Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2018 01 12

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kas eitų ginti Lietuvos? Knyga virtęs visuomenės tyrimas

Kiek Lietuvos visuomenė pajėgi pasipriešinti užsienio agresijai? Jei iškiltų grėsmė nepriklausomybei ir stabilumui, kiek ir kokiais būdais Lietuvos piliečiai nusiteikę ginti savo šalį? Nuo ko šis pasiryžimas priklauso?

Būtent šie klausimai keliami ką tik išleistoje kolektyvinėje sociologinėje studijoje „Kas eitų ginti Lietuvos? Pilietinio pasipriešinimo prielaidos ir galimybės“. 2017 m. Baltijos pažangių technologijų instituto mokslininkai ir bendradarbiai Ainė Ramonaitė, Ieva Petronytė-Urbonavičienė, Paulius Skirkevičius, Eugenijus Vosylius atliko didelį Lietuvos visuomenės tyrimą, kuris ir tapo šios studijos pagrindu. Knygą išleido leidykla „Aukso žuvys“.

XX a. istorija liudija, kad patikimiausia ir veiksmingiausia jėga, galinti apginti Lietuvos valstybę, yra jos piliečiai. Naujosios hibridinės XXI a. grėsmės skatina vėl iš naujo atsigręžti į pilietinės gynybos prasmę ir galimybes. Knygoje remiamasi istoriniais pavyzdžiais, kitų šalių patirtimi ir specialiai šiam tyrimui atliktos reprezentatyvios visuomenės apklausos duomenimis. Joje analizuojami mūsų visuomenės kolektyvinio veiksmo repertuarai, susitelkimo bendram veiksmui prielaidos, atsparumas Rusijos propagandai ir jos poveikis valiai priešintis.

Pasak knygos autorės profesorės Ainės Ramonaitės, atliktos apklausos duomenys rodo, jog visuomenės pasiryžimas gintis yra tikrai didelis, o istorinė pasipriešinimo patirtis stiprina valią priešintis ir tikėjimą savo galiomis. Svarbu, kad ši patirtis būtų tinkamai perduota jaunajai kartai ir galiausiai „įaugtų“ į visuomenės kolektyvinę atmintį.

Studija „Kas eitų ginti Lietuvos?“ savotiškai apvainikuoja ankstesnius instituto mokslininkų darbus – knygas apie Sąjūdį, pilietinę visuomenę, antisovietinį pasipriešinimą. Pažinti istoriją ir teorinius visuomenės mobilizacijos mechanizmus ne tik įdomu savaime – dar geriau, kai šis pažinimas gali atnešti naudos valstybei.  Tad šios knygos tikslas ne tik teorinis, bet ir praktinis – rasti būdus, kaip sustiprinti mūsų šalies pilietinius pajėgumus šiuolaikinių saugumo iššūkių kontekste. Knyga skiriama visiems tiems, kurie domisi šalies istorija, jos saugumo, vidaus politikos klausimais.

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu