2017 09 29

Eglė Milinavičiūtė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

6 min.

Šviesos menininkas akiai įprastus vaizdus paverčia šedevrais

„Trakų pilies legenda“. Šviesos menininkas – Arvydas Buinauskas. Pauliaus Varonenkos nuotr.

Šviesos menas yra improvizacija. Kaip ir muzika. Niekas nediktuoja, ar šviesą padaryti ryškesnę, ar nukreipti aukščiau, ar žemiau. Ir tai yra svarbiausia, kas garantuoja sėkmę. Tik žiūrovų reakcija parodo, ar šviesos menas vykęs – kitos vertinimo skalės nėra“, – pasakoja šviesos menininkas Arvydas BUINAUSKAS.

A. Buinauskas tituluojamas geriausiu šviesos menininku Lietuvoje. Jo apšvietimo darbų spektras platus – nuo arenų iki bažnyčių. Menininkas rengia šviesos instaliacijas ir žinomų Lietuvos atlikėjų koncertams. A. Buinausko darbus bus galima išvysti ir jau septintus metus iš eilės rengiamame šviesų festivalyje „Beepositive“.

Šviesos menininkas Arvydas Buinauskas. Asmeninio archyvo nuotr.

Prisilietimas prie šviesos meno

A. Buinauskas pasakoja, kad jo, kaip šviesos menininko, karjeros pradžia prasidėjo nuo teptuko rankose. Arvydas baigė dailės mokyklą, todėl tapymas buvo jam vienas esminių dalykų. Vėliau teptukus menininkas pakeitė į kitus įrankius – šviesos prietaisus. Tačiau, jo nuomone, šviesos mene vis tiek dominuoja ta pati idėja – spalvos. Tik skirtingais įrankiais jos išgaunamos skirtingai. Kodėl įvyko toks šuolis nuo tapymo iki šviesos meno? Pasak A. Buinausko, kurdamas šviesos ir šešėlių meną jis jaučiasi laisviau, labiau savimi pasitiki ir žino tai, ką daro.

„Jaučiuosi savose vėžiose ir matau, kad tai, ką darau, žmonėms patinka. Dažnai po kokio nors renginio sulaukiu teigiamų komentarų, kaip buvo gražu. Būna, kad prašo kontaktų. Tai mane motyvuoja. Manau, jei daryčiau savo darbą blogai, žmonės nesidžiaugtų“, – sako menininkas.

Paklaustas, koks įsimintiniausias buvo jo paties darbas, A. Buinauskas susimąsto. „Išsirinkti vieną sunku. Visi savaip gražūs, įdomūs. Galbūt vienas įdomesnių buvo „Trakų pilies legenda“, nes rezultatas buvo išties geras. Pati vieta yra įspūdinga savo istorija, kraštovaizdžiu. Tokiuose renginiuose galima pamatyti 20–30 tūkst. žmonių. Vadinasi, jiems tai yra svarbu ir įdomu“, – pasakoja šviesos menininkas.

Šviesos meno galimybės Lietuvoje

Pasidomiu Arvydo, ar šviesos menas Lietuvoje yra pripažįstamas ir plėtojamas. Kūrėjas pasakoja, kad šviesos menininkų Lietuvoje daug, tik klausimas, kiek yra gerų. Kas yra geras šviesos menininkas? Pasak A. Buinausko – tas, kuris supranta kompoziciją, spalvų išdėstymą ir išmano savo darbą.

„Juk kiekviena spalva turi savo reikšmę. Žalia spalva yra pavojinga, su ja reikia elgtis atsargiai, nes ji gali sukelti neigiamų emocijų. Jeigu nori šilumos – reikia rinktis raudoną, geltoną. Mėlyna suteikia šaltumo. Juk maisto parduotuvėje irgi įtakos turi apšvietimas. Parinkus tinkamą, kai kurie produktai atrodo skanesni“, – juokiasi menininkas.

Šviesos menas, kalba pašnekovas, Lietuvoje vis labiau įsitvirtina. Tačiau šis fenomenas yra atėjęs labiau iš užsienio.

„Šviesos meno tendencijos atkeliauja iš pasaulinio lygio žvaigždžių koncertų, klubų. Šviesos meno galimybės yra beribės. Užtenka mums pažiūrėti į kokią nors vietą, patalpą, erdvę, ir rasime bent vieną šviesos šaltinį. Ir svarbiausia – kiekvienas sprendimas bus skirtingas. Apšvietimo galimybės yra plačios – tai ir šviestuvų dizainas, ir apšviesti pastatai, interjerai. Užtenka vakare išeiti į gatvę, ir pamatysi, kiek mus supa švieselių, gerai apgalvotų apšvietimo sprendimų“, – kalba A. Buinauskas.

Kokia technika naudojama norint gauti gerą apšvietimo rezultatą? Pasak menininko, tai priklauso nuo to, kokio nori rezultato. Kiekvienoje situacijoje parenkamas atitinkamas prožektorius, šviesos šaltinis: „Pavyzdžiui, rengiant Jurgos Šeduikytės albumo pristatymą užteko tik paprastų lempučių, ir viskas atrodė gražu. Sunkiausia pastaruoju metu man buvo dirbti apšviečiant Gyčio Paškevičiaus koncertų turą. Reikėjo ir scenos, ir ekrano braižynių. Daug įrangos.“

Pasiteirauju A. Buinausko, ar pasitaiko nesėkmių pasirinkus tokią profesiją. „Būna, kad ir nepasiseka. Ne tą mygtuką paspaudi, ne tokią šviesą sukuri. Pavyzdžiui, koncertuoja kokia nors grupė, ir solistas smuikininkas ar gitaristas atlieka solo partiją, o tu jo tuo metu neišryškini“, – atvirauja menininkas.

