2018 07 27

Austėja Mikuckytė-Mateikienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

Iliustratorė Justina Pakalnytė kviečia iš vaikų pasimokyti atvirumo

Justina Pakalnytė „Clemens XI“ (linoraižinys, 2018 m., 15 x 15 cm).

Ekslibrisas Klemensui XI tarptautiniame ekslibrisų konkurse paskelbtas trečios vietos laimėtoju.

Praėjusį mėnesį grafikė, dailės studijos ir būrelio edukatorė, iliustratorė JUSTINA PAKALNYTĖ tarptautiniame ekslibrisų konkurse „Trakų Dievo Motinos paveikslo karūnavimui – 300 metų. REGINA LITUANIAE“ laimėjo trečią vietą. Ta proga su dailininke pasikalbėjome apie jos trečiąją iliustruotą knygelę „Dvi karūnos“, iliustracijų meno subtilybes, darbo su vaikais specifiką.

2018-ieji paskelbti Lietuvos globėjos – Trakų Dievo Motinos – paveikslo karūnavimo 300-ųjų metinių minėjimo metais. Šiam istoriniam įvykiui aktualizuoti Trakų istorijos muziejus surengė minėtąjį konkursą, šia proga leidykla „Magnificat vaikams“ pristatė interaktyvią 7–12 metų vaikams skirtą istorinę pažintinę knygelę „Dvi karūnos“. Ši data svarbi ir reikšminga dailininkei Justinai.

Džiaugsmo šaltinis

Justina Pakalnytė Vilniaus dailės akademijoje yra baigusi grafikos studijas. Mergina pasirinko būtent grafikės specialybę dėl jai pritikusios šios dailės šakos specifikos. Justina nuo mažumės mėgdavo piešti kruopščiai, detaliai, smulkmeniškai. Piešiniuose kaip mat gimdavo pasakojimas, istorija, pasaka. Justinai sekėsi akademinis piešimas. Mergina tvirtina, kad kūryba jai yra vienas didžiausių malonumų ir džiaugsmų, suteikiantis gyvenimui prasmės, turinio, pilnatvės.

Autorei tikrai nestinga lakios fantazijos, tačiau mergina mėgsta gauti tam tikrą temą, užduotį, kryptį. Tai tampa puikia proga sužinoti ką nors nauja, pasigilinti, praplėsti savo akiratį. Todėl Justina nevengia dalyvauti teminiuose, proginiuose konkursuose, iliustruoti knygas vaikams.

Paveikslų karūnavimo konkursui Justina nusiuntė keturis ekslibrisus. Kūriniai skirti Trakų Dievo Motinai, devyniasdešimtmečiui kunigui Vytautui Rūkui, kuris jau kone pusšimtį metų veda pamaldas Trakuose, Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikos klebonui Jonui Varaneckui ir popiežiui Klemensui XI, atsiuntusiam šventam paveikslui karūnas iš Romos. Pastarasis ekslibrisas ir buvo paskelbtas trečios vietos laimėtoju.

Rugsėjį Trakų Salos pilyje įvyks parodos „Trakų Dievo Motinos paveikslo karūnavimui – 300“ atidarymas. Čia bus eksponuojami ir atrinkti konkurso ekslibrisai.

Justina neabejotinai turi savo lengvai atpažįstamą braižą. Keturi konkurse dalyvavę ekslibrisai atrodo kaip nespalvotas knygelės „Dvi karūnos“ tęsinys ir formos, ir turinio aspektais.

Justina Pakalnytė „Vytautas Rūkas“ (linoraižinys, 2018 m., 15 x 15 cm).
Justina Pakalnytė „Trakų bazilika“ (linoraižinys, 2018 m., 15 x 15 cm).
Justina Pakalnytė „Jonas Varaneckas“ (linoraižinys, 2018 m., 15 x 15 cm).

Kūrybinis pradas

Justina vaizduoja daug detalių, bet visas jas abstrahuoja, apibendrina, išvalo. Jos kūriniuose nėra šešėlių, akcentuojama viena ryški masyvi linija – kontūras. Todėl žvelgiant į autorės ekslibrisus norisi griebti spalvotus pieštukus ar flomasterius ir nuspalvinti veikėjus bei jų fonus. Ši reakcija jokiu būdu nereiškia Justinos kūrybos infantilumo. Tai reiškia, kad menininkės darbai pažadina žiūrovui kūrybiškąjį pradą. Tą, kurį visi turėjome vaikystėje ir kuris kiek primigo suaugusiųjų taisyklių pasaulyje.

Būtent šia prasme autorė sakė besijaučianti vaikas. Ją žavi vaikų atvirumas, jautrumas, natūralumas, tiesmukiškumas ir mokėjimas džiaugtis.

