protestų – prieš maldas jie protestavo prieš Izraelio kontrolę ir apmėtė policiją akmenimis. Izraelio policija reagavo į agresyvų maldininkų elgesį atsakomaisiais veiksmais – nukentėjo 96 palestiniečiai.

Po ketvirtadienio nesėkmingų protestų Jeruzalę aplankė ramybė. Tačiau palestiniečiai žiniasklaidai skelbė, kad jie vis dar yra nepatenkinti tuo, kad Izraelis bando kontroliuoti jų šventyklas. Vis dėlto, net ir esant dideliam nepasitenkinimui, protestų Šventyklos kalno teritorijoje neįvyko. Tačiau susirėmimai tarp Palestinos ir Izraelio po penktadienio maldų prasidėjo kitoje teritorije – Vakarų krante ir aplinkiniuose miestuose. Pasak palestiniečių humanitarinės pagalbos organizacijos „The Palestine Red Crescent Society“ Beltėjaus protestuose vienas palestinietis buvo sužeistas atviros ugnies, du sužeisti metalinėmis, guma apvilktomis kulkomis, o dešimt palestiniečių nukentėjo nuo ašarinių dujų.

Vis dėlto Šventyklos kalno teritorijoje dar neapsieita be apribojimų – kol kas į Al Aqsa mečetę yra įleidžiami vyresni nei 50 metų maldininkai. Izraelio policija tokį apribojimą grindžia siekiu apsisaugoti nuo galimų protestų teritorijos viduje. Patys palestiniečiai teigia, kad yra nepatenkinti susikolsčiusia situacija ir teigia, kad konfliktas dar nėra išspręstas.

Šis metalo detektorių klausimas neretai buvo traktuojamas kaip Izraelio prestižo klausimas. Šiuo metu kofliktas jau tampa nebe tik Jeruzalės krize, tačiau po truputį persikelia ir į kitus miestus. Izraelis stengiasi išvengti didžiulių riaušių ar teroro atakų pasikartojimo įvairiais būdais stiprinant saugumo politiką, tačiau bet kokie kol kas taikyti saugumo veiksmai tik dar labiau pykdo palestiniečius.

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.