Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Dovaną Valdovų rūmams pirko Sotheby’s aukcione

Princo Jono Kazimiero Vazos portretas, nutapytas Pieterio Danckertso.

Kalifornijoje gyvenantis teisininkas, lietuvių išeivijos visuomenės veikėjas, mecenatas Donatas Januta praėjusią savaitę Sotheby’s aukcione nupirko ypatingą kūrinį. Tai princo Jono Kazimiero Vazos (1609–1672), būsimo Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio, portretas, kurio autorius – olandų baroko tapytojas Pieteris Danckertsas. Šis XVII amžiaus meno kūrinys, kuris į aukcioną pateko iš privačios Vokietijos meno kolekcijos, papildys Lietuvos nacionalinio muziejaus Valdovų rūmų ekspoziciją.

Pats D. Januta „Draugui“ papasakojo, kad žinią apie Valdovų rūmų specialistų norą įsigyti šį paveikslą jis gavo tik praėjusią savaitę, likus vos kelioms dienoms iki varžytinių.

„Aš nesu meno vertės žinovas, todėl remdamasis Valdovų rūmų muziejaus ekspertų patarimais, nustačiau man priimtiną didžiausią kainą, kurią galėčiau mokėti už šį paveikslą. Mūsų konkurentai buvo lenkai, nežinojome, kiek jie varžytinėse kels kainą. Tačiau mums pavyko“, – sakė D. Janu­ta. Paveikslas (priskaičiavus mokesčius) nupirktas maždaug už 17 tūkstan­čių dolerių.

Lietuvių išeivijos visuomenės veikėjas, mecenatas Donatas Januta. draugas.org nuotrauka

Sotheby’s aukcione telefonu dalyvavo ir dėl kainos varžėsi Lietuvos žurnalistas ir kelių istorinių knygų autorius Vilius Kavaliauskas. Kodėl Valdovų rūmų administracija, norėdama įsigyti Jono Kazimiero Vazos portretą kreipėsi į D. Janutą? „Būdamas Lietu­voje esu aplankęs muziejus, pasikalbėjęs su jų darbuotojais. Esu jiems pasakęs, kad jei bus reikalinga finansinė parama, gali į mane kreiptis. Bent kartą per metus prisidedu prie kokios nors paramos“, – kukliai paaiškino mecenatas. Jis papasakojo istoriją, o gal tik legendą, susijusią su portreto autoriumi.

Dailininkas Pieteris Danckertsas (1605–1661), yra vienas iš vadinamų „Dutch Golden Age“ tapytojų. Jis dirbo ir Vilniuje. Yra išlikęs pasakojimas, kad Rūdininkų girioje, netoli Vilniaus, jis buvo plėšikų užpultas ir nužudytas. Sakoma (gal tai tik padavimas), kad prieš mirdamas jis nupiešė plėšikų atvaizdus, todėl nusikaltėliai buvo sugauti ir nubausti mirties bausme.

D. Januta pats yra neabejingas Lietuvos istorijai. Jis yra parašęs nemažai straipsnių, kurie išspausdinti „Drauge“, „Vorutoje“, „Bernardinuose“. Taip pat yra išleidęs knygą „Lietuviški takai“.

Mecenatas žada šią vasarą, liepos mėnesį keliauti į Lietuvą. Ten tikisi savo akimis išvysti Pieterio Danckertso darbą – Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Jono Kazimiero Vazos portretą, eksponuojamą vienoje iš Valdovų rūmų salių.