2018 01 08

bernardinai.lt

Bendrakeleiviai

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min.

„Bendrakeleiviai“ renka papildomą išėjimo iš skyrybų krizės grupę ir pristato 2018-ųjų naujienas

Naujus metus „Bendrakeleiviai“ pradeda rinkdami papildomą išėjimo iš skyrybų krizės grupę, kuri darbą pradės vasarį.

Terapinė grupė, skirta įvairaus amžiaus vyrams ir moterims, kurie išgyvena skyrybų krizę ar tebejaučia anksčiau išgyventų skyrybų padarinius, truks 15 savaičių, ją ves psichoterapeutė Daiva Jasiulaitienė ir individualiosios psichologijos konsultantė Rasa Kardaitė-Vėlyvienė.

Pasak D. Jasiulaitienės, išėjimo iš skyrybų krizės grupėje moterys ir vyrai išgirsta kitų patirtis ir tampa mažiau vieniši savo skausme.

„Patyrusieji skyrybas ar kitą netektį dažnai įsivaizduoja, kad taip jaučiasi tik jie vieni, kad kitiems taip neatsitinka. Tai dar labiau gramzdina į krizę – aš kažkoks ne toks, jei tai su manimi vyksta. Grupėje girdėdamas panašią patirtį turinčių žmonių pasidalijimų tarsi gaunu patvirtinimą, kad tiesiog gyvenime taip atsitinka, ir tai nėra kažkas vien apie mane, kad tik aš kažko nemokėjau, negalėjau, nesugebėjau“, – sakė psichoterapeutė.

Kokius labiausiai padėjusius dalykus mini „Bendrakeleivių išėjimo iš skyrybų krizės grupes lankantys žmonės?

Skaudžias kitų žmonių istorijas nelengva girdėti, bet tai padeda įsisąmoninti, kad aš toks ne vienas, jog ir kitiems visko nutinka. Drauge su panašios patirties žmonėmis lengviau vaduotis iš krizės. Parama galbūt sunkiai apibūdinama žodžiais, bet tiesiog tvyranti grupės atmosferoje. Labai svarbu, kai kitas grupės dalyvis žodžiu, žvilgsniu ar galbūt judesiu parodo, jog tave supranta, kad ir jis panašiai jaučiasi, tai tarsi padeda tau pačiam legalizuoti savas patirtis ir jausmus, padeda atsiverti kitam ir svarbiausia – pačiam sau. Be to, grupės dalyviai vieni iš kitų mokosi per jų realią patirtį įveikiant sunkias situacijas.

Įvairias netektis išgyvenusieji kartoja, kad to nepatyręs nesupras. Kita vertus, nesinori savais rūpesčiais užkrauti artimųjų ar draugų, abejojama, ar jie atlaikys sunkius jausmus, o gal tiesiog nenorima dalintis.

Taip ir yra. Dažnas jaučiasi neturintis teisės kito užkrauti savo istorija, o grupės dalyviai gali saugiai dalintis tuo, ką išgyvena, ir gauna atsaką. Psichoterapeuto, palydėtojo, dvasininko papildoma pagalba, kuri teikiama „Bendrakeleivių“ išėjimo iš skyrybų krizės grupėse, be tos, kurią žmonės gauna iš kitų grupės dalyvių, irgi daug duoda. Specialistai padeda į situaciją pažvelgti plačiau, pamatyti tai, ko žmonės patys sau galbūt nebūtų atradę. Kai tau labai skauda, rizikuoji pasilikti iškreiptoje realybėje, o specialistai padeda į realybę pažvelgti plačiau, parodyti daugiau galimybių.

Daiva Jasiulaitienė/Šeimos ir asmens saviugdos centro „Bendrakeleiviai“ nuotr.

Kokių neteisingų įsitikinimų apie savigalbos ar vadovaujamas grupes vis dar turi žmonės?

Matyt, į grupes ateina tikintys jų nauda, nors žmonių atvirumo lygis iš tiesų labai nevienodas. Kai kurie nedrįsta ar tiesiog nenori su kitais dalintis skaudžiausiais išgyvenimais. Kai kurie netiki, kad grupė gali padėti, nors nėra bandę. Klaidingi įsitikinimai trukdo padėti sau.

Žmonės labai skirtingi, kai kuriems iš tiesų labai sunku atsiverti. Tokiu atveju individuali terapija tam tikrame išėjimo iš skyrybų krizės etape gali ir labiau padėti, labiau tikti. Grupėje galbūt nėra labai giliai dirbama su asmeniu, kaip yra individualioje terapijoje, tačiau grupė žmogui pasitarnauja jo situacijoje padedant susivokti, kas įvyko, kaip jis jaučiasi ir kaip galėtų padėti sau. Čia galima matyti, kaip kiti sau padeda ir įveikia sunkumus – gyvų, realių pavyzdžių. Ir tai labai stiprina. Didelis skirtumas, ar gauni vieno žmogaus paramą, ar grupės žmonių bendrystę. Be to, ta parama būna labai tikra, bendrystė – apčiuopiama, konkreti, nes užgimsta iš bendrų skaudžių patirčių, kurios išgyventos kartu.

Jei žmogui vis dėlto reikia individualios pagalbos, grupės vadovai tai pastebi ir pasiūlo?

Žinoma. „Bendrakeleivių“ išėjimo iš skyrybų krizės grupėse kiekvienam dalyviui pasiūloma pasinaudoti papildomai nekainuojančia individualia konsultacija, kurioje jis gali atverti asmeniškesnius savo gyvenimo aspektus, kuriais galbūt nenori dalintis su visais, ir tai labai suprantama. Žmogaus nenoras, negalėjimas pasakyti kažko, kas itin intymu, yra gerbtinas.

Grupė labiau orientuota į išėjimą iš krizės. Jos tikslas – padėti žmogui priimti pokyčius, kad jis paskui galėtų sąmoningai kelti klausimus, ką nori keisti savyje, savo gyvenime. Tada galima toliau individualiai konsultuotis, jeigu gyvas poreikis augti, bręsti kaip asmenybei. Taigi, grupė gali būti kaip vartai į individualią terapiją, tolesnį augimą, nes didesnių asmenybinių pokyčių norinčiam žmogui pusmečio grupėje negana. Tačiau ir tai –individualu. Ne kiekvienam konkrečiame gyvenimo etape reikia didesnių asmenybės pokyčių ir visai nebūtina galvoti, kad po grupės kiekvienam privalu toliau augti, bręsti. Jokiu būdu. Svarbu gerbti tašką, kur žmogus tuo metu yra. Kiekvienas jo pasirinkimas yra gerbtinas.

Individualiai konsultuos medicinos psichologė L. Serapinaitė

„Bendrakeleivių“ 2018 m. žiemos ir pavasario naujiena – medicinos psichologės Linos Serapinaitės individualios konsultacijos tėvams, patiriantiems sunkumų auklėjant ir ugdant vaikus; vaikams, patiriantiems bendravimo, mokymosi ir kitokių sunkumų. Į medicinos psichologę taip galės kreiptis suaugusieji, norintys pasikonsultuoti apie asmenines ar profesines problemas.

Ką tyli mano kūnas, ką kalba mano siela?

Dar viena „Bendrakeleivių“ naujiena – atviras patyrimų ir refleksijų ciklas „Ką tyli mano kūnas, ką kalba mano siela?“ norintiems atidžiau pažvelgti į savo kūną, į savo „vidinius namus“ ir save kaip neatsiejamą visumą.

Vasario 6 dieną prasidėsiančius užsiėmimus ves viena iš centro steigėjų Elvyra Kučinskaitė, kūno vaizdo terapeutė Jūratė Upskutė-Šeporaitienė, sertifikuota Body Control Pilates instruktorė Gintarė Motiekaitienė, dalyvaus kviestinių svečių.

