Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2017 10 24

Rita Meškauskaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Bernardinų bažnyčios choras „Langas“ po Lietuvos chorų konkurso – tarp geriausiųjų

Bernardinų bažnyčios choras „Langas“ konkurse Šv. Kotrynos bažnyčioje. Choro archyvo nuotr.

Kas ketverius metus Lietuvos muzikos padangę nuspalvina vienas svarbiausių įvykių – mėgėjų chorų konkursas, kaip įžanga į kitais metais vyksiančią Dainų šventę. Konkursas organizuojamas dviem etapais – I turas rengiamas pavasarį geriausios akustikos regionų salėse, jame dalyvavo 111 chorų. Į spalio 14–15 d. Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje, vykusį II turą pateko 38 chorai, tarp jų 3 bažnytiniai: Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčios choras „Ave verum“, Kauno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (Vytauto Didžiojo) bažnyčios choras ir Vilniaus Bernardinų bažnyčios choras „Langas“.

Kaip rašo konkurso apžvalgą interneto tinklalapyje choras.lt pateikęs Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius Viktoras Masevičius, „Vilniaus Bernardinų bažnyčios choras „Langas“ (vad. Rita Kraucevičiūtė), įkurtas 1990 m. – labai kūrybingas kolektyvas, atviras ieškojimams ir atradimams, turintis gražų minkštą vokalą (ypač užburiantys sopranai), paslaptingą sakralinę aurą ir filosofinę prieigą prie giedamo ar dainuojamo kūrinio. Konkurse choras dainavo mintinai, vadovė rinkosi gilius, įprasmintus kūrinius. Pasirodymą pabaigęs Donato Zakaro kūriniu „O kai sauliūtė tekėjo“, choras buvo palydėtas „bravo!“ šūksniais. Už geriausią šios dainos atlikimą „Langui“ skirtas specialusis prizas.“

Po konkurso kolektyvo vadovė sulaukė daugybės puikių atsiliepimų, chorvedžiai, dainininkai, kompozitoriai choro pasirodymą apibūdino kaip stiprų išgyvenimą, neįtikimą pasirodymą, išsiskiriantį dvasios jėga, kur kiekvienas choristas spinduliavo malonę, arba – tai choras, kuris ne konkuravo, o siuntė savo labai aiškią žinią.

Daugiausia – 97,7 balo – surinko, I vietą ir Grand Prix laimėjo mišrusis Mokytojų namų choras „Bel Canto“ (vadovas Egidijus Kaveckas), II vietą pasidalijo Kauno technologijos universiteto choras „Jaunystė“ (vadovė D. Beinarytė) ir Kauno sveikatos mokslų universiteto choras „Neris“ (vadovas T. Lapinskas), surinkę po 97,3 balo, III vietą užėmė Kauno kultūros centro choras „Kamertonas“ (96,0 balai, vadovas K. Jakeliūnas). Choras „Langas“ surinko 95,3 balo ir liko IV vietoje, bet džiaugiasi net dviem specialiaisiais prizais: už geriausiai atliktą privalomąjį kūrinį – D. Zakaro išplėtotą dzūkų krašto dainą „O kai sauliūtė tekėjo“, taip pat už įtaigiausiai atliktą sakralinę programą.

Nuostabu, kad choras „Langas“, kuris daugiausia gieda sakralinę muziką, ir vėl pateko tarp geriausiųjų Lietuvos chorų. Tai pasiekta tik didžiulėmis choristų ir vadovės, taip pat chormeisterių Eglės Ignatavičienės, Gabrieliaus Gaidamavičiaus ir vokalo pedagogės Vidos Kikėlienės pastangomis.

R. Kraucevičiūtė sako: „Man daug svarbiau ne pelnyti tašką, o sujaudinti klausytoją. Kai choras turi nuolat atlikti savo pareigą bažnyčiai, giedoti per didžiąsias šventes, kas antrą sekmadienį mišiose, o šalia dar ruoštis konkursui, būna daug įtampos. Džiugu, kad mums ir vėl pavyko įrodyti, jog ne veltui 2014 m. pelnėme „Aukso paukštę“, o šių metų birželį – antrą vietą tarptautiniame chorų konkurse Mogiliove (Baltarusija), nusileidę tik Sankt Peterburgo konservatorijos chorui.“ Beje, šiame konkurse R. Kraucevičiūtė pelnė ir specialųjį prizą kaip geriausia dirigentė.

Choro planuose – jau netrukus, lapkričio 24 d., Bernardinų bažnyčioje vyksiantis vadovės R. Kraucevičiūtės jubiliejinis koncertas. Jam bus rengiamasi taip pat atsakingai, nes pasiklausyti ateis žmonių, vertinančių sakralinę muziką ir jautrų giedojimą. Programoje – Sergejaus Rachmaninovo, šiuolaikinės ukrainiečių kompozitorės Tatjanos Jašvili, Algirdo Martinaičio, Donato Zakaro ir kt. kūriniai.

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu