2018 02 21

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

17 min

Jūsų pamėgtos leidyklos Knygų mugėje. Renginių atmintinė

Kristina Sabaliauskaitė. Roko Darulio nuotr.

BALTOS LANKOS

Intelektualaus teniso partija, nekasdieniai susitikimai ir diskusijos apie muziką

Vilniaus knygų mugės metu leidykla „Baltos lankos“ rengia išskirtinius susitikimus, diskusijas ir knygų pristatymus. Į intelektualias diskusijas pakvies menotyros mokslų daktarė Kristina Sabaliauskaitė. Savo naujausią knygą „Basakojis bingo pranešėjas“ pristatys iš Kanados atvykstantis rašytojas Antanas Šileika. Muzikologas Darius Užkuraitis kartu su laidų vedėja Gerūta Griniūte diskutuos apie muziką Haruki Murakami kūryboje. Ne tik tikinčiųjų bendruomenę, bet ir smalsiuosius suburs diskusija apie Vatikano apžvalgininko Andrea Tornielli pokalbių su popiežiumi Pranciškumi knygą.

Haruki Murakami.

Vasario 22 d., ketvirtadienį, 13 val. Forume–LRT studijoje japonologė, vertėja Jurgita Ignotienė kartu su muzikologu Dariumi Užkuraičiu, muzikante, televizijos ir radijo laidų vedėja Gerūta Griniūte kviečia į diskusiją „Muzika Haruki Murakami kūryboje“. Renginio dalyviai į Haruki Murakami tekstus pažvelgs per muzikos prizmę, aptars muzikinio takelio ypatumus, jų indėlį į teksto prasmių kūrimo lauką. 

Diskusija taip pat bus siekiama pratęsti parašų, kviečiančių rašytoją atvykti į Lietuvą, rinkimo akciją. Šio renginio metu Japonijos ambasadorius J. E. Toyoei Shigeeda perduos „Baltų lankų“ leidyklos atstovams jau ankstesniais metais surinktus parašus.

Elektroninį kvietimą galite pasirašyti čia.

Vasario 23 d., penktadienį, 19 val. Forume–LRT studijoje į susitikimą kviečia Kanadoje gyvenantis ir kuriantis rašytojas Antanas Šileika. Kartu su žurnaliste Jolanta Kryževičiene autorius pristatys savo atsiminimų knygą „Basakojis bingo pranešėjas“. Tai žaismingi ir atviri, ironiški ir jaudinantys lietuvių emigrantų sūnaus pasakojimai apie dvi jo tėvynes: Kanadą ir Lietuvą. Knygoje gvildenamos tapatybės, emigracijos, nuolatinių namų paieškų, pašaukimo, darbo, šeimos ir meno temos.

Vasario 24 d., šeštadienį, 12 val. 5.2 salėje istorikė, ambasadorė prie UNESCO Irena Vaišvilaitė ir www.bernardinai.lt vyriausiasis redaktorius Donatas Puslys pristatys žurnalisto Andrea Tornielli knygą „Kelyje: pokalbiai su Jo Šventenybe Pranciškumi“. Kartu su popiežiumi Pranciškumi į keliones besileidžiančio Vatikano apžvalgininko A. Tornielli knygoje popiežius pasakoja ne tik viešai nuskambėjusių ir dar negirdėtų anekdotų iš tarpžemyninių skrydžių, bet ir apie tai, kaip kategoriškai atsisako laikytis griežtų saugumo reikalavimų apkabindamas minias.

Taip pat vasario 24 d., šeštadienį, 14 val. 5.1 salėje menotyros mokslų daktarė, tetralogijos „Silva rerum“ autorė Kristina Sabaliauskaitė kartu su filosofu, Vytauto Didžiojo universiteto profesoriumi dr. Gintautu Mažeikiu kviečia sužaisti intelektualaus teniso partiją diskusijoje „Rekonstruojant išnykusius pasaulius: mokslas ir menas istoriniame romane“.

O vasario 25 d., sekmadienį, laukia išskirtinis susitikimas tikriems literatūros gurmanams: 13 val. 5.1 salėje poetui, vertėjui, Jeilio universiteto profesoriui dr. Tomui Venclovai lig šiol neužduotus klausimus apie kultūrą ir literatūrą užduos rašytoja Kristina Sabaliauskaitė.

TYTO ALBA

Lietuvių autoriai apie pasaulį ir save

Leidykla „Tyto alba“ Knygų mugėje pristato 19 įdomių renginių, skaitytojams siūlo daug knygų, 20 iš jų – visiškai naujų įvairiausių žanrų kūrinių, garsių ir tik pradedančių savo kelią kūrėjų.

Leidykla didžiuojasi dviem knygomis, kurios laimėjo Metų knygos rinkimus – tai nepaprastai talentingas ir populiarus, ką tik sulaukęs šešto leidimo, rašytojo Rimanto Kmitos romanas „Pietinia kronikas“, pernai apdovanotas J. Ivanauskaitės premija, ir poetės, eseistės, 2013 m. Jaunojo Jotvingio premijos laureatės Agnės Žagrakalytės eilėraščių knyga „Štai:“.

Knygų mugėje laukiame dviejų užsienio svečių – iš Belgijos ir Vokietijos: politiko, Europos Parlamento nario, buvusio Belgijos ministro pirmininko Guy Verhofstadto, ką tik lietuviškai išleistos knygos „Paskutinis Europos šansas. Idealo paieškos“ autoriaus, ir Alexanderio von Schönburgo, žymaus vokiečių žurnalisto, rašytojo, keturių bestselerių autoriaus, vienas iš jų – „Pasaulio istorija išsinešti“ lietuviškai išleistas vėlyvą rudenį.

Į šventinę mugę atskris ir lietuvių autoriai, gyvenantys užsienyje: Lina Ever-Neverbickienė iš Berlyno („Neišryškinta juostelė“), Vilma Kava iš Čikagos („Aš tau sakau“), Eglė Gerulaitytė iš Meksiko („Bastūnės liudijimai“), Andrius Kleiva – iš Paryžiaus („Kaip veikia Japonija“).

Laukia susitikimai ir su žinomu Lietuvos filosofu Alvydu Jokubaičiu, ilgą politiko ir diplomato kelią nuėjusiu Antanu Valioniu, charizmatiškuoju kunigu Algirdu Toliatu, teatro ir kino kritike, knygų apie iškilius Lietuvos kūrėjus autore Rūta Oginskaite, knygos pagyvenusiems žmonėms autore išmintingąja Janina Radvile, subtiliąja psichologe-psichoterapeute Agne Matulaite, žinomu istoriku Gediminu Kulikausku, įkvepiančių istorijų apie karių moteris pasakotoja Aušra Mažone, žaisminguoju poetu Dainiumi Dirgėla, jaunuoju talentu Mariumi Povilu Eliju Martynenko ir šmaikščiuoju vaikų rašytoju Tomu Dirgėla.

Mugės pirmąją, Bičiulių, dieną nepraleiskite progos sutikti su Janina Radvile, informatikos mokslų daktare, parašiusia knygą „Niekada nevėlu gyventi. Svajok. Planuok. Išdrįsk“. Lietuvoje vyresni nei 65 metų žmonės sudaro net penktadalį visų gyventojų, dalijasi statistikos duomenimis knygos autorė. Kaip gyventi, kai aktyvusis darbo laikotarpis baigtas, kuo užsiimti, kaip jaustis, kaip bendrauti, ką veikti ir ar apskritai veikti, ką mylėti ir ar apskritai mylėti? 17 val. (salė 5.1) apie visa tai kalbėsis Janina Radvilė, LRT laidų vedėja Zita Kelmickaitė ir gerontologijos prof. Genovaitė Šimkuvienė.

Ilgąjį penktadienį pirmasis renginys 12 val. (salė 5.1) – Antano Valionio knygos „Politikos sūpuoklės. Diplomatijos arena ir užkulisiai“ pristatymas. Lietuvos diplomato, politiko, buvusio užsienio reikalų ministro knyga – apie mūsų šalies diplomatų veiklą nuo nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. iki šių dienų. Su LRT TV laidų vedėju Virginijumi Savukynu ir diplomatu Vytautu Žaliu A. Valionis kalbėsis apie tai, kaip Lietuva, pusę amžiaus ištrinta iš pasaulio žemėlapio, išsikovojo tarptautinį pripažinimą, apie sudėtingą diplomatinį kelią, atvėrusį jai duris į Europos Sąjungą ir NATO. Išgirsite pasakojimų ne tik apie pasiaukojamą diplomatų darbą, politikos galvosūkius, bet ir apie intriguojančius užkulisius.

13 val. Forume LRT filmuos Rūtos Oginskaitės knygos „Gib a kuk. Žvilgtelėk. Pokalbiai Olgos ir Grigorijaus Kanovičių namuose“ pristatymą. Vienas žymiausių šalies rašytojų, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, savo romanuose, apysakose ir apsakymuose įamžinęs Lietuvos žydų gyvenimą iki Antrojo pasaulinio karo, sukūręs savo tautos epą, 87 metų Grigorijus Kanovičius knygos „Gib a kuk“ autorei papasakojo apie savo kūrybą, gyvenimo tarpsnius, tautos ir šeimos likimus, o jo bendraamžė žmona Olga jo pasakojimą papildė jautriausiomis detalėmis ir citatomis. Jaukią ir asmenišką teatro ir kino kritikės šeštąją knygą pristatys ypatinga komanda: žymūs aktoriai Nacionalinės premijos laureatė Eglė Gabrėnaitė ir Gediminas Girdvainis, teatro ir kino kritikas Vaidas Jauniškis, renginį ves publicistas, Bernardinai.lt vyr. redaktorius Donatas Puslys.

Filosofas, politologas prof. dr. Alvydas Jokubaitis, rudenį išleidęs knygą „Liberalizmas kaip pilietinė religija“, penktadienį 14 val. (salė 5.3) diskutuos su filosofu, politologu prof. dr. Vytautu Radžvilu apie tai, ar laisvę mylintis žmogus gali būti liberalas. „Kai susiduriame su liberalizmo doktrina, susiduriame su religiją be Dievo išpažįstančiais žmonėmis“, – teigia knygos autorius. Renginyje laukiami ir palaikantieji, ir atmetantieji įtakingą liberalizmo politinį tikėjimą.

Apie poeto, fotografo, Lietuvos ir tarptautinių haiku konkursų nugalėtojo bei laureato Dainiaus Dirgėlos ketvirtą poezijos knygą „Vaid/menų knyga“ poetas Donaldas Kajokas sako: „Čia jokių atsitiktinių vaidmenų, juolab nereikalingų menų. Anima / animus žaismė. Taupi, šmaikščiai šeimyniška. Dirgėliškai gyvenimiška, gyvenimiškai dirgėliška. Vadinasi, ir ironiška.“ Apie poeziją, gyvenimo vaidmenis, apie vidinius vyrus ir vidines moteris su knygos autoriumi kalbėsis poetas, dramaturgas Mindaugas Nastaravičius 16 val. (Rašytojų kampas).

Kaip veikia Japonija? Atsakymą rasite Andriaus Kleivos knygoje „Kaip veikia Japonija“. Knygos autorius metus praleido Hitotsubashi universitete Tokijuje, dabar siekia tarptautinių santykių magistro laipsnio Paryžiaus politinių mokslų institute. Andriaus knyga – metus trukusių studijų rezultatas, savotiškas kultūrinis, emocinis, politinis ir praktinis vadovas. „Neįmanoma paneigti, kad už tūkstančių kilometrų nuo Vilniaus gyvenanti ir šimtmečius savo istoriją kūrusi salų šalies bendruomenė yra nuo mūsų nutolusi šviesmečiais. Bet japonai – tokie pat žmonės, ir atėjo laikas pažvelgti jiems į akis”, – šypsosi autorius. Viską apie Japoniją išgirsite ir suprasite, kaip ji veikia, 18 val. (salė 5.1). Renginyje dalyvaus menininkas, filosofas, humanitarinių mokslų dr. Arūnas Gelūnas, vedėjas – žurnalistas, LRT laidų vedėjas Ignas Krupavičius.

19 val. (salė 5.2) – istoriko, trijų populiarių knygų autoriaus Gedimino Kulikausko laikas. Pristatoma naujausia jo knyga „Lietuvio kodas. Įpročiai ir būdas senovės lietuvio prieš 100 metų“. Ši knyga apie carinės ir smetoninės Lietuvos visuomenės ypatumus, gyvenimą, kasdienybę. Joje atskleidžiama, ką amžių sandūroje (XIX a. pabaigoje–XX a. pradžioje) gyvenusiam lietuviui reiškė ne tik žemė, miškas, bet ir degtinė ar emigracija. Su autoriumi apie knygą, lietuvius prieš 100 metų kalbėsis teisininkas, publicistas, rašytojas Justinas Žilinskas, istorikas Algirdas Jakubčionis, menotyros dr. Jurgita Ludavičienė ir žurnalistas, žurnalo „Verslo klasė“ vyriausiasis redaktorius Aurelijus Katkevičius.

Šeštadienį – ŠIMTAS PASIMATYMŲ. Susitikimas su pirmuoju leidyklos „Tyto alba“ užsienio svečiu, atvykusiu iš Berlyno, Alexanderiu von Schönburgu12 val. (salė 5.3). Žinomo vokiečių žurnalisto, rašytojo, trylikos knygų, keturių bestselerių autoriaus „Pasaulio istorija išsinešti“ – šmaikščiai ir intelektualiai „dar nematytu kampu pasukta“ pasaulio istorija. Kilmingos giminės atstovas teigia, kad „Istoriją tyrinėjame dėl vienintelės priežasties – norėdami ištirti save“. Apie elegantiškai ir įtraukiančiai parašytą knygą ir kaip įmanoma istoriją „suspausti į porą šimtų puslapių“, „vienu šuoliu įveikti atstumą nuo rėžtuko iki asmenukių lazdos“ su autoriumi kalbėsis publicistas, rašytojas Aidas Puklevičius.

13 val. (salė 5.1) susitikimas sukunigu Algirdu Toliatu, neregėto populiarumo sulaukusios pirmosios knygos „Žmogaus ir Dievo metai“ tęsinio „Gerumo liūnas“ pristatymas. Ši knyga – tai liturginių C metų pamokslų ciklas, kurį, anot kunigo, galima skaityti nuosekliai, vienu prisėdimu arba po fragmentą, atsivertus, kur pakliūva. „Svarbiausia – skaityti širdimi“, – sako A. Toliatas. Kodėl jo pamokslai ir knygos sulaukia neregėto populiarumo, svarstys renginio dalyviai: publicistas, žurnalistas, TV laidų vedėjas Rimvydas Valatka, sakęs: „Gal todėl, kad jis sugeba plastiškai, nemoralizuodamas sujungti dviejų tūkstantmečių krikščionybės mintį bei įtampas ir aštrius modernybės kampus?“ ir žinomas psichologas-psichoterapeutas Raimundas Milašiūnas, jis apžvelgs pasaulinį tokių knygų poreikį ir, be kita ko, terapinį poveikį.

14 val. Vaikų scenoje – jauno ir talentingo vaikų rašytojo, itin populiarios knygų serijos apie šmaikščiuosius detektyvus Domą ir Tomą autoriaus Tomo Dirgėlos protų mūšis vaikams (naujausios knygos „Domas ir Tomas: saldainių kiosko byla“ pasirodymo proga). Kaip manote, ar protingi, apsiskaitę ir linksmi vaikai mušasi? Netikėtas atsakymas: TAIP! Bet… tik Tomo Dirgėlos surengtame protmūšyje!

15 val. (salė 5.3) susitikimas su itin garbiu svečiu iš Belgijos Guy Verhofstadtu – teisininku, politiku, buvusiu Belgijos ministru pirmininku, Europos Parlamento nariu, Europos liberalų ir demokratų aljanso pirmininku. Lietuvos politikas, Europos Parlamento narys Petras Auštrevičius ir politologas prof. dr. Giedrius Vilpišauskas diskutuos apie Europos ateitį, geresnį ir saugesnį pasaulį. „Federacinė Europa – vienintelė galimybė“, – teigia Guy Verhofstadtas ką tik lietuviškai pasirodžiusioje savo knygoje „Paskutinis Europos šansas. Idealo paieškos“

16 val. (salė 1.2. – nauja erdvė! – centriniuose LITEXPO rūmuose: 1 parodų salė, I aukštas, tame pačiame pastate, kur Muzikos salė) susitiksite su jau trečią mėnesį iš populiariausių negrožinių knygų dešimtuko nesitraukiančios knygos „Žali sausainiai. Knyga sveikiems neurotikams“ autorepsichologe-psichoterapeute Agne Matulaite. Jos tekstai – tai netikėtos, jautrios įžvalgos apie mūsų kasdienybę ir santykius, kūną ir jausmus, baimes ir atvirumą sau, kitam, savo gyvenimui. „Man šios knygos reikia. Kai ją perskaitysite, suprasite, kodėl jos reikia ir jums”, – rašo populiarusis tinklaraštininkas Ričardas Savukynas (Rokiškis Rabinovičius). Publicistas, žurnalistas Rimvydas Valatka įsitikinęs, kad gimė tikra rašytoja. Renginyje apie žalius sausainius ir sveikus neurotikus kalbėsis Agnė Matulaitė, Rimvydas Valatka, psichologas-psichoterapeutas Timas Petraitis. Renginį moderuos leidėja Lolita Varanavičienė.

19 val. (Rašytojų kampas) – susitikimas su jaunuoju talentu Mariumi Povilu Eliju Martynenko, debiutinės prozos knygos „Be penkių pasaulio pradžia“ autoriumi. Pasak Mariaus, šiuo metu studijuojančio vaidybą, jo patirtys(studijavo filosofiją, anglų ir italų kalbas, gyveno su vienuoliais, vertėjavo, dirbo redaktoriumi, tekstų įgarsintoju, veganiško šokolado pardavėju, šviesolaidinių kabelių testuotoju, padavėju, barmenu, subtitruotoju, laiškanešiu, naktiniu portjė viešbutyje) virsta tekstais – žiauriais, tragikomiškais, sarkastiškais. Apie tekstus, spalvingas patirtis ir galbūt asmenines dramas – pokalbis su renginio vedėju poetu, dramaturgu Mindaugu Nastaravičiumi.

19 val. (salė 5.2) – naujas vardas knygų pasaulyje – Aušra Mažonė ir ką tik išėjusi jos knyga „Nežinios fronto linijos. 12 tikrų istorijų apie karių moteris iš viso pasaulio“. Aušra – Moterų edukacijos studijos (MES) įkūrėja ir vadovė, savanorystę, socialinę atsakomybę ir patriotiškumą ugdančių bei skatinančių projektų iniciatorė, karininko žmona vienus metus praleido JAV ir artimiau susipažino su moterimis, taip pat karininkų žmonomis, iš Izraelio, Ukrainos, Kenijos, Japonijos, Indijos, Šri Lankos, JAV, Saudo Arabijos ir kt. Knygoje moterys pasakoja apie savo gimtąją šalį, savo pasirinkimus, šeimą, motinystę, karjerą, meilės galią ir taikos palaikymo misiją. Renginyje apie knygą ir apie tai, kas nesugulė į knygą, kalbėsis Aušra Mažonė, žurnalistas, knygos „Kiborgų žemė“ autorius Dovydas Pancerovas, Lietuvos šaulių sąjungos vadas pulkininkas leitenantas Gintaras Koryzna, vyriausiasis Lietuvos policijos kapelionas kunigas Algirdas Toliatas. Renginį ves leidėja Lolita Varanavičienė.

19 val. (salė 2.1) Kas dar negirdėjo apie „Bastūnės liudijimus. Aplink pasaulį motociklu“? Tai jaunos,talentingos ir charizmatiškos autorės Eglės Gerulaitytės, atskridusios į knygų mugę iš Meksikos, knyga. Filosofiją ir tarptautinius santykius studijavusi žurnalistė, keliautoja sako: „To, ką pamatai, sužinai, pajunti ten, už Atlanto, negalima pasilikti tik sau.“ O Eglės knyga – ne paprasta kelionių knyga ar vadovas po Peru, Boliviją, Argentiną, Čilę, Ekvadorą, Kolumbiją, tai pasakojimas apie ypatingas patirtis, ribines situacijas, apie sutiktus įvairių kraštų žmones, asmeniškas žvilgsnis į jų gyvenimą ir mąslaus žmogaus vienatvėje sprendžiamus filosofinius klausimus. Apie keliones ir ne tik kalbėsis Eglė Gerulaitytė, Eglės tėtis – muzikologas Viktoras Gerulaitis ir keliautojas, rašytojas, TV laidų kūrėjas Martynas Starkus. Renginio vedėja – žurnalistė, rašytoja iš Berlyno Lina Ever. 

ŠEIMOS SEKMADIENĮ kviečiame pradėti Kino salėje, kurioje 11 val. – nostalgiškas kino seansas – režisieriaus Arūno Žebriūno filmas „Riešutų duona“ pagal rašytojo Sauliaus Šaltenio to paties pavadinimo apysaką (naujai perleistos knygos ieškokite „Tyto alba“ stende). Prieš seansą žodį tars teatro ir kino kritikė, knygų apie iškilius žmones autorė Rūta Oginskaitė.

12 val. (Forumas) – Tomo Dirgėlos naujos knygos „Lukas Šiaudelis deda iš viršaus“ sutiktuvės. Tomas – jaunas rašytojas, labiausiai žinomas kaip serijos „Domas ir Tomas“ kūrėjas, jo pirmoji knyga „Domas ir Tomas. Dingusios šluotos byla“ 2017 m. apdovanota Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) kaip geriausia metų knyga vaikams. Be to, jis – LRT radijo laidos vaikams kūrėjas ir vedėjas, šįkart pristatantis jau septintąją savo knygą. Apie didžiausią Luko Šiaudelio aistrą ir apie knygas vaikams suksis pašnekesys su literatūrinių projektų kuratore ir mecenate, VŠĮ „Laikas skaityti“ vadove Rūta Elijošaityte-Kaikare, ištraukas skaitys aktorius Giedrius Arbačiauskas.

14 val. (salė 5.2) prasidės iš Čikagos atvykusios žurnalistės, rašytojos Vilmos Kavos romano „Aš tau sakau“ pristatymas. Apie praeitų metų pabaigoje išleistą ir nepaprasto populiarumo sulaukusią savo knygą autorė sako: „Tai pirmoji mano knyga. Norėjau, kad būtų lengva skaityti, kad džiugintų, kad būtų juokinga.“ Romanoveikėjos – geriausios draugės, vaikus užauginusios, vyrus palikusios ir pačios buvusios paliktos. Moterys rašo viena kitai, ko neišdrįstų pasakyti garsiai. Vieni metai, kurie pakeičia viską. Vilnius–Čikaga, iš širdies į širdį. Apie romaną „Aš tau sakau“ – visoms išvažiavusioms ir visoms pasilikusioms – kalbėsis Vilma Kava ir leidėja Lolita Varanavičienė. 

15 val. (salė 5.3) pasitiksime prieš savaitę išleistą ir jau į populiariausiųjų dešimtuką „įšokusį“ Berlyne gyvenančios žurnalistės, rašytojos, populiarios tinklaraštininkės, gidės Linos Ever ketvirtąjį romaną „Neišryškinta juostelė“ (trys pirmieji – „Objektyve meilė“, „Ruduo Berlyne“, „Berlyno romanas“). Rašytoja sako: „Svetimos meilės istorijos išmoko mylėti. Nelaimingos meilės istorijos priverčia apsispręsti.“„Neišryškinta juostelė“ – romanas visiems, kam patinka nebanalus siužetas, „anų laikų“ bohemiško gyvenimo užkulisiai ir fotografų profesinės virtuvės paslaptys. Apie Vilnių ir Kretą, meilę, šeimos dramas, vaikų ir tėvų atsakomybę ir neišryškintą juostelę renginyje kalbėsis Lina Ever, žurnalistė, laidų vedėja Daiva Tamošiūnaitė ir fotografas Paulius Lileikis.

SOFOKLIS

Leidykla „Sofoklis“ šių metų Vilniaus knygų mugėje pristatys garsios Izraelio autorės Zeruya Shalev knygą „Meilės gyvenimas“ ir kvies susipažinti su rašytoja. Kartu mugės lankytojai galės susitikti ir su jau pamėgtais lietuvių autoriais „Sofoklio“ stende ir įsigyti specialiai mugei išleistų naujų knygų. Kokybiškos literatūros mėgėjų taip pat lauks Vilniaus knygų mugės proga pasirodysiantys užsienio autorių kūriniai.

Šių metų „Sofoklio“ viešnia – garsi šiuolaikinė Izraelio rašytoja Zeruya Shalev – pelnytai laikoma viena geriausių savo kartos kūrėjų. Ji knygų mugėje pristatys iš hebrajų kalbos verstą romaną „Meilės gyvenimas“. Tai drąsus pasakojimas apie ištekėjusios moters audringus santykius su vyresniu vyru. Dėl šio paslaptingo vyro, kuris įkūnija visa, ko jai trūksta: valią, jėgą, tėvų praeitį, moteris apleidžia ją dievinantį sutuoktinį. Atverdama skaitytojams vyro ir moters santykių įvairovę, autorė subtiliai atskleidžia išgyvenimus: nuo didingumo iki grotesko, nuo šventumo iki šventvagystės, nuo visiškos laisvės iki pavergimo. Tai intelektualus, gundantis ir provokuojantis romanas, „Der Spiegel“ įtrauktas į prestižinį „20 geriausių kūrinių pasaulyje“ (per pastaruosius keturiasdešimt metų) sąrašą. Zeruya Shalev kalbins literatūros kritikas, studijavęs Oksfordo universiteto Hebrajų ir judaikos studijų centre dr. Mindaugas Kvietkauskas. Diskusija vyks vasario 24 d., šeštadienį, 12 val., konferencijų salėje 5.3. Iškart po renginio „Sofoklio“ stende bus galima sutikti rašytoją ir gauti jos autografą.

Vasario 25 d., sekmadienį, konferencijų salėje 5.1 vyks Ralph Dutli romano „Paskutinė Sutino kelionė“ pristatymas, jame dalyvaus Lietuvos kultūros tyrimų instituto direktorė dr. Jolanta Širkaitė ir knygos redaktorė Vilija Dailidienė. Spaudoje jau nuskambėjęs kūrinys, nominuotas prestižinėms Vokiečių ir Šveicarų literatūros premijoms. Dalis romano skaitytoją nukelia į tarpukario Vilnių, kur Sutinas pradėjo tapytojo kelią. Kūrinys vystosi dramatiškai: 1943-iaisiais Chaimą Sutiną, paslėptą juodame autokatafalke veža į okupuotą Paryžių. Dailininkui būtina neatidėliotina skrandžio operacija, tačiau kelionė užtrunka vengiant okupantų kontrolės postų. Skausmą malšinančio morfino aptemdytoje Sutino sąmonėje prisiminimai pinasi su klejonių vaizdiniais. Vaikystė neturtingo žydo, senų drabužių taisytojo, šeimoje Smilavičiuose netoli Minsko, pirmieji tapybos bandymai Vilniuje, troškimas patekti į dailininkų sostinę Paryžių, draugystė su Amadėju Modiljaniu, nelaukta sėkmė ir menininko pripažinimas po daugelio metų skurde – visa tai ilga „Paskutinė Sutino kelionė“.

Vasario 23 d., penktadienį, 16 val. Vaikų scenoje leidykla „Sofoklis“ pristatys lietuvių rašytoją prof. Dalią Dilytę ir jos neseniai pasirodžiusią fantastinę apysaką paaugliams „Gedimino paslaptis“. Tai bus išskirtinis pristatymas: autorė vaikus mokys partizaniškų dainų, o susirinkusieji galės sudalyvauti viktorinoje ir laimėti naują knygą. „Gedimino paslaptis“ – tai vertingas kūrinys, kuriame kartu su fantastika ir nuotykiais susipina istorija, pilietiškumo klausimai. Knygoje trys paaugliai laiko mašina keliauja į Lietuvos praeitį ir nori pasisemti išminties, stiprybės. Veikėjai savo akimis pamato partizaninio karo ir Kryžiuočių ordino alinamą valstybę. Istorinė apysaka ypatingai rekomenduojama paaugliams nuo 12 metų, nes šis kūrinys padės įsisavinti turimas Lietuvos istorijos žinias, sudomins šia sritimi, motyvuos domėtis fizika, chemija, lietuvių kalba. Po renginio autorė prie leidyklos „Sofoklis“ stendo dalins autografus, bendraus su vaikais, tėveliais, mokytojais, visais susidomėjusiais.

Taip pat bus galima sutikti ir rašytoją Almą Čepienę. Naują romaną „Gyvenimo laikrodžio dūžiai“ tik ką išleidusi autorė skaitytojų lauks vasario 23 d., penktadienį, 18 val. „Sofoklio“ stende. „Gyvenimo laikrodžio dūžiai“ – tai romanas apie vargšų ir galingų žmonių likimus. Pagrindinė veikėja – stipri ir prietarų nesuvaržyta moteris. Paauglystėje ji išsiskiria iš savo bendraamžių, vis dar žaidžia lėlėmis… Nepaisydama kreivų aplinkinių žvilgsnių, mergaitė šitaip mokosi įsijausti į bet kokį vaidmenį ir perprasti žmonių elgsenos subtilybes. Kartą atvykusi vasaros atostogų į mažą miestelį, ji sujaukia nusistovėjusią tvarką į savo spektaklius lengvai įsukdama gyvus herojus: galvas pameta ir brandūs vyrai. Įsijautusi į intelektualios ir gracingos abiturientės iš sostinės vaidmenį, penkiolikmetė nejučia įsimyli… Dramatiško ir intriguojančio siužeto kūrinys nepaliks abejngų. 

Be kitų jau žinomų ir skaitytojų pamėgtų leidyklos „Sofoklis“ knygų bus galima įsigyti ir naują, specialiai mugei pasirodysiantį Abrahamo B. Yahoshuos romaną „Ponas Manis“. Tai pokalbių romanas, kuris perteikia sukrečiančią šešių kartų šeimos sagą ir gyvą žydų gyvenimo portretą. Šeimos drama vyksta šiuolaikiniame Izraelyje, keliasi į vokiečių okupuotą Kretą ar britų okupuotą Palestiną, nukelia į Lenkiją ir sustoja XIX a. Graikijoje. Intymus šeimos pasakojimas vystosi laiko spirale atgal. Romano ašis yra istorija ir jos likimo vingiai, per gyvenimą blaškantys veikėjus. Jie susiduria su stipria meile, karais, juos vejančia mirtimi, tapatybės ir kultūros naikinimu ir saugojimu. Dramatiški šeimos įvykiai perteikiami pasitelkiant ironiją, sąmojį įtraukia į siužetą taip, kad knygą sunku padėti nepabaigus. Šis autorius Lietuvos skaitytojams jau pažįstamas dėl praeitoje, 2017 m. knygų mugėje, pristatyto kūrinio „Moteris Jeruzalėje“.

Kultinę „Sofoklio“ knygų seriją papildys Roberto Musilo kūrinys „Žmogus be savybių“, kuris taip pat pasirodys tik knygų mugei. Tai bene intelektualiausias XX a. romanas, tapęs moderniosios literatūros klasika. I tome veiksmas nukelia į XX a. pr. Austrijos sostinę Vieną. Pagrindinis knygos herojus Ulrichas – trisdešimt dvejų metų, garsus matematikas, inžinierius, kariškis, po ilgų klajonių pakeitęs gyvenimo būdą, sugrįžta į Vieną tam, kad daug ką išsiaiškintų. Ulrichas kritiškai vertina realybę, intensyviai ieško savęs. Šiuo filosofiniu kūriniu moderniosios literatūros gerbėjai galės papildyti savo kolekciją. 

Prie skaitytojams jau gerai pažįstamų Salmano Rushdie kūrinių prisidėjo ir naujas romanas „Aukso rūmai“. Jame pasakojama, kaip Barako Obamos inauguracijos dieną paslaptingas milijardierius iš slepiamos šalies apsigyvena Niujorko Grinvidž Vilidžo kvartale. Šio ypatingo kvartalo senbuviai iš karto susidomi impozantišku Neronu Goldenu. Kuris atsivežė ir sūnus: nuo agorafobijos kenčiantį Petią, modernų menininką Apu ir D, dvidešimt dvejų jaunylį. Šeimoje nėra moters, kol neatsiranda Vasilisa, gražuolė rusė ir tampa Nerono karaliene. Skaitytojus su Goldenų pasauliu supažindina kaimynas Renė – ambicingas kino režisierius. Rinkdamas medžiagą filmui, jis suartėja su šeima, įsiterpia į jų santykius ir paslaptis. „Aukso rūmai“ yra šiuolaikiška meilės ir terorizmo istorija skleidžianti šviesą tamsiuose dabarties laikuose.

VAGA

Šiemet leidykla VAGA paruošė puokštę susitikimų kiekvieno skoniui: su patyrusiais psichologais kalbėsimės apie vaikų nerimą ir būdus jį įveikti, pasinersime į berniukų jausmų pasaulį ir drauge ieškosime atsakymų į tėvams dažnai ramybės neduodančius klausimus, su vienu geriausių Lietuvoje verslo trenerių mokysimės atpažinti vidinio pasaulio siunčiamus signalus, o kartu su leidinio apie Lietuvos bajorus – Vasario 16-osios Akto signatarus – autoriais prisiminsime tris svarbias asmenybes, prieš 100 metų aktyviai prisidėjusias skelbiant Lietuvos nepriklausomybę. Renginių programą vainikuos susitikimas su legendiniu Lenkijos režisieriumi Krzysztofu Zanussi, kuris pristatys autobiografiniais motyvais paremtą filosofinės eseistikos – kino prisiminimų knygą „Gyvenimo strategijos: kaip suvalgyti sausainį ir jį turėti“. O dabar apie kiekvieną renginį išsamiau.

Vasario 22 d., ketvirtadienį, 12 val. konferencijų salėje 3.1 pakviesime į seminarąVaikų nerimas: pažinkime ir padėkime įveikti“, kuriame ne tik pasikalbėsime apie vaikų patiriamą nerimą ir būdus jį nugalėti, bet ir pristatysime vertingą australų psichologės Karen Young knygelę vaikams „Ei, karžygy“. Įžvalgomis ir patarimais su skaitytojais dalinsis psichologės-psichoterapeutės Jolanta Dovidonienė ir Vaida Kalpokienė.

Vasario 23 d., penktadienį, 20 val. forume-LRT studijoje pasimatysime su įžymiu Lenkijos režisieriumi Krzysztofu Zanussi, kuris pristatys savo knygą „Gyvenimo strategijos“. Autorių kalbins žurnalistas Rimvydas Valatka.

Vasario 24 d., šeštadienį, 11 val. konferencijų salėje 3.1 mėginsime atsakyti į klausimą „Kaip apsaugoti berniukų jausmų pasaulį?“. Lietuvos skaitytojų jau spėtą pamilti D. Kindlono ir M. Thompsono knygą „Augant Kainui“ pristatys ir savo profesinėmis patirtimis dalinsis psichologas ir populiaraus portalo Psichika.eu įkūrėjas Edvardas Šidlauskas.

