Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2018 07 05

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Visuomenės sveikatos būklė per šimtmetį: nuo epidemijų iki lėtinių ligų

Emma Simpson/ unsplash.com nuotrauka

Artėjant Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienos minėjimui, Higienos institutas kviečia pažvelgti, kaip keitėsi Lietuvos visuomenės sveikatos būklė per paskutinį mūsų tautos istorijos šimtmetį – nuo nepriklausomos valstybės atkūrimo 1918 m. iki šių dienų.

1918–2018 metais būta daug svarbių istorinių įvykių – karų, reformų, praradimų bei atradimų. Sveikatos srityje ypač pastebimas pokytis yra ryškus vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės pailgėjimas, kurį lėmė sumažėjęs kūdikių ir gimdyvių mirtingumas bei mirtingumas nuo infekcinių ligų. Tai rodo sveikatos priežiūros pažangą ir vystymąsi laikui bėgant.

Taip pat itin svarbus pokytis – labiausiai paplitusių ligų ir pagrindinių mirties priežasčių struktūra. Šimtmečio pradžioje vyravusios infekcinės ligos, kėlusios baisias ir mirtinas epidemijas, pamažu užleido vietą lėtinėms neinfekcinėms ligoms, tokioms kaip širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, piktybiniai navikai ir kitos. Kitaip sakant, mirtingumo struktūra per šimtą metų pasikeitė iš esmės: lėtinės neinfekcinės ligos šiuo metu yra tapusios dideliu iššūkiu ne tik Lietuvos sveikatos apsaugos sistemai, bet ir Pasaulio sveikatos organizacijai, besirūpinančiai viso pasaulio visuomenės sveikata.

Plačiau apie tai ir kitus svarbius pokyčius, susijusius su žmonių sveikata ir jos priežiūra, – Higienos instituto leidinyje „Lietuvos visuomenės sveikatos būklės pokyčiai per šimtmetį”. Jame pateikiama informacija apie tai, kokie istoriniai įvykiai galėjo turėti įtakos įvairiems pasikeitimams sveikatos priežiūros srityje, taip pat aprašyta, kaip visuomenės sveikatos būklę keitė moksliniai atradimai ir politinės reformos; kaip keitėsi gyventojų aprūpinimas žmogiškaisiais ištekliais, kurie šiuo metu laikomi savaime suprantamais.

Leidinį galima rasti apsilankius Higienos instituto svetainės www.hi.lt skyrelyje „Leidiniai -> Informaciniai leidiniai“ arba atsisiųsti paspaudus čia.

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu