2017 11 11

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Stačiatikių tikėjimo portretas

Fotomenininkas Valentinas Pečininas savo parodoje.

Panevėžio miesto dailės galerijoje (Respublikos g. 3) iki gruodžio 2 dienos veikia fotomenininko Valentino Pečinino fotografijų paroda „Stačiatikių tikėjimo portretas“. Fotografijose žiūrovai mato ne tik Lietuvos stačiatikių pasaulio atvaizdus, bet ir Graikijos Atono kalno vienuolių gyvenimą.

„Stačiatikybė Lietuvoje šiandien vis dar labai mažai žinoma sritis šalies visuomenei. Tačiau jos tradicijos čia labai gilios ir siekia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus. Stačiatikybės sakralinis materialus ir nematerialus paveldas ypač gausus ir turtingas“, – sako fotomenininkas.

Pirmosios V. Pečinino fotografijos, atskleidžiančios paslaptingą Lietuvos stačiatikių pasaulį, buvo sukurtos prieš daugiau nei dešimt metų.

Valentino Pečinino nuotrauka

Valentino Pečinino nuotrauka

Valentino Pečinino nuotrauka

„Tūkstančio varstų kelias prasideda nuo vieno žingsnio. Fotomenininkas Valentinas Pečininas šį žingsnį žengė 2006-ųjų lapkritį nekūrenamoje Lebeniškių kaimo šventovėje. Tai davė pradžią daugybei fotosesijų Lietuvos ortodoksų šventovėse. Dešimties metų įkvėptos kūrybos ir kruopštaus darbo rezultatas – tūkstančiai nuotraukų. 30 iš jų pristatomos Dailės galerijoje“, – sako Ukmergės stačiatikių Kristaus prisikėlimo parapijos klebonas Aleksej Smirnov.

V. Pečininas įsitikinęs, kad fotoaparato objektyvas – tai pasaulio pažinimo instrumentas. Jis tyrinėja kas netrivialu, veda kiaurai per uždarus altoriaus vartus į slėpiningą Ortodoksijos pasaulį. Paprastiems maldininkams netenka regėti, kas vyksta už jų. Autorius fokusuoja mūsų dėmesį į nepastebimus, greitai praeinančius dalykus. Fotonuotrauka sustabdo sprūstančią nuo žvilgsnio akimirką, apreiškia nemãtoma, parodo ortodoksų pamaldų ir kultūros paprastumą bei didybę ir mažame bažnytkaimyje, ir mieste.

„Nuotraukose – šventovės, sakramentai, šventės, žmonės, emocijos. Turinys drauge ir statiškas, ir dinamiškas. Jis duoda impulsą apmąstymams. Autorius įamžino gyvus skirtingo amžiaus ir kilmės tikinčiųjų paveikslus, jų ieškojimus ir likimus. Čia ir tyras vaiko žvilgsnis, ir maldingas vienuolių susikaupimas, ir kunigų brolija, gyvųjų ir mirusiųjų kartos. Dėl atspindėtos amžinybės atošvaitos visi veidai – tarsi ikonos. Raukšlių linijomis srovena ne tik gyvenimiška patirtis, bet ir vidinė tikėjimo šviesa. Ta prasme ši paroda apreiškia žiūrovui metafizinę žemės ir dangaus vienybę“, – teigia A. Smirnov.

Valentinas Pečininas – Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys nuo 1999-ųjų, meno kūrėjo statusas suteiktas 2005 metais. Nuo 2004-ųjų Lietuvos spaudos fotografų klubo narys, nuo 2008 metų Lietuvos žurnalistų sąjungos narys. Menininkas surengė per 30 individualių parodų Lietuvoje ir užsienyje, dalyvavo daugiau nei 45 grupinėse parodose. V. Pečininas keturis kartus tapo „Auksinio kadro“ laureatu konkurse „Lietuvos spaudos fotografija“ (2005, 2007, 2012, 2014). 2007 metais išleido albumą „Prasiveržimas“.

Valentino Pečinino nuotrauka

Valentino Pečinino nuotrauka

Valentino Pečinino nuotrauka