Todėl autorės kūryba tokia priimtina vaikams, todėl jos iliustracijose ir spaudiniuose visi veikėjai šypsosi, todėl Justina savo veiklą skiria vaikams. Mergina dirba iliustratore krikščioniškame žurnale „Magnificat vaikams“ ir žurnale vaikams „Bitutė“. Autorė taip pat veda užsiėmimus menų studijoje „Linksmos spalvos“ ir turi dailės būrelį Vilniaus Medeinos pradinėje mokykloje.

Mokykloje Justina su vaikais daugiau užsiima rankdarbiais, o menų studijoje išbando įvairias dailės technikas. Studijoje lankosi įvairiausio amžiaus mokiniai – yra ir pradinukų, ir menus studijuoti besiruošiančių paskutiniųjų klasių moksleivių.

Justinos Pakalnytės iliustracija knygelėje „Dvi karūnos“.
Justinos Pakalnytės iliustracija knygelėje „Dvi karūnos“.

Būti savimi

Studijos lankytojai ruošiami įvairiems dailės konkursams. Justinai svarbu, kad mokiniai ne tik įvaldytų technines subtilybes, bet ir tobulėtų intelektualiai bei dvasiškai. Jie supažindinami su meno istorija, vaikai ir jaunuoliai raginami nebijoti būti savimi, ieškoti savos stilistikos, eksperimentuoti. Pati autorė savo kūrybinėje veikloje vadovaujasi tais pačiais principais. Ji tobulina savo iliustracijas tol, kol šios tampa gražios, ima teikti ramybę.

Piešdama vaikams autorė siekia, kad jos kūryboje karaliautų meilė, paprastumas ir estetinis grožis. Ji turi susiformavusi savitą koloritą. Justina naudoja gausią spalvų paletę, bet tarp spalvinių dėmių siekia ne disonanso, kontrasto, o harmoningo santykio. Autorei patinka sodrios, solidžios, dažnai bazinės spalvos. Ji vengia sintetinio, neoninio, dirbtinio kolorito.

„Dvi karūnos“ – jau trečioji Justinos iliustruota knyga. Anksčiau autorė yra iliustravusi Tomo Taškausko poezijos rinkinį „Audrapaukščio monologas“ ir Valdemaro Kukulo eilėraščių vaikams knygą „Kaminas ir katinas“.

Knygelėje „Dvi karūnos“ atskleidžiami istoriniai garsiojo Trakų Dievo Motinos paveikslo aspektai, susiję su kunigaikščio Vytauto ir visos Lietuvos krikštu. Iliustracijos šioje knygoje dar labiau pagyvina įdomiai papasakotą istoriją. Trys vaikai palėpėje atranda lobių skrynelę su Trakų Dievo Motinos paveikslėliu ir, sužinoję apie piligrimystės tradiciją, drauge su seneliu surengia piligriminę kelionę į Trakus.

Sustiprinti tikėjimą

Knygelės „Dvi karūnos“ kūrybinė grupė – tai krikščioniško žurnalo „Magnificat vaikams“ redaktorė Inesa Vaitkūnaitė, menotyrininkė Jolanta Stupelytė, bažnyčios istorikas dr. Liudas Jovaiša ir dailininkė Justina Pakalnytė. Justina pasakojo, kad ši knygelė buvo tikras komandinis darbas. Piešinėliai ir tekstas gimdavo diskutuojant kartu, ieškant geriausių sprendimų, siekiant pateikti tikslius faktus, atrinkti tik svariausią informaciją ir sudominti, sustiprinti vaikų tikėjimą Dievu.

Pakalnytė pasakojo, kad stengėsi atrasti harmoniją tarp istorinio tikslumo ir patrauklumo jaunai auditorijai. Ji skaitė straipsnį apie penkis triumfo vartus, Trakuose pastatytus karūnų Dievo Motinos paveikslui atvykimo dieną. Piešdama bizantišką karietą, jai pritaikė bizantiškų audeklų raštus. Vaizduodama Lietuvos kunigaikščių krikštą, jų veido bruožus parėmė esamų paveikslų ikonografija, nuotraukos padėjo sukurti įtaigius religinių pastatų atvaizdus ir peizažus. Dauguma iliustracijų – interaktyvios, lavinančios užduotėlės, kurias su įdomumu ir aš išsprendžiau, apgailestaudama, kad nebesu šios knygelės tikslinė auditorija.

Justinos Pakalnytės iliustracija knygelėje „Dvi karūnos“.

Justinos Pakalnytės kūryba vientisa, tiksliai atspindinti ir pačią autorę. Jos pasaulėžiūroje ir pieštukais sukurtame pasaulyje vyrauja giedra, optimizmas ir tikėjimas. Tikėjimas Dievu, Grožiu, Gėriu. Justina dirba su vaikais, pati nebijo būti vaikas ir kitus užkrečia šia laime. Laime išdrįsti būti atviram, būti savimi, būti tikram.