2017 11 01

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Vilniaus Sodų gatvėje – budistinio meno paroda

Sostinėje prasidėjo kultūrinių renginių ciklas „Budos Vilniuje“, kviečiantis išsamiau susipažinti su budizmo kultūriniu paveldu, Tibeto budizmo mokymų pagrindais ir duris plačiajai visuomenei atvėrusiu Vilniaus Deimantinio kelio budizmo centru. Čia lapkričio mėnesį eksponuojama budistinių thankų ir statulų paroda „Budos Sodų g.“, vyks turai po parodą su gidais, lankytojai galės išbandyti budistinę meditaciją.

Lapkričio 4–5 d. kino teatre „Pasaka“ vyks budistinių filmų peržiūros, po kurių kino gurmanai ir besidomintieji budizmu kviečiami išsamiau aptarti filmus ir dalyvauti klausimų bei atsakymų sesijoje. Filmas „Hana: neapsakoma budizmo kelionė“ seka Hanos Nydahl ir jos vyro Olės pėdsakais į hedonistinį Katmandu, kur 1968 m. juodu tapo pirmaisiais Jo Šventenybės XVI Karmapos, pirmojo sąmoningai atgimstančio Tibeto lamos, mokiniais vakariečiais.

Antrasis filmas – „Senovės Tibeto beieškant“ – tai operatoriaus Thomo Schmidto ir tibetologės Marijos Przyjemskos kelionė po Rytų Tibetą. Vietos miesteliuose, kaimeliuose ir kalnų olose juodu ieškojo garsiųjų jogų, perpratusių tikrąją visų reiškinių prigimtį. Dokumentinėje juostoje gausu nuostabių Himalajų vaizdų, vienuolynų, jogų meditacijos vietų, joje užfiksuotos ypatingos meditacijos praktikos.

Atgyjančioje sostinės Sodų g. jau keletą metų įsikurusios traukos centrais tapusios įvairiausios vietos, nuo baro „Dėveti“ iki tarpdisciplininio meno kūrėjų galerijos „Sodų 4“. Čia įsikūręs ir Vilniaus Deimantinio kelio budizmo centras (Sodų g. 4–2), kuriame lapkričio 6–12 d. vyks budistinių thankų ir statulų paroda „Budos Sodų g.“.

Parodą sudaro 30 eksponatų – statulėlių ir tapybos darbų – thankų – rinkinys. Senojoje Tibeto budizmo skulptūroje ir dailėje vaizduojami įvairūs tradicinio budizmo atvaizdai, tokie kaip Jidamai – Budos aspektai, istoriniai meistrai ir mokytojai. Filosofiniu požiūriu šie objektai yra tam tikros meistro gairės mokiniui, kokia turėtų būti jo laikysena, apranga, požiūris, gestai ir t. t. Tai ypatingi įvairiausios simbolikos turintys darbai, suteikiantys daug erdvės studijuoti ir atrasti.

Su gidu parodą bus galima apžiūrėti kasdien 14, 16 ir 18 val., o vakarais vyks įvadinės paskaitos apie budizmą ir budistinę meditaciją.