Patinka tai, ką skaitote? Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti. Nepamirškite -> Paremti
Patinka tai, ką skaitote? Nepamirškite paremti.

2018 07 12

Gailė Garnelytė

bernardinai.lt

Skaitymo ir žiūrėjimo laikas

6 min.

Nebylieji miesto dalyviai. Ką kalba istoriniai KTU miestelio vartai

Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto tyrimų laboratorija. KTU archyvo nuotrauka

Videoreportažų ciklas „Nebylieji miesto dalyviai“ – tai žvilgsnis į skirtingų laikotarpių mūsų architektūros objektus per sociokultūrinę prizmę. Jeigu ši tylioji architektūra galėtų prabilti, ką ji mums apie mus pačius pasakytų?

Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto tyrimų laboratorija – tarpukario modernizmo architektūros pavyzdys, iškilęs 1937 m. pagal architekto Vytauto Landsbergio-Žemkalnio (1893–1993 m.) projektą.

Architektūrologas, Kauno modernizmo paveldo tyrėjas doc. dr. Vaidas Petrulis videoreportaže pasakoja, kad originali šio pastato paskirtis – cheminių tyrimų laboratorija.

„Šio objekto atsiradimo kontekstas – šiek tiek kontroversiškas. Sumanymas tokią laboratoriją statyti kilo dėl praktinių, pragmatinių dalykų – tai yra dėl pasiruošimo galimai cheminei atakai, – tikina architektūrologas. – Tai pats moderniausias pastatas technologine prasme, ir tai atspindi netgi jo sąnaudos.“

Pasak doc. dr. V. Petrulio, šio objekto atsiradimas siejasi su valstybės atsigavimu, kai ketvirtajame dešimtmetyje Lietuva ėmė tiestis po ekonominės krizės. Nors pats pastato projektas rengtas būtent ekonominės krizės metais, jis rodo atsigavimą ir stiprų visuomenės modernėjimą.

„Toks galėjo stovėti bet kur Belgijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje. Tai nėra naivi architektūra, tai labai solidus to laikotarpio objektas“, – tvirtina doc. dr. V. Petrulis.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

 

Patinka tai, ką skaitote?

Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti.

Paremkite