2018 07 12
bernardinai.lt
Skaitymo ir žiūrėjimo laikas
Nebylieji miesto dalyviai. Ką kalba istoriniai KTU miestelio vartai

Videoreportažų ciklas „Nebylieji miesto dalyviai“ – tai žvilgsnis į skirtingų laikotarpių mūsų architektūros objektus per sociokultūrinę prizmę. Jeigu ši tylioji architektūra galėtų prabilti, ką ji mums apie mus pačius pasakytų?
Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto tyrimų laboratorija – tarpukario modernizmo architektūros pavyzdys, iškilęs 1937 m. pagal architekto Vytauto Landsbergio-Žemkalnio (1893–1993 m.) projektą.
Architektūrologas, Kauno modernizmo paveldo tyrėjas doc. dr. Vaidas Petrulis videoreportaže pasakoja, kad originali šio pastato paskirtis – cheminių tyrimų laboratorija.
„Šio objekto atsiradimo kontekstas – šiek tiek kontroversiškas. Sumanymas tokią laboratoriją statyti kilo dėl praktinių, pragmatinių dalykų – tai yra dėl pasiruošimo galimai cheminei atakai, – tikina architektūrologas. – Tai pats moderniausias pastatas technologine prasme, ir tai atspindi netgi jo sąnaudos.“
Pasak doc. dr. V. Petrulio, šio objekto atsiradimas siejasi su valstybės atsigavimu, kai ketvirtajame dešimtmetyje Lietuva ėmė tiestis po ekonominės krizės. Nors pats pastato projektas rengtas būtent ekonominės krizės metais, jis rodo atsigavimą ir stiprų visuomenės modernėjimą.
„Toks galėjo stovėti bet kur Belgijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje. Tai nėra naivi architektūra, tai labai solidus to laikotarpio objektas“, – tvirtina doc. dr. V. Petrulis.
![]() |
Naujausi

Jūrinės geologijos ekspertas: vandeniui ištekėjus Kachovkos tvenkinio vietoje liks 300 kilometrų ilgio dykuma

Ar sodinsime morkas šaknimis aukštyn? Piktnaudžiavimas dvasiniu autoritetu Bažnyčioje

Kaip pajusti džiaugsmą, jei esu nelaimingas?

Hunai prie vartų

„Baltijos malda“ Gedulo ir vilties dienai Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje

Po sėkmingos operacijos popiežiaus savijauta gera

Liūdna tendencija ne tik Lietuvoje, arba Kodėl mokiniai nemėgsta matematikos

Kardinolas P. Parolinas apie popiežiaus pasiuntinio misiją Kyjive

Ketvirtadienį – maldos minutė už taiką

Rašytoja S. Aleksijevič: „Putinas manęs nenustebino. O rusų žmonės stebina“

Kard. S. Tamkevičiaus pašaukimas (XX). Irtis prieš laikmečio purslotą srovę padėjo „ora et labora“