Šeštadienį susitiksime ir dar viename renginyje – 19 val. konferencijų salėje 3.2 kviesime pasimatyti su Remi Khalad / Remigijumi Savicku, jau 16 metų išliekančiu tarp geriausių verslo trenerių Lietuvoje, kuris pristatys savo knygą „Pabudimo alchemija miegančioje visuomenėje“.

Vasario 25 d., sekmadienį, 15 val. konferencijų salėje 5.5 gausi istorikų komanda pristatys Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtą projektą – albumą „Lietuvos bajorai – Vasario 16-osios Akto signatarai“. Į istorinę kelionę, kur iš arčiau susipažinsime su trimis bajorais – Vasario 16-osios Akto signatarais, leisimės drauge su prof. dr. Jonas Vaičenoniu bei knygos autoriais Gediminu Kasparavičiumi, Solveiga Lukminaite, Deimantu Ramanausku.

AUKSO ŽUVYS

Apie istoriją – per asmenybes, įvykius, praeitį ir dabartį

Vilniaus knygų mugėje leidykla „Aukso žuvys“ pristatys savo naujausias knygas, kvies į susitikimus su autoriais, surengs diskusijas aktualiomis temomis. Visada pirmenybę teikianti istorinei tematikai, leidykla šiemet, Lietuvai minint valstybės atkūrimo šimtmetį, siūlo skaityti istoriją labai plačiam skaitytojui ratui – nuo komiksų vaikams ir suaugusiems iki mokslinės studijos besidomintiems istorija ir šiandiena.  

Pirmąją Knygų mugės dieną, vasario 22 d., 16 val. rengiamas studijos „Kas eitų ginti Lietuvos? Pilietinio pasipriešinimo prielaidos ir galimybės“ pristatymas. Pokalbį moderuoja Kęstutis Girnius, dalyvauja Ainė Ramonaitė, Deividas Šlekys, Eugenijus Vosylius, Dovydas Pancerovas. 2017 m. Baltijos pažangių technologijų instituto mokslininkai ir bendradarbiai atliko didelį Lietuvos visuomenės tyrimą, kuris ir tapo šios studijos pagrindu. „Kas eitų ginti Lietuvos?“ savotiškai apvainikuoja ankstesnius instituto mokslininkų darbus – knygas apie Sąjūdį, pilietinę visuomenę, antisovietinį pasipriešinimą. Knygos pristatyme laukiami visi, kurie domisi šalies istorija, jos saugumo, vidaus politikos klausimais.

Ilgąjį penktadienį, vasario 23 d., 12 val. rengiama diskusija „Pabėgėlių temos ir migracijos krizės atspindžiai literatūroje, fotografijoje, teatre“. Pokalbį moderuoja žurnalistė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, dalyvauja knygų apie istorinę emigraciją autorė Dalia Cidzikaitė, fotožurnalistas Artūras Morozovas, Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūros atstovė Lietuvoje Renata Kuleš, istorikas Tomas Balkelis, teatro režisierius Oskaras Koršunovas. Diskusiją filmuos LRT.

Tą pačią dieną 17 val. mugės lankytojai turės galimybę pasiklausyti germanistės, teatrologės, viešosios intelektualės Irenos Veisaitės ir istoriko Aurimo Švedo pokalbio tema „Atleisti ir kurti ateitį yra gyvųjų priedermė“.  

Pasimatymų dieną, vasario 24 d., 15 val. vaikus ir suaugusius susipažinti kviečia  Jurga Vilė ir Lina Itagaki. Jų sukurtoje komiksų knygoje vaikams „Sibiro haiku“ pasakojama berniuko Algiuko tremties istorija. Ją užrašė Jurga Vilė, įkvėpta tėčio Algio ir močiutės Uršulės prisiminimų. Lina Itagaki piešiniais atgaivino veikėjus ir skaudžius to meto įvykius. Renginio dalyvius į praėjusius laikus nukels prisiminimai, merginų ansamblio „Liepaitės“ dainos, „Stalo teatro“ režisierės Saulės Degutytės improvizacijos. Autorės skaitytojų lauks, bendraus, autografus dalins ir leidyklos stende (5.B10) vasario 22–24 d. nuo 16 iki 18 val. Be to, vasario 22 ir 24 d. Jurga Vilė ir Lina Itagaki organizuoja kūrybines dirbtuves vaikams „Žąsino Martyno paštas“.  

Tą pačią dieną, šeštadienį, 17 val. skaitytojams pasimatymą skiria Miglė Anušauskaitė. Naujienų portalo 15min.lt rengtuose Metų knygos apdovanojimuose lietuvių autorių kategorijoje skaitytojai ir ekspertų komisija jos komiksų knygą „Dr. Kvadratas. Greimas ir jo semiotika“ išrinko geriausia. Knyga supažindina su iš Lietuvos kilusiu pasaulinio garso mokslininku, semiotiku Algirdu Juliumi Greimu. Autorė į grafinį pasakojimą žaismingai įterpia semiotikos teoriją, o sudėtingus dalykus sugeba perteikti suprantamai, paprastai, su humoru. Šmaikštumo ir geros nuotaikos netruks knygos pristatyme, kuriame autorę kalbins filosofas Kęstas Kirtiklis.

Šeimos dieną, sekmadienį, 12 val. rašytojas, teisininkas, bardas Justinas Žilinskas kviečia didelius ir mažus į magiškosios fantastikos knygos „Kaukas Gugis ir kerų karas“ pristatymą ir muzikinę-nuotykinę kelionę Kaukų žemėn. Naujoji knyga – tai istorijos apie kauką Gugį tęsinys, veikia tie patys personažai, tik dabar, praėjus daugiau nei 10 metų, kaukavaikis ūgtelėjęs ir problemas sprendžia jau nebe mažas, o gerokai didesnes, aktualias ir šiems laikams. Kelionėje autorių lydės aktorė, dainų autorė ir atlikėja Justina Kaminskaitė, o visų susirinkusiųjų laukia susitikimai su būtybėmis, kurios kadaise dalinosi girias, laukus, pievas ir pelkes su žmonėmis, dainos ir pasakojimai, nuotykiai ir netikėtumai.

Jau ne pirmi metai leidyklos „Aukso žuvys“ knygos yra pastebimos knygos meno profesionalų. Šiemet net keturios knygos buvo įvertintos Kultūros ministerijos rengiamame „Knygos meno“ konkurse.  Pagrindinė – Metų premija – paskirta dailininkei Linai Itagaki už inovatyvų aktualios temos pateikimą knygoje „Sibiro haiku“. „Knygos meno“ premijomis įvertintos dizainerė Kamilė Lisauskaitė ir komiksų kūrėja Miglė Anušauskaitė už knygą „Dr. Kvadratas. Greimas ir jo semiotika“, dizainerė Agnė Dautartaitė-Krutulė už originalią Kęstučio Nako knygos „Kai Lietuva valdė pasaulį/When Lithuania Ruled the World“ formą. Šiai dizainerei skirtas ir diplomas už sakytinės istorijos knygos „We Thought We‘d be Back Soon: 18 Stories of Refugies 1940-1944“ dizaino koncepcijos įtaigumą. Kaip ir kasmet, diplomai bus įteikti Vilniaus knygų mugės metu vasario 22 d. 12 val. parodų centre „Litexpo“. Knygų mugėje veiks ir konkursą laimėjusių knygų paroda, bus galima susipažinti su specialiai išleistu katalogu.

LIETUVIŲ LITERATŪROS IR TAUTOSAKOS INSTITUTAS

Knygos, apgaubiančios šimtmetį

Knygos apie lituanistiką ir prigimtinę kultūrą, studija apie pagrindinius valstybės simbolius, dviejų poetų, apgaubiančių visą literatūros amžių, rinktinės – tai naujausi Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidiniai, kurie bus pristatyti artėjančioje Vilniaus knygų mugėje.

Šiais metais knygų mugėje institutas kvies atsiversti dvi naujas serijos „Gyvoji poezija“ rinktines. Vieno poeto kūrybos sąmoningumą išplėtojo Maironio ir Vaižganto karta, kito lyrika turėjo įtakos kelioms jaunesnių poetų kartoms sovietmečiu. Šiedu kanoniniai poetai – tai Antanas Vienažindys ir Vytautas P. Bložė.

Anot A. Vienažindžio lyrikos rinktinę „Dainos lietuvininko Žemaičiuose“ sudariusios Brigitos Speičytės, į lietuvių literatūros istoriją XIX a. vidurio poetas įsirašė kaip intymiosios, meilės lyrikos pradininkas, literatūrinio romanso kūrėjas. 

Tuo metu XX a. viduryje parašyta V. P. Bložės lyrika pradėjo moderniąją poeziją sovietmečio Lietuvoje. Rinktinės „Paveikslo restauravimas“ sudarytoja Elena Baliutytė atkreipė dėmesį, koks buvo paradoksaliai komplikuotas poeto santykis su socialistinio realizmo ideologine doktrina: nuo visiško oficialiųjų metodo reikalavimų atitikimo pirmuose rinkiniuose iki radikalaus ankstesnės savo poetikos dekonstravimo.

A. Vienažindžio tekstus autentišku skambesiu prie knygos pridėtoje CD plokštelėje atkūrė aktorius Algirdas Latėnas, V. P. Bložės eilėraščių įskaitė aktorius, rašytojas Alvydas Šlepikas, pats pažinojęs poetą ir mokęsis iš jo literatūrinio amato.

Literatūros profesorė Viktorija Daujotytė šį kartą pristato net dvi knygas pamatinėmis Lietuvos kultūros  temomis – apie lituanistiką ir prigimtinę kultūrą. Jos papildo valstybės šimtmečio minėjimo naratyvą – ir ne vien simboliškai. „Lituanistika reflektuojama tik dalimis ar net dalelėmis. Respublikos šimtmetis ir tą dalelę, kuri sutelkta šioje knygoje, ryškiau apšviečia, leidžia geriau matyti, galbūt kai ką ir įžvelgti, telkiantis į literatūrą, tik akies krašteliu užgriebiant kalbą ar istoriją, jų suvokimus“, – rašo knygos „Lituanistika Lietuvos akivaizdoje“ autorė.

Dar viena solidi knyga „Prigimtinės kultūros ratilai“ yra septynerių metų darbo rezultatas, radęsis iš profesorės bendradarbiavimo su Prigimtinės kultūros seminaru. V. Daujotytė pati atrado sąvoką „prigimtinė kultūra“ ir pati ją įrašo į mokslinę terminiją. Anot knygos sudarytojos Daivos Vaitkevičienės, prigimtinės kultūros atradimas leidžia nuo uždarų, ribotų etninės, liaudies ar tradicinės kultūros tyrimų pereiti prie bendrai lietuviškos kultūros apmąstymų.

Mugėje bus pristatytas ir ne mažiau įspūdingas mitologo Dainiaus Razausko-Daukinto veikalas „Vytis ir Gediminaičių stulpai simbolikos požiūriu“. Jis plačiu mostu nagrinėja pagrindinių valstybės simbolių vaizdinius – susipažinę su autoriaus kūrybiškos minties eiga skaitytojai Vytį ir Gedimino stulpus išvys kaip margą įdomių reikšmių kaleidoskopą. 

Tarpo dvylikos instituto renginių Vilniaus knygų mugėje bus pristatyta 12 vadovėlių „Literatūra 5–10 klasei“ serija, kurią parašė instituto mokslininkai drauge su žymiais šalies mokytojais. 

Švęsdamas valstybės šimtmetį ir tęsdamas Vileišių rūmų tradicijas rūpintis lietuvių kultūros ir kalbos sklaida, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas taip pat paskelbė akciją – šešiolikai šveitimo ir kultūros įstaigų padovanoti po 100 knygų.