Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2018 01 07

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Dvasingumo ir pramogos užtaisas komiksų knygelėje ne vien vaikams

Džibis ir Valteris – taip lietuvių leidėjai nusprendė pavadinti du komiksų personažus GB & W, sukurtus italų autoriaus. Nors viskas prasidėjo nuo paprasto mėginimo pradžiuginti bičiulį paauglį, šiandien Walterio Kostnerio darbų rinkinį sudaro ne vien komiksų knygos, atvirukai, lipdukai, bet ir animacija, žaidimai. Jo darbais domisi akademinio pasaulio atstovai, ypač pedagogai.

Pirmoji autoriaus komiksų knyga lietuvių kalba „Niekada nepasiduok“ atveria langą į naivų ir lengvu humoru persmelktą dviejų personažų pasaulį, o kartu pakviečia ir patį skaitytoją susitikti su savo vidiniu vaiku. (Jis – tikrai gyvas ir ne mažiau svarbus už kritišką ir neretai sarkastišką suaugėlį!)

Džibis ir Valteris radosi jauno ugdytojo mintyse, kai šis suko galvą, kaip padėti paaugliui vaikinui, besidorojančiam su nelengvais gyvenimo iššūkiais. Kaip paremti augantį žmogų, išvengiant paternalizmo pinklių?

Kadangi Kostneriui nesunkiai sekėsi piešti, kilo mintis popieriaus lape pavaizduoti keletą dviejų klounų nuotykių ir įžvalgų. Pasitelkdamas šiuos du personažus, autorius tikėjosi perteikti lašelį vilties ir gaires, padėsiančias susiorientuoti ieškant gyvenimo prasmės. Visa kita – istorija.

Dėl savo edukacinės vertės Džbis ir Valteris tapo ne vieno Italijos ir kitų šalių mokyklų projekto veikėjais. Honegger Fresco, viena iš autoritetingiausių ekspertų edukacijos srityje, 2006-aisiais GB & W publikavo savo leidžiamame žurnale „Quaderni Montessori“ (Montessori žurnalas). Jos teigimu, istorijos yra „labai paveikios, jose susipina dvasingumo ir pramogos elementai, kupini gyvenimo džiaugsmo… Jos be galo praturtina žmones.“

Panašiai kaip geriausi kino filmai, savo amžių išduoda vien tuo, kad yra nespalvoti – taip ir šie personažai, prieš daugiau nei tris dešimtmečius išnirę iš po Walterio Kostnerio plunksnos, augo metams bėgant, taip niekada ir nesuaugdami. Puikiai atlaiko amžiaus ir savo istorijų naštą išminties, kurią perteikia mums, dėka, taip pat ir dėl juoko, kurį jų draugija sukelia tiems, kurie juos sutinka ir su jais susipažįsta per komiksus.

Suderintais žodžiais ir tyla ši komikų porelė retsykiais gali priversti mus pasijusti nejaukiai. Savo nuoširdžiu tiesumu ir švelnia ironija GB & W sudrumsčia mūsų nusistovėjusį gyvenimą ir ragina žengti konkretų žingsnį artimojo link, siekiant atrasti teigiamą pusę visuose gyvenimo sunkumuose.

Knygą Lietuvos skaitytojams pateikė Viešoji įstaiga „Bitutės žurnalas“. „Niekada nepasiduok“ bus pristatyta Vilniaus knygų mugėje vasarį. Renginyje „Šiuolaikinio vaikų literatūros kūrėjo misija: džiuginti, brandinti, paskatinti mylėti“ dalyvaus pats autorius Walteris Kostneris. Svečią kalbins VDU Lituanistikos katedros doc. dr. Asta Gustaitienė.

Leidėjų žodis: 

Labas, rašau tau, norėdamas pasakyti, kad jaučiuosi kaip klounas… “, „man labai neaišku ir norėčiau paklausti tavęs…“ Tokie laiškai Walteriui Kostneriui pasufleravo personažų idėją. Mergaitėms ir berniukams, kurie jam rašydavo, jis dažnai atsakydavo iškalbingais ir nedaugžodžiaujančiais paveikslėliais. Valteris – tai tikras draugas, kuris niekuomet nenuvilia, kuris žino, kaip padėti atrasti tai, ko niekas nesugebėjo tau pasakyti… O Džibis esi tu!

Į jų pasaulį įžengiama ant pirštų galų. Pabandyk ir pamatysi, kaip šis pasaulis palies tave.“

Parengė S. Žiugždaitė

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu