2017 10 16

Eglė Milinavičiūtė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Knyga visoms merginoms, kurios nori nugalėti savo nevisavertiškumą

unsplash.com nuotr.

Holly Bourne „Manifestas, kaip būti įdomiai“. Vilnius: „Tyto alba“, 2017 m. Iš anglų kalbos vertė Rūta Montvilienė. Dailininkė – Ilona Kukenytė.

Paaugliams nėra lengva įtikti – bet jeigu jiems tavo knyga patinka, jų meilė gali būti kietesnė už deimantus ar cementą. Jeigu atvirai, 90 procentų paauglių skaitytojų atsiųstų elektroninių laiškų man išspaudžia džiaugsmo ašaras.“

Holly Bourne (pagal www.emmagannon.co.uk)

„Manifestas, kaip būti įdomiai“ yra britų rašytojos, žurnalistės Holly Bourne romanas. Įdomus faktas, kad autorė pati dirbo portale TheSite.org patarimų skilties jaunimui redaktore, todėl yra susipažinusi su jaunimo aktualiomis problemomis, supranta, kas labiausiai jiems rūpi ir kaip gali jiems padėti. Galbūt dėl to rašytoja nusprendė jaunimo aktualijas ir problemas perkelti į knygą, kuri susijusi su mokykla. Kartais mokykla gali būti ne tik mokslo ir žinių kaupimo vieta, bet ir aikštelė, kurioje kovojama dėl populiarumo.

Šiame romane pasakojama apie jauną merginą Bri, kuri svajoja būti populiari ir įdomi mokykloje, kad visos merginos, kurios yra žinomos ir diktuoja savo taisykles, pagaliau užsičiauptų. Kad gražiausias mokyklos vaikinas, kuris patinka, pagaliau prieitų ir paklaustų: „Ką veiksi šiandien?“

Bet realybė visiškai kitokia. Bri bando ištverti mokyklos pragarą. Ji kovoja su depresija, bando save žaloti. Vienintelė jos svajonė – tapti rašytoja. Tačiau leidyklos vis atmeta Bri rankraščius, nes kuriami tekstai persmelkti skausmo ir minčių apie savižudybę. Jauna mergina nejaučia meilės nei draugams, nei artimiems žmonėms. Bri mano, kad niekas nepastebi, kokia ji iš tiesų sumani, gabi ir įdomi. Vienintelis jos draugas – moksliukas, kaip ir ji pati. Yra ir anglų kalbos mokytojas, kuriam ji viską išsipasakoja. Bri juo pasitiki. O gal myli? Tačiau jai to neužtenka. Bri nusprendžia viską pakeisti.

Vieną dieną ji atsisėda prie kompiuterio ir pradeda rašyti interneto dienoraštį. Šis dienoraštis vadinasi „Manifestas, kaip būti įdomiai“. Bri susikuria taisykles, kurios turėtų ją paversti visiškai kitokia nei prieš tai. Turėtų ją paversti įdomia, gražia ir pačia populiariausia visoje mokykloje. Belieka žengti mokyklos podiumu ir tikėtis, kad šitos taisyklės suveiks.

Skaitytojas jau nuo pirmų romano puslapių metamas į įvykių sūkurį, kuriame yra lėtai blaškomas tarp paprastos jaunuoliškos istorijos apie atstumtuosius ir populiarumo.

Suprantama, šiandien koridoriai gąsdino dar labiau. Šiandien Bri eilė žengti podiumu. Ar iš jos šaipysis? Ignoruos ją? O gal Džesminos šutvė išskėstomis rankomis priims į savo būrį todėl, kad ji tobulai apibrėžė akis pieštuku? Bri persimetė per petį naująją dizainerio kurtą kuprinę, giliai įkvėpė ir žengė pirmyn…

Bri pamato, kad jos sukurtos taisyklės pradeda veikti. Iš tiesų ji pradeda laikytis savo pačios taisyklių ir pamato, kad jos planas pasiteisina. Ji tampa populiari, įdomi ir geidžiama. Žinomiausios mokyklos merginos tampa Bri draugėmis. Patinkantis vaikinas pagaliau pradeda rodyti jai dėmesį. Tačiau pasirodo, kad tas populiarumas turi ir savo kainą. Planas, kuris iš pradžių atrodo pavykęs, sukelia ir katastrofą. Bri tampa nepakeliamo psichologinio smurto auka. Vienintelė išeitis – savižudybė.

Skaitytojas jau nuo pirmų romano puslapių metamas į įvykių sūkurį, kuriame yra lėtai blaškomas tarp paprastos jaunuoliškos istorijos apie atstumtuosius ir populiarumo. Holly Bourne iš tiesų nebijo kalbėti apie jaunimui tokias skaudžias temas kaip patyčios, bandymas žudytis, tėvų nesupratingumas, vienatvė. Autorei šias problemas knygoje sekasi narplioti meistriškai.

Iš tiesų perprasti knygoje vaizduojamą Bri charakterį nėra lengva. Vienu momentu Bri atrodo baikšti, tyli ir užsisklendusi. Kitu – ryžtinga, kovojanti ir nebijanti išrėžti savo nuomonės. Pati knygos autorė kūrinio pabaigoje pripažįsta, kad buvo sunku kurti Bri charakterį. Tačiau H. Bourne tiki, kad šis kūrinys atkreips visuomenės dėmesį į aktualias problemas.

„Nelengva buvo kurti Bri charakterį ir ją suprasti. Tačiau Bri nė nebūtų, jei ne tie mane pakeitę metai dirbant šauniame portale TheSite.org. Nuoširdžiai tikiu, kad jei Bri būtų užklydusi į TheSite.org svetainę, būtų sulaukusi pagalbos gerokai prieš prasidedant šios knygos siužeto vingiams. Labai didžiuojuosi darbu šiame portale ir viliuosi, kad atkreipiau visuomenės dėmesį į kai kurias svarbias problemas, ypač į savęs žalojimą, daugeliui dar nesuprantamą reiškinį. Galų gale noriu begėdiškai pasinaudoti proga ir pasakyti visoms potencialioms Bri – jūs ne vienos. Jeigu skauda, nelaikykite visko užgniaužusios savyje. Pasipasakokite kam nors, ieškokite pagalbos ir paramos – po galais, jūs to nusipelnėte, po galais, jūs to vertos“, – knygos pabaigoje sako Holly Bourne.

Tai ne šiaip romanas apie bjaurųjį ančiuką, kuris virsta gulbe. Tai knyga, kuri parodo, kas gyvenime mums turėtų būti svarbiausia. O tai nėra populiarumas. „Manifestas, kaip būti įdomiai“ sako, kad net kai viskas gyvenime taip blogai, net kai prisiverdi košės, kurią atrodo nebeįmanoma išsrėbti, tu nesi vienas. Sprendimas, kurį Bri randa ir išsprendžia savo situaciją, yra pamokomas. Ši knyga skirta visoms merginoms, kurios norėtų pakeisti savo gyvenimą, jaučiasi nevisavertės, tačiau nesupranta, kad jos yra savaime nuostabios.