2019 11 03

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min

Šv. Martynas Poresas, dominikonas

Lima, Perù, 1579 m. gruodžio 9 d. – 1639 m. lapkričio 3 d.

Martynas Poresas gimė Limoje (Peru) 1579 metais. Jo tėvas – ispanų aristokratas Juan de Porres iš pradžių nenorėjo jo pripažinti, nes vaiko motina buvo juodaodė, afrikiečių palikuonė, buvusi vergė. Paskirtas Panamos gubernatoriumi, tėvas paliko mažametę dukterį giminaičiams, o Martyną – motinai, aprūpindamas galimybe jį leisti į mokslus.

Martynas tapo barzdaskučio chirurgo mokiniu, tačiau turėjo svajonę tapti dominikonu. Tuo metu Limoje jau buvo įsisteigęs pirmasis peruvietiškasis vienuolynas. Kadangi Martynas buvo mulatas, jį priėmė tik tretininku ir pavesdavo vien kuklius darbus. 

Pastebėję vidinę Martyno energiją, dominikonai vėliau jį priėmė į ordiną kaip brolį bendradarbį.

Martynas Poresas, „konkistadoro“ sūnus, pateikė visai Peru pavyzdingo gyvenimo liudijimą. Patarimo į jį kreipėsi šalies aukščiausio rango karaliaus dvariškiai ir Limos arkivyskupas, rasdami jį dažniausiai neturtingųjų ir sergančiųjų apsuptyje.

Kai Limą užklupo maras, jis vienas prižiūrėjo apie 60 ligonių. Žmonės jį laikė stebukladariu: Limoje jis įsteigė kolegiją neturtingų šeimų vaikams mokyti – Naujajame Pasaulyje tai buvo pirmoji tokio pobūdžio įstaiga. Martynas išgydė Meksiko arkivyskupą, kuris norėjo pasiimti Martyną su savimi. Martynas mirė Limoje 1639 metais.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.