2018 07 27

Vytautas Raškauskas

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

6 santuokiniai mitai, kuriuos būtina sugriauti

Scott Webb/Unsplash.com nuotr.

„Klaidingas įsitikinimas, kad santykius galima išgelbėti vien pramokus jautriau bendrauti ir tinkamai spręsti konfliktus, yra, ko gero, labiausiai paplitęs, tačiau tikrai ne vienintelis“, – savo bestseleryje „7 darnios santuokos taisyklės“ dėsto santykių konsultantas Johnas M. Gottmanas.

Daugelį metų sunkumų patiriančias poras konsultuojantis J. M. Gottmanas sako pastebintis daugybę tokių mitų, kurie yra ne tik klaidinantys, bet ir potencialiai žalingi: jie kelia pavojų, nes gali poras nuvesti klaidingu keliu arba dar blogiau – įtikinti, kad jų santuoka beviltiška. Todėl – konstatuoja J. M. Gottmanas – giliai Vakarų visuomenėse įsišaknijusiais mitais reikia kuo skubiau nusikratyti.

Bendri interesai vienija?

J. M. Gottmano teigimu, svarbiausia yra ne tai, ar sutuoktiniai turi bendrų interesų, bet kaip jie bendrauja šiuos interesus puoselėdami. Jei abu mėgsta plaukti baidarėmis ir jiems pavyksta drauge darniai valdyti baidarę, šis bendras pomėgis praturtins ir sustiprins jų meilę bei domėjimąsi vienas kitu. Bet jeigu jų kelionėse vienas kito atžvilgiu bus nuolat svaidomasi užgauliojimais, tai kažin, ar šio bendro pomėgio puoselėjimas pagerins jų santuoką.

Mylėti – tai už gerą atsilyginti geru?

Kai kurie mokslininkai mano, kad, kitaip nei byrančiose, tvirtose santuokose sutuoktiniai su dėkingumu atsiliepia į vienas kito pozityvias iniciatyvas, pavyzdžiui, jei vienas padeda namų ruošoje, kitas būtinai atsilygins tuo pačiu. Iš esmės, jų manymu, pora gyvena pagal nerašytą susitarimą atsilyginti už kiekvieną gražų žodį ar darbą. Pagal šią teoriją, jei sunkumų ištiktiems sutuoktiniams padėsime suvokti tokio „susitarimo“ svarbą, jų santykiai pasitaisys. Tačiau Johnas M. Gottmanas tokį požiūrį kritikuoja pabrėždamas, jog noras skaičiuoti, kas ko daugiau padarė, yra iš esmės ydingas ir jau pats savaime parodo, kad santuokoje yra bėdų bei tvyro įtampa.

Pagrindinė skyrybų priežastis – neištikimybė?

Šeimų konsultanto J. M. Gottmano įsitikinimu, dažniausiai yra kaip tik atvirkščiai. Slapti romanai užsimezga ne dėl sekso, bet ieškant draugystės, paramos, supratimo, pagarbos, dėmesio, rūpesčio ir meilės.

Vienas iš patikimiausių skyrybų tyrimų, kurį atliko Lynn Gigy ir Joana Kelly, parodė, kad 80 procentų išsituokusių vyrų ir moterų teigia, jog jų santuoka sugriuvo todėl, kad jie pamažu nutolo vienas nuo kito ir prarado artumo jausmą, arba dėl to, kad santuokoje nesijautė mylimi ir priimami. Tik 20-27 procentai sutuoktinių tvirtino, kad skirtis iš dalies paskatino ir neištikimybė.

unsplash.com nuotrauka

Vyrai iš prigimties „nesutverti“ santuokai?

Manantys, kad skyrybas lemia neištikimybė, taip pat tvirtina, jog vyrai iš prigimties yra mergišiai, todėl monogamija jiems visiškai netinkama. Tačiau, kaip pastebi J. M. Gottmanas, kad ir kokie gamtos dėsniai būdingi kitoms gyvūnų rūšims, žmonių neištikimybės dažnis nuo lyties beveik nepriklauso.

Šiais laikais, kai tiek daug moterų dirba nebe namuose, jų nesantuokinių meilės ryšių kiekis pasiekė iki tol neregėtas aukštumas. Britų sociologės Annette Lawson tyrimai rodo, kad, moterims masiškai įsitvirtinus darbo rinkoje, jaunų moterų neištikimybės mastas šiuo metu netgi šiek tiek lenkia vyrų. 

Vyrai ir moterys yra iš skirtingų planetų?

Pastaruoju metu pasipylė daugybė bestselerių, kuriuose teigiama, kad vyrai ir moterys negali sutarti, nes vyrai yra „iš Marso“, o moterys „iš Veneros“. Kita vertus – atkerta J. M. Gottmanas – nors lyčių skirtumai ir gali prisidėti prie sunkumų santuokoje, tačiau tikrai jų nenulemia. Juk pagrindinis veiksnys, 70 procentų atvejų lemiantis, ar žmona bus patenkinta seksualiniais santykiais, romantika ir aistra santuokoje, yra tvirta poros draugystė. Vyrams 70 procentų atvejų pasitenkinimą taip pat lemia tvirta sutuoktinių draugystė. Taigi, priešingai populiariojoje kultūroje vyraujančiam įsitikinimui, vyrai ir moterys yra iš tos pačios planetos.

J. M. Gottmanas: laimingos santuokos pagrindas yra stipri draugystė

Aptarti mitai perša mintį, kad santuoka yra nepaprastai sudėtinga ir varžanti institucija, kuriai dauguma iš mūsų nesame sutverti. Iš tiesų, santuokoje nėra lengva, kadangi norint sukurti ilgalaikius santykius reikia drąsos, atkaklumo, lankstumo. Tačiau svarbu įsisąmoninti ir tai, kad laimingos santuokos anaiptol nėra tobulos.

J. M. Gottmano konsultuoti sutuoktiniai, praktikoje tvirtinę, kad vienas kitu yra labai patenkinti, iš tiesų buvo skirtingų temperamentų ir interesų, turėjo skirtingas šeimos vertybes. Konfliktai tarp jų toli gražu nebuvo retenybė. Jie, visai kaip ir nedarnios poros, bardavosi dėl pinigų, darbų, vaikų, namų ruošos, giminių. Ir visgi jie gebėjo išlaviruoti tarp visų šių sunkumų ir išsaugoti laimingas bei stabilias santuokas.

Šimtus porų santykius ilgai ir kruopščiai tyrinėjęs J. M. Gottmanas galiausiai priėjo išvadą, jog iš esmės visus laimingus sutuoktinius vienija viena paprasta tiesa – kad laimingos santuokos pagrindas yra stipri draugystė. Kitaip tariant, abipusė pagarba ir džiaugsmas vienas kito draugija.

J. M. Gottmanas pastebi, kad laimingi sutuoktiniai labai artimai vienas kitą pažįsta – gerai žino, ką partneris mėgsta, ko nemėgsta, pažįsta vienas kito keistenybes, žino viltis ir svajones. Jie paiso vienas kito poreikių ir meilę rodo ne tik švenčių proga, bet ir kasdienėse smulkmenose. Būtent smulkmenos labai padeda puoselėti draugystę, kuri yra jų meilės pagrindas. Juk draugystė iš tikrųjų geriausiai apsaugo nuo priešiškų jausmų sutuoktiniui ir geriausiai kursto meilės ugnį.

Parengta pagal John M. Gottman ir Nan Silver knygą „7 darnios santuokos taisyklės“ (Vilnius: Žmogaus studijų centras, 2016).