2018 03 06

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Antano Valionio „Politikos sūpuoklėse“ – apie sudėtingą diplomatinį kelią, politikos galvosūkius ir intrigas

Antanas Valionis „Politikos sūpuoklės. Diplomatijos arena ir užkulisiai“. Vilnius: „Tyto alba“, 2018 m. Literatūrinis bendraautoris – Valdas Bartasevičius. Dailininkė – Ilona Kukenytė. Viršelio nuotrauka – Džojos Gundos Barysaitės.

Lietuvos diplomatas, politikas, buvęs užsienio reikalų ministras Antanas Valionis šioje knygoje pasakoja apie mūsų šalies diplomatų veiklą nuo nepriklausomybės atkūrimo 1990 metais iki šių dienų. Knygos autorius, būdamas tiesioginis diplomatinių kovų dalyvis, bendravo su valstybių vadovais, aukščiausiais Europos Sąjungos ir NATO pareigūnais, gerai žinojo, kas vyksta ir politikos scenoje, ir jos užkulisiuose. Baigdamas diplomatinę karjerą, A.Valionis nevengdamas humoro bei ironijos atvirai pasakoja, ką regėjo savo akimis, atskleidžia, kaip Lietuva, pusę amžiaus buvusi ištrinta iš pasaulio žemėlapio, sugebėjo taip greitai išsikovoti tarptautinį pripažinimą ir per dešimtmetį nueiti nepaprastai sudėtingą diplomatinį kelią, atvėrusį jai duris į Europos Sąjungą ir NATO. Knygoje prabilta ir apie vidaus politikos intrigas, šalies interesams žalą dariusias kai kurių politikų ir pareigūnų asmenines ambicijas.

„Politikos sūpuoklės“ – tai gyvas liudijimas apie pasiaukojamą Lietuvos diplomatų darbą sprendžiant sudėtingus tarptautinės politikos galvosūkius, kartais susiduriant ir su melu, klasta, apgavystėmis.

Antanas Valionis gimė 1950 m. Kėdainių rajone, Zabieliškyje. 1974 m. baigė Kauno politechnikos instituto (dabar Kauno technologijos universitetas) Mechanikos fakultetą, 1990–1994 m. studijavo Varšuvos universiteto Žurnalistikos ir politinių mokslų fakulteto doktorantūroje, apgynė politologijos ir socialinių mokslų daktaro disertaciją, dirbo Lenkijos radijo lietuviškų laidų redakcijos vadovu, dalyvavo Lietuvos ir Lenkijos ryšių plėtojimo veikloje. 1994 m. paskirtas Lietuvos ambasadoriumi Lenkijoje, nuo 1996 m. – ir ambasadoriumi Rumunijai bei Bulgarijai, šias pareigas ėjo iki 2000 m. lapkričio, kai tapo užsienio reikalų ministru ir dirbo vienuoliktoje, dvyliktoje bei tryliktoje Vyriausybėse iki 2006 m. Lietuvos derybų dėl narystės Europos Sąjungoje delegacijos vadovas.

Pasitraukęs iš Vyriausybės, iki 2008 m. buvo Seimo narys. 2008–2011 m. dirbo Lietuvos ambasadoriumi Latvijoje, vėliau – ambasadoriumi ypatingiems pavedimams šalies Užsienio reikalų ministerijoje. Antanas Valionis už asmeninį indėlį plėtojant Lietuvos transatlantinius ryšius apdovanotas Gedimino ordino Komandoro kryžiumi.