2018 09 12

Augminas Petronis

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

J. C. Junkerio metinis pranešimas. Apie ekonomiką, migraciją ir Europos vaidmenį pasaulyje

EPA nuotrauka

„Sukurti Europą kuri saugo, Europą kuri įgalina, Europą kuri gina“, – tokiais žodžiais rugsėjo 12 dieną į susirinkusiuosius paklausyti jo metinio pranešimo kreipėsi Europos Komisijos pirmininkas J. C. Junkeris. Savo kalboje jis atkreipė dėmesį į sėkmingą ES ekonominį augimą, migracijos ir terorizmo keliamus iššūkius, taip pat aptarė Europos Sąjungos vaidmenį pasaulyje ir jos tarptautinę politiką. 

Europos Komisijos pirmininkas pasidžiaugė tuo, kad, praėjus dešimčiai metų po 2008-ųjų finansų krizės, Europa pagaliau atsistojo ant kojų – ekonomika be sustojimo auga jau penkerius metus, nuo 2014-ųjų Europoje buvo sukurta 12 milijonų naujų darbo vietų. „239 milijonai – dar niekada Europoje nebuvo tiek dirbančių vyrų ir moterų“, – sakė J. C. Junkeris. Anot jo, nors jaunimo nedarbas išlieka pernelyg aukštas – 14,8 procento – tačiau tai yra mažiausias skaičius nuo 2000-ųjų. Europos Komisijos pirmininko kalboje nuskambėjo ir raginimas nukarūnuoti dolerį, globalia prekybos valiuta padarant eurą, bei noras sukurti bendrą visai Europai socialinių teisių standartą, kad visoje Europoje būtų užtikrinta vienoda socialinės apsaugos bazė. 

Europoje neturėtų būti antrarūšių darbuotojų ir vartotojų. Junkeris pabrėžė, kad tai, jog žmonės Centrinėje ir Rytų Europoje perka žemesnės kokybės produktus, turinčius tokį patį įpakavimą ir etiketę, kaip ir parduodami vakarinėje Europos dalyje, yra visiškai nepriimtina ir pridūrė: „Slovakas nusipelnė valgyti žuvies pirštelius su tiek pat žuvies kaip ir visi kiti, vengras – mėsos produktus su tiek pat mėsos kaip ir visi kiti, o čekas – šokoladą su tiek pat kakavos kaip ir visi kiti.“

J. C. Junkeris taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Europa turi užtikrinti savo piliečių saugumą. Jis paskelbė keletą Europos Komisijos pasiūlymų, skirtų kovai su terorizmu: naujas taisykles, leidžiančias per valandą pašalinti su terorizmu susijusį turinį iš interneto, išplėsti įgaliojimus, skirtus Europos prokuratūrai, ir suteikti jai galimybę aktyviai veikti persekiojant teroristus ir padidinti kovos su terorizmu koordinavimą tarp ES narių.

Savo kalboje Europos Komisijos pirmininkas taip pat teigė, kad ES padarė pažangą reguliuojant migracijos procesus – Rytų Viduržemio jūros regione atvykusių migrantų sumažėjo 97 procentais, vakarinėje regiono dalyje – 80 procentų. Tačiau, anot J. C. Junkerio, šioje srityje dar yra daug dalykų, kuriuos reikėtų nuveikti: sustiprinti Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūrą ir Europos pabėgėlių fondą, palengvinti nelegalių migrantų grąžinimo procedūras, taip pat atverti kelią žmonėms iš trečiųjų šalių legaliai atvykti į Europą. „Europa yra senstantis žemynas“, – sakė Komisijos pirmininkas, tad, anot jo, sistema, leidžianti reikalingų darbo įgūdžių turintiems žmonėms legaliai imigruoti, Europai yra būtinai reikalinga. 

Nors savo kalboje ir neaptarė nieko, susijusio su Rusija ir ES Rytų partnerystės projektu, apie tarptautinę ES politiką J. C. Junkeris kalbėjo nemažai. Daug dėmesio sulaukė Afrikos žemynas, kuriam, anot Komisijos pirmininko, reikalinga ne labdara, bet tikra ir sąžininga partnerystė. Taip pat J. C. Junkeris išsakė pasiūlymą, kad užsienio politikos klausimai tarp šalių būtų priimami ne vienbalsiai, bet kvalifikuotos daugumos būdu. Jei ši idėja būtų įgyvendinta, tai reikštų, kad tam, kad sprendimas Europos vadovų taryboje būtų priimtas, nebereikėtų vienbalsio sutarimo, bet užtektų 15 iš 27 valstybių, kurių populiacijos kartu sudarytų 65 procentus ES gyventojų, vadovų pritarimo. 

J. C. Junkeris paragino ES vieningai pasmerkti žmogaus teisių pažeidimus Kinijoje ir Venesueloje. Netiesiogiai išsakytų priekaištų susilaukė ir Lenkijos bei Vengrijos vyriausybės. „Gerbti teisės viršenybę ir Europos Teisingumo Teismo sprendimus nėra pasirinkimo klausimas“, –  salėje aidint plojimams tvirtai rėžė Europos Komisijos vadovas. 

Dėmesio taip pat sulaukė ir Lietuva. Komisijos pirmininkas mus, taip pat ir Latviją, Estiją bei Rumuniją pasveikino sulaukus šimtmečio ir pridūrė, kad, minint šių valstybių jubiliejus, visiems derėtų daugiau apie šias šalis sužinoti. „Be jų Europa nebūtų išbaigta“, – ištarė J. C. Junkeris.

Visą Europos pirmininko J. C. Junkerio metinį pranešimą anglų kalba galima pažiūrėti čia.

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.