2017 08 11

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

Lietuviškoji Amerika – interaktyviame žemėlapyje

Lietuvių kapinės Amerikoje

Kur išleistas pirmasis lietuviškas romanas? Kur atsirado pirmasis lietuvių pučiamųjų orkestras? Kur palaidotas rašytojas Antanas Škėma?

Visų šių vietų reikia ieškoti ne Lietuvoje, o Amerikoje! Ten, anapus Atlanto – ir šimtai senų didingų lietuviškų bažnyčių bei vienuolynų, gausybė įspūdingų lietuviškų paminklų, kapinių, muziejų. Yra net miestų, kuriuose kas šeštas ar net kas trečias žmogus – lietuvių kilmės.

Lietuvių bendruomenės koncertų salė Pensilvanijoje

Šias ir kitas Lietuvai svarbias vietas iš užmaršties ištraukti pasiryžo tinklalapio „Gabalėliai Lietuvos“ komanda, rugsėjį išvykstanti į pačią „lietuviškiausią“ JAV dalį: šiaurės rytus. Jų pasiūlytas projektas „Tikslas: Amerika“ – vienas Vyriausybės kanceliarijos valstybės šimtmečiui skirto konkurso laimėtojų. Per 16 parų „Gabalėliai Lietuvos“ komanda apvažiuos 10 valstijų, fotografuos, aprašys ir sistemins jose esantį lietuvišką paveldą ir vėliau visą darbo rezultatą pateiks internetinio žemėlapio pavidalu, kad kiekvienas galėtų keliais klavišų paspaudimais sužinoti, ką lietuviško galima atrasti JAV. Tinklalapio „Gabalėliai Lietuvos“ šeimininkas Augustinas Žemaitis sako: „Šis tinklalapis apie lietuvišką paveldą užsienyje gyvuoja jau penkerius metus. Keliaudamas po pasaulį, – Ameriką, Australiją, Braziliją, Lenkiją ar Ukrainą – visada iš anksto sužinau, kas ten yra lietuviško, skiriu dalį laisvalaikio perskaityti tų vietų istorijoms, pabendrauti su vietos lietuviais, visa tai paskelbti „Gabalėliai Lietuvos“. Tačiau šiaurės rytų JAV svarbių „lietuviškų“ dalykų yra tiek, kad ten detaliam jų tyrinėjimui būtina skirti bent kelias savaites. Labai džiugu, kad mūsų ir tiek Lietuvos ambasados JAV, tiek Vyriausybės kanceliarijos požiūris sutapo ir kad šių institucijų dėka galėsime lietuviškajai Amerikai parodyti deramą dėmesį.“

Šiaurės rytų JAV – tikras lietuvybės Eldoradas

Projektui „Tikslas: Amerika“ pasirinktame regione – 10 šiaurės rytuose esančių valstijų – ne tik gausiausios, bet ir seniausios žymesnės lietuvių bendruomenės už Lietuvos (ir LDK) ribų. Jos pradėjo rastis dar 1865 metais, dalis kaimų bei miestelių jau tada tapo lietuviški. Iki pat šiol jie „lietuviškų vietų“ gausa nenusileidžia gerokai artimesnėms Lietuvai žemėms: Lenkijai, Baltarusijai. Nors išgirdus „Amerikos lietuvis“ dažnam pirmoji asociacija yra Čikaga, iš tikrųjų apie pusę visų Amerikos lietuvių gyvena būtent šiaurės rytų JAV.

Šv. Jurgio bažnyčia Amerikoje

Paklausta, kodėl nusprendė prisidėti prie „Gabalėliai Lietuvos“, tinklalapio savanorė Aistė Žemaitienė pasakojo: „Pasaulyje beprotiškai populiarėja domėjimasis savo tautų paveldu. Štai ir žydai, vokiečiai, lenkai masiškai keliauja į Lietuvą ieškodami, ką čia sukūrė jų tautiečiai. Prieš keletą metų susivokiau, kad, nors lietuvių irgi emigravo per milijoną, apie lietuviškas vietas užsienyje žinau labai mažai. Savanoriaudama „Gabalėliai Lietuvos“ atradau, kad ir lietuviai svetur paliko aibę įdomiausių vietų: statė didingus pastatus, lietuviškus paminklus, jų garbei užsienyje pavadintos gatvės. „Gabalėliai Lietuvos“ mėgina tai ištraukti į viešumą iš mokslinių traktatų ir senų laikraščių.“

Važiuodami per 10 valstijų „Gabalėliai Lietuvos“ tyrinėtojai užsibrėžę aplankyti ir į interaktyvų žemėlapį sukelti gerokai per 100 įvairiausių su Lietuva susijusių objektų – nuo  bažnyčių iki šimtamečių lietuviškų kepyklų, nuo lietuviškai pavadinto ežero iki Franko Zappos Vilniuje stovinčio paminklo kopijos, nuo kapų, kur palaidoti išeivijos šviesuoliai, iki Jono Meko įkurto kino teatro.

Gali išgelbėti paveldą nuo sunykimo?

Lietuvos nepriklausomybės paskelbimu besidžiaugiantys amerikiečiai

Pasak Augustino Žemaičio, „projektui nuolat talkina ir labai juo džiaugiasi patys Amerikos lietuviai. Todėl išgirsime ir niekur neskelbtų istorijų iš tų pačių žmonių, kurie patys, jų tėvai ar seneliai ir sukūrė lietuvišką paveldą Amerikoje“. Tarp projekto partnerių – organizacija „Lietuvos vyčiai“ bei pati JAV lietuvių bendruomenė. „Projektas yra labai svarbus mums, vietos lietuviams, nes turime sukaupę daug informacijos apie lietuvybės objektus, dalis kurių šiuo metu nyksta“, – rašė Sigita Šimkuvienė, JAV lietuvių bendruomenės krašto valdybos pirmininkė.

Lietuvių bendruomenės centras Pensilvanijoje

Tai, kad lietuviškų vietų Amerikoje atradimas galėtų padėti išgelbėti jas nuo sunykimo užmarštyje – dar viena slapta „Gabalėliai Lietuvos“ autorių viltis. „Norime, kad mūsų interaktyvus žemėlapis paskatintų atrasti ir pasidžiaugti lietuviškąja Amerika, – sakė Augustinas Žemaitis. – Kai kurios tų vietų – tikrai įspūdingos. Jeigu jos būtų arčiau, į jas, neabejoju, jau seniai iš Lietuvos važiuotų pilni turistiniai autobusai, kaip važiuoja prie LDK pilių Baltarusijoje. Tačiau lietuviai juk keliauja vis daugiau, ir Niujorkas, Vašingtonas nebeatrodo taip toli kaip anksčiau. O lietuviškas paveldas – ir šiuose miestuose, ir visai šalia jų. Beje, mūsų žemėlapis bus ne tik lietuviškai, o ir angliškai. Jį galės suprasti ir lietuviškai nebekalbantys Amerikos lietuvių palikuonys, ir kiti amerikiečiai. Juk domėtis mažumomis Amerikoje – labai populiaru. Tiesa, deja, lietuviai kol kas nėra tarp tų mažumų, kuriomis amerikiečiai domisi labiausiai. Tačiau juk viskas galėtų pasikeisti, jei būtų stengiamasi ir kryptingai dirbama…“

„Tikslas: Amerika“ interaktyvus žemėlapis turėtų būti baigtas lapkričio mėnesį.