2018 08 27

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

Pranciškus atmeta kaltinimus dėl McCarricko dengimo

EPA nuotrauka

Grįždamas iš Dublino, kur rugpjūčio 25–26 d. dalyvavo pasauliniame katalikiškų šeimų susitikime, popiežius Pranciškus atmetė buvusio Vatikano ambasadoriaus jam metamus kaltinimus dengus kardinolą Theodorą McCarricką. Anot popiežiaus, 11 puslapių „nepagrįstų reikalavimų“ dokumentas „iškalbingas“.

 Spaudos konferencijoje rugpjūčio 26 d. grįžtant į Romą po dviejų dienų vizito Airijoje, paklaustas apie arkivyskupo Carlo Maria Vigano laišką, Pranciškus patarė žurnalistams „atidžiai perskaityti pareiškimą ir patiems nuspręsti“.

„Aš nesakysiu nė žodžio, – apie šį laišką sakė popiežius. – Manau, kad šis pareiškimas akivaizdus, o jūs turite užtektinai žurnalistinių gebėjimų padaryti deramas išvadas.“

„Kai praeis kiek laiko ir jūs būsite padarę savo išvadas, galbūt aš kalbėsiu, – sakė Pranciškus. – Tačiau norėčiau, kad jūsų profesinė branda susidorotų su šiuo uždaviniu.“

 Vigano laiškas, paskelbtas antrą Pranciškaus vizito Airijoje dieną, teigia, kad dešimtys buvusių ir dabartinių aukšto rango Katalikų Bažnyčios pareigūnų du dešimtmečius sistemingai dengė kaltinimus McCarrickui.

Arkivyskupas, kuris 2011–2016 m. tarnavo Vatikano ambasadoriumi Vašingtone, apkaltino ir Pranciškų ignoravus kaltinimus McCarrickui ir ragino popiežių atsistatydinti, „duodant gerą pavyzdį kardinolams ir vyskupams, kurie dengė McCarricko piktnaudžiavimą“.

Tačiau panašu, kad keletas minėto laiško kaltinimų prieštarauja istoriniams duomenims ir yra persunktas ideologinių teiginių.

 

Protestas Airijoje. EPA nuotrauka

Pranciškus kalbėjo apie Vigano laišką 45 minučių spaudos konferencijoje, kurioje jis aptarė ir Vatikano procesą teisiant vyskupus, kaltinamus piktnaudžiavimo dangstymu; kaip pasauliečiai turėtų reaguoti išgirdę apie kaltinimus dėl piktnaudžiavimo ir kokį patarimą duotų tėvams, kurie sužino, kad jų vaikas yra homoseksualus.

Popiežiui buvo užduotas klausimas apie tai, kaip Vatikanas siekia vyskupų atsakomybės, po to, kai pasirodė piktnaudžiavimus patyrusios moters Marie Collins interviu. Collins kurį laiką dirbo kaip Popiežiškosios komisijos nepilnamečių apsaugos narė. Ji taip pat buvo viena iš aštuonių asmenų, su kuriais rugpjūčio 25 d. Pranciškus bendravo beveik pusantros valandos. Moteris teigė, kad popiežius neketina priimti dar 2015-siais išsakyto siūlymo ir įsteigti vieną tribunolą, kurio užduotis būtų teisti vyskupus, kaltinamus netinkamai reagavus į skundus.

Nors Pranciškus sakė, kad jis „vertina“ Collins, jo teigimu, panašaus tribunolo idėja yra „neįgyvendinama“. Užuot įsteigus vieną tribunolą, Vatikanas šiuo metu steigia tribunolus kiekvieno atvejo pagrindu, pagal poreikį.

Pontifikas atskleidė, kad paskutinis taip teisiamas vyskupas buvo Guamo arkivyskupas Anthony Apuron. Vatikano tribunolas šių metų kovą jį pripažino kaltu „tam tikrai dalykais“, taip pat ir jaunų vyrų lytiniu išnaudojimu, vykusiu prieš keletą dešimtmečių.

Kadangi Apuronas apskundė teismo nuosprendį ir kadangi, anot popiežiaus, tai „labai labai sunkus atvejis“, jis nusprendė prisiimti apeliaciją pats. „Aš prisiėmiau apeliaciją ir pasitelkiau į pagalbą kanonistų grupę“. „Tai sudėtingas atvejis, viena vertus, bet ir nesunkus, kadangi įrodymai yra labai aiškūs.“

„Tačiau aš negaliu nuteisti iš anksto, – sakė jis. – Lauksiu informacijos, o tada teisiu.“

Pranciškus teigė, kad per jų susitikimą Dubline jis pamėgino Collins išaiškinti motyvus, kodėl nekuria atskaitomybės tribunolo, „tačiau ji ne itin gerai tai suprato“.

„Kitą kartą, kai ją sutiksiu… aš geriau paaiškinsiu“, ir pridūrė: „Aš ją labai myliu.“

Protestas Airijoje. EPA nuotrauka

Kalbėti apie piktnaudžiavimą

Paklaustas apie prancūzą kunigą, kuris ragina atsistatydinti Liono kardinolą Philippe’ą Barbariną dėl jam metamų kaltinimų, jog nepranešė atsakingoms institucijoms apie jam žinomą piktnaudžiavimą, popiežius kalbėjo apie tai, kaip pasauliečiai privalėtų atsiliepti į kaltinimus piktnaudžiavimu.

Barbarinas yra įpareigotas Prancūzijoje stotis prieš teismą ateinantį sausį kartu su kardinolu Luisu Ladaria, Vatikano Tikėjimo doktrinos kongregacijos vadovu ir kitais penkiais bažnytiniais pareigūnais.

„Jei kyla įtarimų… nematau nieko blogo pradėti tyrimą, jeigu jis visada daromas, remiantis pamatiniu principu, kad niekas nėra blogas, kol tai nėra įrodyta“, – sakė Pranciškus.

Popiežius sakė, kad tyrėjai privalo garantuoti nekaltumo prezumciją, kol kaltė nėra įrodyta ir ragino žurnalistus savo darbe „labai subtiliai“ žvelgti į piktnaudžiavimo atvejus.

Paklaustas apie tai, ką Dievo tauta galėtų padaryti, kad apsaugotų vaikus nuo klero piktnaudžiavimo, Pranciškus atsakė: „Kai jūs ką nors tokio pamatote, iškart kalbėkite.“

Jis pridūrė: „Labai dažnai patys tėvai dengia kunigų piktnaudžiavimą.“

Popiežius pasakojo apie asmenį, kuriuo buvo naudojamasi 8 metus ir „40 metų ji kentėjo šią tylos žaizdą, kadangi jos tėvai ja netikėjo.“

„Žinoma, motinai, matant šitai, jau geriau… kad vaikas kažką išsigalvoja, – sakė Pranciškus, tačiau patarė: „Kalbėkite, ir kalbėkite su tinkamais žmonėmis. Kalbėkite su tais, kurie gali pradėti tyrimą.“

„Kalbėkite su teisėjais arba su vyskupais, – patarė popiežius.–Jei turite gerą kunigą, kalbėkite su kunigu.“

„To negalima dengti“, – sakė Pranciškus.

Popiežius Airijoje. EPA nuotrauka

Rūpinimasis homoseksualiais vaikais

Baigiantis spaudos konferencijai, Pranciškus buvo paklaustas, kokį patarimą suteiktų tėvui ar motinai, kurio sūnus ar dukra pasisako, kad yra gėjus.

„Pirmiausiai pasakyčiau – melskis, – atsakė popiežius. – Nepasmerk. Dialoguok. Suprask. Padarykite vietos sūnui ar dukrai, suteikite erdvės jam išreikšti save“.

„Niekada nesakyčiau, kad tyla yra geras sprendimas, – tęsė popiežius. – Ignoruoti homoseksualių tendencijų turintį sūnų ar dukrą reikštų neparodyti jiems tėvystės ir motinystės.“

Duodamas pavyzdį, kaip tėvai galėtų kalbėtis su savo vaiku, Pranciškus siūlė: „Tu esi mano sūnus, tu esi mano dukra, toks, koks esi. Aš esu tavo tėvas, ar motina. Pasikalbėkime.“

„Jei tu, motina ar tėve, nežinai, kaip tai padaryti, ieškok pagalbos, tačiau visada išlik dialoge“, – patarė Pranciškus.„Tas vaikas turi teisę į šeimą, – sakė jis.– Neatstumkite jų nuo šeimos.“

Pagal „National catholic reporter“ parengė Saulena Žiugždaitė

EPA nuotrauka


Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.