2018 10 03

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

6 min

MO muziejus menų gerbėjus žada traukti kaip magnetas

MO muziejaus kiemas. Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka
MO muziejaus saugykla. Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka

MO muziejus – vilniečių ir visų miesto svečių naujoji gero laisvalaikio vieta – spalio 18 dieną pakvies lankytojus sales, sienas bei saugyklas užpildęs beveik 5 tūkstančių modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių kolekcija. Mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva įkurto muziejaus kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo XX amžiaus 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų. 

Unikalios architektūros pastatas, projektuotas pasaulinės ar­­chi­tektūros žvaigždės architekto Danielio Libeskindo įmonės „Studio Libeskind“, visų pirma žavi daugybe atsiveriančių vaizdų ir žvelgiant iš apačios į viršų, ir iš viršaus – žemyn. Tokie netikėti peizažai yra šio pastato vizitinė kortelė, spaudos konferencijoje, skirtoje pirmajai muziejaus parodai ir veiklai pristatyti, kalbėjo vienas jo steigėjų V. Butkus. Pirmą ir antrą aukštus čia sujungia DNR spiralę primenantys laiptai, sukuriantys aliuziją į mokslo sritį – muziejaus steigėjai D. ir V. Butkai yra mokslininkai.

MO muziejaus spaudos konferencijos dalyviai: įvykių rinkodaros agentūros UP vadovė Vilma Balčiūnienė, reklamos agentūros „New!“ kūrybos vadovas Tomas Ramanauskas, MO muziejaus steigėjai Viktoras ir Danguolė Butkai, MO muziejaus kolekcijos ir pirmosios MO parodos „Visas menas – apie mus“ kuratorė Raminta Jurėnaitė, MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė. Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka
Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka

Viskas – lankytojų patogumui

Atviras, judrus, gyvastingas muziejus, kaip žadėjo jo komanda, lankytojus atidarymo proga pasitiks keturių dienų menų maratonu, kurio išsamią programą galima rasti ką tik startavusioje MO muziejaus interneto svetainėje mo.lt. Jau prasidėjo ir bilietų prekyba: nuo pat atidarymo dienos, spalio 18-osios, į muziejų bus galima patekti įsigijus standartinį 7 eurų vertės bilietą. Be to, atidarymo proga MO muziejus visiems lankytojams dovanoja du nemokamus renginius, į kuriuos bus galima registruotis įsigijus bilietą. 

Muziejuje veiks nuolatinė ekspozicija – dvi teminės parodos per metus didžiojoje ekspozicijų salėje, ir papildomos 3–4 parodos – mažojoje.

Kartu su bilietu bus galima įsigyti ir gražaus bei patogaus dizaino katalogą-parodos gidą, pagal kurio skyrius bus galima apžiūrėti parodą. Katalogo autorė – viena geriausių grafikių Aušra Lisauskienė. Taip pat lengvai orientuotis parodoje padės ir ją komentarais papildys informacija planšetėje – ji irgi bus įteikiama kartu su bilietu.

Muziejuje veiks parduotuvė, kavinė, speciali salė, kurioje bus galima pamatyti keturių valandų trukmės videoprogramą, antrame aukšte – skaitykla su puse tūkstančio knygų apie meną, kurias savo nuožiūra atrinko ir suklasifikavo MO muziejaus steigėja D. Butkienė. 

Muziejaus saugykla įrengta taip, kad būtų patogi ir atlikti tyrimus menotyros specialistams, ir matyti, kas čia vyksta, muziejaus lankytojams.

Muziejus veiks savaitgalinio turizmo miesto grafiku – ne darbo diena bus antradienis.

Meno kolekcija – nuolat pildoma

Pasak MO muziejaus direktorės Mildos Ivanauskienės, šis muziejus sujungia tris pagrindines idėjas: vizualiojo meno paveldo, turiningo laisvalaikio ir privačios iniciatyvos. 

„Labai džiaugiamės, kad Vilnius vėl turi kultūrinę erdvę miesto centre, laukiančią visų miestiečių ir miesto svečių“, – teigė ji.

MO muziejaus steigėjas V. Butkus prisipažino, kad dešimtmetį fizinio pastato neturėjusio muziejaus projektą sekėsi įgyvendinti stebėtinai lengvai visų pirma profesionalios komandos dėka.

„Muziejaus kolekcijoje šiandien turime penkis tūkstančius eksponatų. Asmeniškai dalyvauju visuose procesuose, susijusiuose su naujų kūrinių, kurie tampa kolekcijos dalimi, pasirinkimu, – sakė V. Butkus. – Į klausimą, ar kolekcija pildoma, ar bus pildoma, atsakymas yra „taip“. Ir taip pat intensyviai, kaip tai buvo daroma visą laiką.“

MO muziejaus steigėjo tvirtinimu, atsiranda naujų menininkų, kurių darbai verti dėmesio tapti kolekcijos dalimi ir kuriuos reikia stebėti.

MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė. Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka
MO muziejaus steigėjas Viktoras Butkus ir UAB „Švyturys–Utenos alus“ generalinis direktorius Rolandas Viršilas pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka
Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka

Įspūdingame atidaryme – įvairūs meno formatai

Rinkodaros agentūros UP, organizuojančios MO atidarymą, vadovė Vilma Balčiūnienė tikino, kad keturių dienų muziejaus atidarymo maratonas yra iššūkis ir MO komandai, ir MOdernistams – visiems MO idėjos puoselėtojams. Atidarymo programą sudaro daugiau kaip 70 įvairių formatų ir turinio renginių, tarp kurių – eksperimentai, premjeros, performansai: „Atvyksta žinomos performerės Ieva Misevičiūtė ir Eglė Budvydytė specialiai pasveikinti MO. Artūras Bumšteinas ir Vaiva Grainytė kuria įspūdingą, visiškai nematytą premjerą parodų salėje. Dalia Ibelhauptaitė kolaboruoja su kolekcijos menininkais, ir tai virs įspūdingais vizualiųjų menų projektais. Bus ir diskusijų – ir akademinių, ir labai provokuojančių.“

Muziejaus darbuotojai žada: per atidarymą pati įvairiausia auditorija – šeimos, jaunimas, suaugusieji – čia galės degustuoti jai patinkančius parodos formatus.

„Faktas, kad MO planuoja būti traukos taškas Vilniaus miesto žemėlapyje ne tik menų gerbėjams, bet ir visiems Vilniaus MOdernistams. Visų vilniečių ir miesto svečių laukia kiauras paras trunkantys linksmi koncertai, diskotekos iki paryčių su legendiniais didžėjais. Kiekvienas, užėjęs į mo.lt, gali susiformuoti sau patinkančią atidarymo renginio programą“, – pasakojo V. Balčiūnienė.

Pirmoji paroda: 60 metų Lietuvos meno, 71 autorius, 346 kūriniai

Svarbiausias MO muziejaus atidarymo akcentas – pirmoji paroda „Visas menas – apie mus“, apimanti 60 metų Lietuvos meno laikotarpį. Jos kuratorė dailėtyrininkė Raminta Jurėnaitė minėjo, kad sukauptoje meno kolekcijoje slypi lobiai daugybei parodų, todėl pirmąją parodą rengti buvo išties sudėtinga. Išeities taškas, anot jos, buvo pati kolekcija ir pastarųjų 60 metų Lietuvos meno raidos permąstymas.

Parodoje, R. Jurėnaitės žodžiais, ryškėja kelios esminės temos, atsikartojančios įvairių kartų menininkų kūryboje: visų pirma – esmės, universalumo paieškos, antra – gamtos abstrahavimas ir abstrakcija, trečia – ryški didžiųjų traumų ir mitų tema: karo, pokario išgyvenimai, holokausto atmintis, bendrosios egzistencinės dramos. Dar viena tema, būdinga visai 60 metų laikotarpio meno kolekcijai – praeinanti kasdienybė – ir visuomenės, ir asmeninė. Pastebima ir labai įdomi bei jaudinanti kontrolės visuomenėje ir savikontrolės praradimo linija.

Šios temos skleisis tapyboje, grafikoje, fotografijoje, videoprogramoje: bus pristatyti 8 menininkai ir 9 jų videofilmai, bus ir skulptūrų, ir objektų, žadėjo parodos kuratorė.

„Atsirinkti buvo sunku, gundė daugybė kitų kūrinių ir autorių, bet šį kartą rodomi 71-o autoriaus darbai, – sakė dailėtyrininkė R. Jurėnaitė. – Iš viso ekspozicijoje – 346 kūriniai. Norėjosi, kad žiūrovai jau pirmoje parodoje pajustų rinkinio intensyvumą.“

Abejingų žiūrovų nebus, tvirtino parodos „Visas menas – apie mus“ kuratorė – šis muziejus išsikėlęs tikslą veikti kaip magnetas.

Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka
Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka
Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka

Knygų apie Vilnių kolekcija ir „Lietuvos“ kino teatro atminimo ženklai

MO muziejaus steigėja D. Butkienė, kalbėdama apie muziejuje veikiančią skaityklą, minėjo, kad čia bus ir sudėtingų, ir labai paprastų knygų apie meną, leidinių apie muziejus, edukaciją juose.

„Be meno, yra vienas skyrelis, skirtas Vilniui. Vienoje knygų mugėje užstrigo toks pasakymas: nėra vienos vietos, kur galėtum surasti visas knygas apie Vilnių. Aišku, šioje skaitykloje nebus visų knygų apie Vilnių, bet visai nemažai pavyko jų surinkti, – pasakojo D. Butkienė. – Dalis skaityklos skirta ir Lietuvos kultūros istorijai.“

Nors skaitykla, pasak jos, tik kuriasi, lentynų jau trūksta. Taip pat MO muziejaus steigėja intrigavo, kad skaitykloje veiks ir linksma parodėlė „Meno pauzė“, skirta atsikvėpti tarp rimtų parodų lankymo.

Jaučiantieji nostalgiją kadaise šioje vietoje veikusiam legendiniam „Lietuvos“ kino teatrui MO muziejuje ras apie tai bylojančių pėdsakų.

„Pirmas pėdsakas – kino salė. Yra susitarimas su kino teatru „Pasaka“, kad čia bus rodomi kino filmai, – tvirtino V. Butkus. – O vizualus priminimas apie tai – skulptūrų parkelyje eksponuojamas išlikęs „Lietuvos“ pavadinimas, kabėjęs ant kino teatro sienos.“

Tarp kitų įdomių dalykų, pasak MO muziejaus steigėjo V. Butkaus – projektas, suteiksiantis galimybę pamatyti, kaip gimsta meno kūrinys – nuo pirmųjų potėpių baltoje drobėje iki pat pabaigos. Tai bus filmuota medžiaga.