Patinka tai, ką skaitai? Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2018 08 31

Vaidotas Žukas

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kantoriaus giesmė kiauroje Alantos sinagogoje

Prie Alantos sinagogos

Rugsėjo 29 d. – Molėtų krašto žydų atminimo diena. Prieš porą metų čia buvo suorganizuota didžioji atminties eisena iš miesto centro į žudynių vietą. Tąsyk Molėtų renginys buvo transliuojamas tiesiogiai per Izraelio TV, video reportažai pasklido po pasaulį, medžiagas publikavo didžiausi JAV laikraščiai. 

Dabar ši diena buvo paminėta ne tik Molėtuose, bet ir netoliese esančioje Alantoje. Pirmą kartą nuo karo laikų vis dar apgriuvusioje medinėje sinagogoje skambėjo žydų kantoriaus giedama rauda, aidėjusi Alantos miestelyje pro atviras sinagogos duris (audio fragmentas). 

Alantos sinagogoje

Į renginį Alantoje atvyko Lietuvos žydų bendruomenės (LŽB) pirmininkė Faina Kukliansky, kantorius Shmuelis Yatomas su žmona, Izraelio litvakų asociacijos nariai Chona ir Ilana Kritzeriai, rašytojas Chaimas Bargmanas,LŽB atstovai Renaldas Vaisbrodas ir Martynas Užpelkis, Alantos seniūnas Aidonas Užubalis ir kiti. Svečiai dėkojo šalia gyvenančiam ūkininkui Algiui Jakutoniui už sinagogos priežiūrą, raktų ir svečių globą.

Molėtų krašto žydų atminimo didžioji eisena. 2016

Visą vasarą Alantos sinagogoje veikė Molėtų krašto žydų dokumentinė ekspozicija, papildyta bibliniais koliažais, kuriuos sukūrė Paryžiuje gyvenęs dailininkas Pranas Gailius (1928-2015). Molėtų krašto žydų ekspozicijoje rodyti nužudytų žydų portretai, taip pat šio krašto lietuvių – žydų gelbėtojų ir išgelbėtų žydų veidai. Žymiausi Molėtų krašto žydų gelbėtojai – pedagogė Malvina Valeikienė, seserys Ruzgaitės, Vitkauskai, dailininkas Antanas Jaroševičius, pašto viršininkas Jonas Butėnas, Molėtų vaistininkas Jeronimas Ivanauskas ir daug kitų. Laimei, bent jau Molėtų krašte, žydų gelbėtojų buvo daug daugiau nei žudikų. 

Rašytojas Chaimas Bargmanas

Alantos sinagogoje eksponuojamų stendų pagaminimą prieš porą metų savo lėšomis finansavo prof. Irena Veisaitė, Leonidas Donskis, Oskaras Koršunovas, Marius Ivaškevičius, Donatas Puslys, Eleonora Žukienė, Stasys Žvinys, Vladas Pusvaškis, kiti visuomenininkai, politikai.   

Vaidoto Žuko nuotraukos

Sunku skaityti smulkų tekstą?

Padidink raides, spausdamas ant aA raidžių ikonėlės straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Paremk!

Paremsiu