Nuo sausio 24 d., ketvirtadienio vakarais savasties atradimo, saviraiškos programos „Kūrėjos kelias“ autorė menotyrininkė, palydėtoja Daiva Beliūnienė kvies geriau pažinti save, išlaisvinti vidinę kūrėją, susigrąžinti autentiškumo ir tapatybės jausmus.

Daiva Beliūnienė/Šeimos ir asmens saviugdos centro „Bendrakeleiviai“ nuotr.

Pasak D. Beliūnienės, kiekviena galime būti kūrėja, nes kūrybingumas yra tikroji mūsų prigimtis. Jo išlaisvinimas susijęs su autentiškos asmenybės išsiskleidimu, todėl kūrėjos kelias veda per gilesnį savęs pažinimą, išsivadavimą iš sustabarėjusių nuostatų, baimių, vertinimų, kuriais dažnai grindžiame savo gyvenimą ir pasirinkimus.

„Galbūt ir jūs seniai norėjote kurti, gyventi drąsiau, įdomiau, naujais dalykais praturtinti jums atrodantį nuobodų ir pilką gyvenimą, tik nedrįsote, manydamos, jog neturite tam reikiamų įgūdžių, laiko, fantazijos, gabumų ar drąsos? Ši programa išlaisvins jumyse esančią ir gyvenimą galinčią atgaivinti kūrybinę energiją, padės pamatyti priežastis, blokuojančias vidinės laisvės raišką, padės pastebėti kasdienybės spalvas, mokys tylios draugystės su savimi“, – sako programos autorė.

Pažinimų studija: paskaitos, susitikimai diskusijos

Dar viena naujiena, kurią norėtume pristatyti – Pažinimų studija: paskaitos, susitikimai, diskusijos, kurios nuo vasario kas antrą penktadienio vakarą vyks Šeimos ir asmens saviugdos centre „Bendrakeleiviai“.

Pirmoji „Pažinimų studijos“ viešnia – ses. Agnietė Ivaškevičiūtė OSB su paskaitų ciklu „Dykumos tėvai. Atskirties ir tylos išmintis“.

Sausio 18, 19 ir 26 d. vakarais nuo 18 val. Šeimos ir asmens saviugdos centre „Bendrakeleiviai“ (Didžioji g. 34, Vilnius) ses. A. Ivaškevičiūtė OSB skaitys paskaitą „Kada, kodėl, kokiomis istorinėmis, socialinėmis, religinėmis aplinkybėmis atsirado dykumų tėvai? Ar jų patirtis gali būti naudinga mums šiandien?“ Sausio 19 d. paskaitos tema – „Aistros. Akistata su vidine ir išorine tamsa ir dieviškąja šviesa. Dykumų tėvų išmintis“, sausio 26 d. – „Aistros. Kaip jas valdyti? Dykumų tėvų išmintis“.

Apie kitas „Bendrakeleivių“ programas suaugusiesiems ir vaikams bei minėtųjų išsamesnius aprašus rasite tinklalapyje bendrakeleiviai.lt: http://www.bendrakeleiviai.lt/index.php?page=naujienos.

Šeimos ir asmens saviugdos centras „Bendrakeleiviai“ 17 metų teikia specializuotą kompleksinę pagalbą skyrybas išgyvenantiems bei kitiems šios patirties paliestiems asmenims. Taip pat užsiimame šeimos krizių prevencija bei postvencija, asmens saviugda.

Elvyra Kučinskaitė/Šeimos ir asmens saviugdos centro „Bendrakeleiviai“ nuotr.

Centro įkūrėjai – psichologė, Individualiosios psichologijos instituto direktorė dr. Rasa Bieliauskaitė, tėvas jėzuitas Antanas Saulaitis SJ ir ilgametė centro vadovė, saviugdos programų autorė, eseistė Elvyra Kučinskaitė.

Prisidėk prie išlikimo!

Jei „Bernardinai.lt“ norite skaityti ir rudenį, paremkite jau dabar.