2018 07 12

Gailė Garnelytė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Ką kalba istoriniai KTU miestelio vartai

KTU Cheminės technologijos fakulteto tyrimų laboratorija.

Pradedame videoreportažų ciklą „Nebylieji miesto dalyviai“ – tai žvilgsnis į skirtingų laikotarpių mūsų architektūros objektus per sociokultūrinę prizmę. Jeigu ši tylioji architektūra galėtų prabilti, ką ji mums apie mus pačius pasakytų?

Pirmasis nebylusis objektas, su kuriuo susipažįstame – Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto tyrimų laboratorija. Tarpukario modernizmo architektūros pavyzdys, iškilęs 1937 m. pagal architekto Vytauto Landsbergio-Žemkalnio (1893–1993 m.) projektą.

Architektūrologas, Kauno modernizmo paveldo tyrėjas doc. dr. Vaidas Petrulis videoreportaže pasakoja, kad originali šio pastato paskirtis – cheminių tyrimų laboratorija.

„Šio objekto atsiradimo kontekstas – šiek tiek kontroversiškas. Sumanymas tokią laboratoriją statyti kilo dėl praktinių, pragmatinių dalykų – tai yra dėl pasiruošimo galimai cheminei atakai, – tikina architektūrologas. – Tai pats moderniausias pastatas technologine prasme, ir tai atspindi netgi jo sąnaudos.“

Pasak doc. dr. V. Petrulio, šio objekto atsiradimas siejasi su valstybės atsigavimu, kai ketvirtajame dešimtmetyje Lietuva ėmė tiestis po ekonominės krizės. Nors pats pastato projektas rengtas būtent ekonominės krizės metais, jis rodo atsigavimą ir stiprų visuomenės modernėjimą.

„Toks galėjo stovėti bet kur Belgijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje. Tai nėra naivi architektūra, tai labai solidus to laikotarpio objektas“, – tvirtina doc. dr. V. Petrulis.

Daugiau apie brandžią visuomenę bylojančių Cheminės technologijos fakulteto tyrimų laboratorijos detalių – videoreportaže.

Žiūrėkite ir kitus ciklo „Nebylieji miesto dalyviai“ vaizdo pasakojimus:

Apie „QUADRUM“ VERSLO CENTRĄ pasakoja Edgaras Neniškis
Apie KOMPOZITORIŲ NAMUS pasakoja Marija Drėmaitė
Apie LIETKOOPSĄJUNGOS ADMINISTRACINĮ PASTATĄ pasakoja Tomas Grunskis
Apie RASŲ NAMUS pasakoja Rolandas Palekas ir Rytis Mikulionis

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.