2018 09 19

Birutė Grašytė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Lietuvių kalbos mokosi visas pasaulis

Pixabay.com nuotrauka

Vašingtono lietuvių mokykla paklausė Lietuvos edukologijos universiteto Vasaros kalbos ir kultūros kursų studentų, kurie į Lietuvą sugužėjo iš viso pasaulio, kodėl lietuvių kalba jiems svarbi, kodėl būtent lietuvių kalbą jie panoro išmokti. Dalijamės prasmingais ir įkvepiančiais pasisakymais.

Malena Tanevitch Braziunas, Argentina. Iš pradžių man atrodė svarbu išmokti savo protėvių kalbą ir išsaugoti savo šeimos tapatybę, bet vėliau sužinojau, kad lietuvių kalba yra viena seniausių pasaulyje – tai mane dar labiau paskatino mokytis. Lietuvių kalboje galima lengvai sukurti naujų žodžių, ypač veiksmažodžių, tad šiuo požiūriu lietuvių kalba yra labai turtinga. Taip pat man labai patinka jos skambesys.

Ekuna Chkhvimiani, Sakartvelas. Anksčiau mano sesė ir brolis mokėsi lietuvių kalbos, jie man sakydavo, kad šios kalbos gramatika labai sunki. Buvau sužavėta to, ką jie pasakodavo apie lietuvių kalbą, todėl nusprendžiau ir pati jos mokytis. Apskritai kiekvienas naujas dalykas yra iššūkis, todėl ėmiau ir užpildžiau paraišką dalyvauti LEU Vasaros kalbos ir kultūros kursuose. Kai sulaukiau žinios, jog turėsiu galimybę visą mėnesį studijuoti lietuvių kalbą, buvau priblokšta ir laiminga. Paskutinę kursų savaitę man buvo labai liūdna, kadangi, be nuostabios kalbos pamokų, susiradau draugų, nesinorėjo jų palikti. Nesinorėjo palikti ir Lietuvos. Būtinai tęsiu lietuvių kalbos studijas. Aš ne hiperbolizuoju, tai tikrai nepaprasta kalba.

Sophio Tabatadze, Sakartvelas. Kodėl nusprendžiau mokytis lietuvių kalbos? Atsakymas paprastas – norėjau išmokti kokios nors kalbos, apie kurią anksčiau net nebuvau girdėjusi. Nepaisant to, kad Lietuvoje neturiu jokių giminaičių ar draugų, ši šalis man tapo namais, o lietuvių kalba – mano antrąja kalba. Lietuva yra meilės, šilumos, draugystės, įdomios istorijos, patriotiškų žmonių, gilių tradicijų, skanaus maisto, gražių dainų ir šokių šalis. Lietuvių kalba labai sena ir harmoninga, skambanti lyg paukščių giesmė. To man pakanka, kad ir kitiems rekomenduočiau studijuoti lietuvių kalbą, atvykti į Lietuvą ir pažinti šią nuostabią šalį.

Valeri Bokova, Baltarusija. Lietuvių kalbos ėmiausi mokytis dėl to, kad tai yra mano protėvių kalba. Besimokydama sutikau daug puikių žmonių, jie tapo mano draugais. Lietuva – šalis, kur tu gali jaustis laisvas, kur visi yra laimingi.

Nietha Handastya Heng, Italija. Iš dalies lietuvių kalbos pradėjau mokytis dėl to, kad ėmiau megzti ryšį su visu Baltijos regionu. Praleidusi šiek tiek laiko Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje, tikėjausi, kad, išmokusi kalbos, galėsiu geriau suprasti šio krašto žmones. Mano šalyje ne daug kas žino Baltijos regioną. Manau, kad jie labai daug praranda. Tiesa, mano pirmoji pažintis su Lietuva prasidėjo ne ta koja (pirmą kartą čia atvykau 2016-ųjų metų žiemą, kuomet šalyje buvo labai šalta), tad šią vasarą atvykau dar kartą. Man lietuvių kalba yra tarsi garbingas paminklas, kuris liudija, kaip atkakliai lietuviai saugo savo tapatybę.

Maksim Kot, Baltarusija. Aš nusprendžiau mokytis lietuvių kalbos dėl tam tikrų profesinių planų, kuriuos norėjau įgyvendinti. Bet kuo daugiau mokiausi, tuo man darėsi įdomiau. Nepaisant skirtumų tarp slavų ir baltų kalbų, yra dalykų, kurie panašūs. Kalbininkai šiuos panašumus žino jau labai seniai, o man tai buvo asmeninis atradimas. Taip pat sužinojau, kad iš visų slavų kalbų baltarusių kalba turi pasiskolinusi bene daugiausiai baltų kalbų žodžių. Yra teorija, kuri sako, kad vakarų ir šiaurės baltarusiai kilę iš baltų genčių. Dabar kartais netgi galvoju lietuviškai ir jaučiu, kad tai ne tik labai sena kalba, kalbininkų vadinama kalbine fosilija, tačiau ir labai graži. Esu laimingas, kad likimas man suteikė galimybę mokytis šios kalbos.

Minyela Vogulys, Kolumbija. Lietuva yra įkvėpimo pavyzdys. Taip pat tai tikslų, pasiektų taikiai ir pagarbiai, pavyzdys. Tai šalis, kuri myli detales, savo kultūrą ir savo praeitį. Lietuvių kalbos studijos man leido geriau suprasti gražią lietuvišką širdį ir tokią netgi atrasti savyje.

Austin Pamatat, Kanada. Lietuvių kalba padeda suprasti, kaip senų senovėje gyveno tavo šeima. Mokant kalbą atsiranda galimybė suprasti kultūrą bei ją interpretuoti, užuot ieškojus žodžių reikšmės. Ji suteikia galimybę bendrauti su žmonėmis, su kuriais kitaip neturėtum galimybės bendrauti. Daugelis iš jų įstringa, daro įtaką, todėl norisi vėl ir vėl grįžti į Lietuvą.

Vilma Leonavičienė, kursų vadovė. Į šiuos kursus studentai jau 16 metų atvyksta mokytis lietuvių kalbos, tai reiškia, kad, nors ir kiekvienas skirtingai, jie atranda jos vertę. Kalbos mokymasis nelengvas išbandymas, gramatika pareikalauja nemažai pastangų. Tačiau ją įveikus, atsiveria kultūra, savęs pažinimas. Kai kuriems tai tapatybės paieška, savęs paieška, bandymas suprasti pasaulį. Lietuvių kalba tauri, didinga ir sena, kaip sekvojos medis.