Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2018 03 08

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Panevėžyje rinksis Lietuvos vienuoliai

Evgenios Levin nuotrauka

Kovo 10 dieną Panevėžyje rinksis vienuoliai ir vienuolės iš visos Lietuvos. Čia jie dalyvaus visos dienos simpoziume, kurio metu aptars įvairius Pašvęstojo gyvenimo aspektus. Vakare visi vienuoliai Panevėžio Kristaus Karaliaus Katedroje kartu su pasauliečiais melsis Vakarinę liturginę valandą ir aukos šv. Mišias.

„Esu nepaprastai laimingas, kad Panevėžyje susirinks tokia gausi mūsų, pašvęstųjų, bendruomenė ir kad mūsų vyskupijos žmonės galės pasimelsti kartu su vienuoliais. Tokia proga pasitaiko tikrai retai, todėl šeštadienio vakarą nuoširdžiai kviečiu visus panevėžiečius ir miesto svečius atvykti į mūsų Katedrą“, – sakė vienas šventės organizatorių, Panevėžio vyskupijos vyskupas ordinaras Linas Vodopjanovas.

Pasak vyskupo L. Vodopjanovo, pasauliečiai dažnai mano, kad vienuoliai gyvena uždarą gyvenimą, atsiribodami nuo juos supančio pasaulio. Tačiau Popiežiaus Pranciškaus paraginti, vienuoliai pamažu iš arčiau atveria savo gyvenimą bei kviečia susitikti, taip parodydami savo misiją, jos svarbą mūsų tikėjimo kelyje.

Pašvęstieji Panevėžyje susirinks net iš 33 Lietuvoje veikiančių vienuolynų: pranciškonai, jėzuitai, dominikonai, klarisės, salezietės, benediktinai, eucharistietės, ir kiti, iš viso apie 250 vyrų ir moterų vienuolių.

Vysk. Linas Vodopjanovas. Evgenios Levin nuotrauka

Vienuolijos Lietuvoje

Pirmieji Lietuvą ar jos kaimynines žemes pasiekę vienuoliai buvo pagal šventojo Benedikto regulą gyvenę misionieriai. Tai įvyko per šventojo Brunono-Bonifacijaus 1009 m. misiją. XIII-XIV amžiuje per kaimynines krikščioniškas Lenkijos ir Livonijos teritorijas Lietuvą pasiekdavo nemažai dominikonų ir pranciškonų. Oficialus Lietuvos krikštas 1387 m. davė pradžią kontempliatyvių vienuolijų kūrimuisi Lietuvoje. Iš moterų vienuolijų pirmosios Lietuvoje įsikūrė bernardinės (1494) Rudaminoje.

Nuo 1918 iki 1940 m. Lietuvos vienuolijos sustiprėjo, susiformavo platus vienuolijų veiklos spektras. Kūrėsi naujos vienuolijos, ypač moterų. 1940-1941 m. buvo nutraukta socialinė vienuolijų veikla, pradėtas nacionalizuoti vienuolijų turtas. 1944-1948 m. vienuoliai ir vienuolės buvo priversti palikti vienuolynus, buvo stengiamasi sunaikinti ir pačius vienuolius.

Tačiau Sovietmetis Lietuvos pašvęstiesiems netikėtai atvėrė kelią į Tarybų Sąjungos platybes. Įvairių vienuolijų broliai ir seserys dirbo misijose Sibire, Kazachstane, Tadžikijoje, Moldovoje, Gruzijoje ir kitur. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas 1990 m. atskleidė naują Lietuvos vienuolių istorijos puslapį. Tiek vyrų, tiek moterų vienuolijos išėjo iš pogrindžio.

Per pastaruosius du dešimtmečius Lietuvoje veikiančių vienuolijų skaičius išaugo. Šiuo metu Lietuvoje yra 612 moterų ir 137 vyrų vienuolių, iš viso Lietuvoje veikia 53 vienuolijos. 

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite