2018 08 18

Akvilė Šimėnienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

#renkuosiskaityti. Ugnikalniukas ieško draugų

Virgis Šidlauskas, „Ugnikalniukas ieško draugų“, leidykla „Nieko rimto“, 2018. Iliustravo Tania Rex. Skirta 7-10 metų vaikams.

V. Šidlausko knygos „Ugnikalniukas ieško draugų“ pagrindinė idėja – draugystė. Tačiau apie ją kalbama skirtingais rakursais, akcentuojant įvairius draugystės niuansus: teigiamas, neigiamas ypatybes, neprognozuojamą draugystės tėkmę ir pan. Tokia mintimi knyga pradedama ir užbaigiama, sukuriamas savotiškas ratas – draugystė, uždarantis ir atidarantis pasakojimą bei sukuriantis saugumą būties elementas.

Knygoje gausu ne tik įvairių nutikimų, masinančių mažuosius skaitytojus, bet ir visuomenėje egzistuojančių vaidmenų ir siūlomų jų atpažinimo mechanizmų, kurie vėliau padeda rinktis ir vertybiškai orientuotis. Ypač išradingi palyginimai, turtinga kalba ir sklandus, lengvas sakinys, matyt, yra didelio autoriaus stilistinio įdirbio ženklas. Ir pati istorija nėra nuvalkiotas trijų draugų scenarijus, o visa ugnikalnių šeimynos epopėja su skirtingų kartų konfliktais (tėvai neleidžia Ugnikalniukui draugauti su bet kuo), kartais ironiškai, o gal ir sarkastiškai eskizuojami tradicinės šeimos vaidmenų pasiskirstymai: mama užsiima perlų vėrimais ir palmių šukuosenomis, o tėtis – rimtais reikalais, prognozuoti orą.

Tuo tarpu vaikas, išskyrus keletą draudimų, socializuotis, ugdytis lyg ir turi pats. Ugnikalniukui leista draugauti tik su „rinktine publika“ – Saule ir Mėnuliu. O visi kiti – nepakeliui… Bet Ugnikalniukas ryžtasi pats tuo įsitikinti ir kantriai ieško draugų, maištaudamas prieš tėvus ir išsikeldamas iššūkį sau – susirasti tikrą draugą. Idealistiškai nusiteikęs ir tyras mažylis susiduria su netašytu kalnų ožiu, cinike pasipūtėle dygliakiaule, verslo vadybininku-pardavėju pelikanu, tačiau visi jie iš tiesų nenori draugauti, o tik gauti naudos sau, prisikimšti pilvą ar ką nors parduoti. Ugnikalniuko nusivylimas perauga į pyktį, dėl kurio veržiasi lava, ir šalimais esančio miestelio gyventojai yra priversti evakuotis. Situaciją išgelbsti mažytė mergytė – Ada, kuri liūdi ant Ugnikalniuko krašto savo tėvų, kurie jos nerado prieš išplaukdami didžiuliu laivu. Ada ne tik tampa atsitiktinai sutikta Ugnikalniuko drauge, bet ir paskatina jį sutelkti jėgas bei apginti besievakuojančios salos gyventojus bei pačią salą nuo cunamio.

Visa istorijos esmė sutelkta į nesuplanuojamą draugystę ir nuoširdumo vertę: nors Ugnikalniukas sąmoningai ieško draugų, tačiau sėkmė jį ištinka atsitiktinai, prasidėjus lavos veržimuisi ir nelemtam cunamiui. Be to, itin šmaikščiai ir vaikams suprantama forma pristatomos „apsimetėlių“, netikrų draugų figūros, kurios siekia naudos sau.

Knyga įdomi ir savo iliustracijomis: Tania Rex knygos tekstą ne vizualizuoja, bet ir pratęsia, papildo, išplečia. Kartais skaitytojui net neatėjusia į galvą mintimi sukuria savotišką istorijos papildymą, priedėlį.

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.