2017 10 01

Gabrielė Kuizinaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Romualdo Požerskio paslaptingas Bangladešas

Romualdo Požerskio nuotr.

Spalio 3 d., antradienį, 16 val. Kauno miesto muziejaus Lietuvių tautinės muzikos istorijos skyriuje (L. Zamenhofo g. 12) vyks fotomenininko Romualdo Požerskio personalinės parodos „Paslaptingas Bangladešas“ atidarymas.

R. Požerskis gyvena ir kuria Kaune. Autoriaus kūryba, apimanti daugiau nei keturių dešimtmečių laikotarpį, ir temiškai, ir stilistiškai yra itin įvairi. Istorinių įvykių dokumentavimu, jautriu socialinių temų traktavimu, subtiliu žmogaus charakterio ir santykio su aplinka niuansavimu R. Požerskio darbai turi savo ryškią vietą Lietuvos fotografijos istorijoje. Tai Lietuvoje ir užsienyje žinomas ir pripažintas kūrėjas.

Menininkas 1990 metais apdovanotas Lietuvos nacionaline premija, 1994 metais jam suteiktas Tarptautinės meninės fotografijos federacijos (FIAP) fotografo menininko (AFIAP) garbės vardas. Nuo 2011 m. fotografas dėsto Vytauto Didžiojo universitete, yra Šiuolaikinių menų katedros profesorius.

Romualdas Požerskis pasakoja, kaip keliavo po Bangladešą, ką šios kelionės metu matė ir įamžino savo fotografijose: „Bangladeše keliavau specialiai suplanuotu maršrutu ir fotografavau dirbančius žmones. Nuo aušros iki sutemos čia visi dirba. Fotografavau žmones turguose, krovininiame laivų uoste, laivų remonto dirbtuvėse, odos gamyklose, žvyro kasyklose, plytų gaminių degyklose, atliekų surinkimo punktuose, induistų religiniame festivalyje. Lankiausi kaimuose, kuriuose visi gyventojai nuo aušros iki sutemų dirba: džiovina ryžius, ryškiomis spalvomis dažo tekstilę arba degina keramikos dirbinius.

Sudėtingomis sąlygomis fotografavau skurdžiausias šeimas, gyvenančias laiveliuose arba lūšnynuose prie geležinkelio bėgių – Dakos slume. Bangladeše turistinė industrija tik pradėjo būti plėtojama, nėra pinigų keityklų, miestuose nesutiksi baltų žmonių. Nors Bangladeše derlingiausia pasaulyje žemė, tai viena skurdžiausių pasaulyje šalių.

Bangladešas – tankiausia apgyvendinta šalis pasaulyje ir viena labiausiai užterštų šalių. Tai dar neatrastas fotografų rojus. Bangladešo teritorija – kaip dvi Lietuvos, tačiau gyventojų čia 50 kartų daugiau.”

R. Požerskio fotografijos itin taikliai atspindi jo nusakytą šalies specifiką. Parodos darbuose daug Bangladešo prieštarų ir kontrastų, charakteringų veidų, šalies ir jo gyventojų gyvenimo būdo bei nuotaikos fiksavimo.

Romualdo Požerskio nuotr.
Romualdo Požerskio nuotr.
Romualdo Požerskio nuotr.