Tačiau, pasak A. Buinausko, šviesos menas yra improvizacija. Kaip ir muzika. Niekas nediktuoja, ar šviesą padaryti ryškesnę, ar nukreipti aukščiau, ar žemiau. Ir tai yra svarbiausia, kas garantuoja sėkmę. „Tik žiūrovų reakcija parodo, ar šviesos menas vykęs – kitos vertinimo skalės nėra“, – teigia A. Buinauskas.

Pats menininkas savo kūrybą plėtoja įvairiose erdvėse, nuo arenų iki bažnyčių. Tačiau labiausiai jį žavi maldos namų erdvė, nes čia šviesa susijungia su architektūra. Šiuo atveju didžiausias sunkumas, pasak A. Buinausko – savo sukurtą viziją techniškai įgyvendinti ir paversti realybe. Šviesos menininkas pripažįsta, kad neretai tendencijų tenka ieškoti užsienyje ir vėliau jas pritaikyti savo darbuose.

Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčia. Šviesos menininkas – Arvydas Buinauskas. Pauliaus Malinausko nuotr.

Šviesų festivalyje galima pamatyti tai, ką matome kiekvieną dieną, tik kitomis spalvomis, tai, kas užmiršta, nepastebėta – pajusti iš naujo.

Festivalis, sukviesiantis šviesos menininkus ir mėgėjus

Šiemet vyksiančiame šviesos festivalyje „Beepositive“ bus galima išvysti ir šviesos menininko A. Buinausko darbus. Šis festivalis išskirtinis, tikina Arvydas, nes jis toks vienintelis Lietuvoje. Pati festivalio vieta, Senoji Pilaitė ir jos prieigos – neįprasta ir įkvepianti. Čia galima rasti piliakalnį, vandens telkinius, parką, daug kultūros paveldo objektų.

„Nors visi žino Senąją Pilaitę, tačiau tik tą vakarą žiūrovai ją gali išvysti visai kitokią, kitokiomis spalvomis. Pasitelkęs šviesas gali išryškinti tai, ko žmonės nepamato realiame gyvenime. Daugelis tokius reginius filmuoja, fotografuoja. Nes tai iš tiesų ypatinga“, – apie festivalį pasakoja A. Buinauskas.

Paklaustas, kodėl verta dalyvauti festivalyje, jis prisipažįsta tai darantis dėl savęs. „Nežinau, ar darbas pasiteisins, ar ne, tačiau tai puiki proga išreikšti save. Festivalyje dalyvauju tikrai ne dėl to, kad gaučiau daugiau užsakymų. Džiaugiuosi ir pačiais festivalio organizatoriais – jie suteikia geras sąlygas kiekvienam dalyviui save realizuoti“, – sako A. Buinauskas.

Šis festivalis yra puiki proga pademonstruoti ir perteikti savo kūrybą laisva forma, be išankstinio scenarijaus ar pageidavimų. Tai tikras gaivaus oro gurkšnis, džiaugiasi Arvydas. Šiame festivalyje galima pamatyti tai, ką matome kiekvieną dieną, tik kitomis spalvomis, tai, kas užmiršta, nepastebėta – pajusti iš naujo.

Šiemet šviesos menininkas žada žiūrovus nustebinti visiškai kitokiomis kompozicijomis, kurių bus keturios. „Šias kompozicijas bandysiu sujungti su muzika, garso elementais. Žiūrovai galės mėgautis ne tik reginiu, bet ir garsais“, – sako A. Buinauskas.

Septintasis tarptautinis Vilniaus šviesų festivalis „Beepositive“ vyks spalio 13–14 dienomis Vilniuje, Senojoje Pilaitėje. Jis sukvies menininkus ir kūrybingus žmones siūlyti savo šviesos instaliacijų idėjas ar jau pristatytus kūrinius. Renginyje bus galima išvysti degančius, plaukiančius ir visų tipų šviečiančius didelius bei mažus objektus. Vyks ir performansai.

Festivalyje dalyvaus kuratoriai iš kitų Europos miestų, šviesos festivalių ir kultūros organizacijų – Latvijos („StaroRiga“), Estijos („MTU Valgusfestival“), Prancūzijos („Theoriz studio“), Didžiosios Britanijos („Newcastle Gateshead Initiative“), Gdansko šviesų festivalio.

Renginys nemokamas.

Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčia. Šviesos menininkas – Arvydas Buinauskas. Pauliaus Malinausko nuotr.
„Trakų pilies legenda“. Šviesos menininkas – Arvydas Buinauskas. Pauliaus Varonenkos nuotr.
Naktinis Medžių lajų takas. Šviesos menininkas – Arvydas Buinauskas. Gabijos Juknevičiūtės nuotr.
Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčia. Šviesos menininkas – Arvydas Buinauskas. Pauliaus Malinausko nuotr.
Koncertas „Future Cello“ Šv. Kotrynos bažnyčioje. Šviesos menininkas – Arvydas Buinauskas. Pauliaus Malinausko nuotr.
Koncertas „Future Cello“ Šv. Kotrynos bažnyčioje. Šviesos menininkas – Arvydas Buinauskas. Luko Kodžio nuotr.
Šviesų festivalis „Beepositive 2016“. Šviesos menininkas – Arvydas Buinauskas. Pauliaus Malinausko nuotr.
Jurgos Šeduikytės albumo pristatymas. Šviesos menininkas – Arvydas Buinauskas. Ryčio Šeškaičio nuotr.
Šviesų festivalis „Beepositive 2016“. Šviesos menininkas – Arvydas Buinauskas. Pauliaus Malinausko nuotr.