Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min

Translytiškumo įteisinimo keliamos dilemos

Pixabay.com nuotrauka

Spalio 21 d. laidoje „Kultūra ir religija“ LRT Mažosios Studijos eteryje kunigas Arūnas Peškaitis OFM kalbino Vilniaus psichikos sveikatos centro klinikinį psichologą Gediminą Tumėną ir Europos teisės instituto steigėją bei vadovą Karolį Paulavičių.

Pretekstu pokalbiui tapo rugsėjo pradžioje Seime vykusi konferencija „Translyčių asmenų teisių užtikrinimas: teisingos pusiausvyros paieškos“, apie kurią pranciškonas pasakojo čia

Minėtame renginyje, anot A. Peškaičio, buvo agituojama sekti vadinamųjų „progresyvios tvarkos“ valstybių pavyzdžiu, kuriose galima reikalauti norimos lyties asmens dokumento be specialistų išvadų, remiantis savo paties jausmu. Kitaip tariant, asmeniui užtenka pasakyti „aš esu vyras“ arba „aš esu moteris“.

Translytiškumo samprata, pasak psichologo G. Tumėno, keičiasi. Anksčiau šis subjektyvus kančios jausmas, kad esi kitos, ne savo biologinės lyties, buvo laikomas sutrikimu, o dabar kalbama apie lytinės ir subjektyviai jaučiamos tapatybės neatitikimą, stengiamasi mažiau stigmatizuoti. Kaip teigia specialistas, translyčiai asmenys patiria ne tik fizinį, bet ir emocinį diskomfortą. 

Teisininkas K. Paulavičius pasakoja apie Niujorko miesto Žmogaus teisių komisijos priimtą dokumentą, įpareigojantį kreiptis į asmenį taip, kaip jis pageidauja. Dokumente nurodoma, kad lytiškumas nepriklauso nuo jo biologinės lyties, anatomijos ar to, kas parašyta asmens dokumente. Pašnekovas pabrėžia, kad tokia tvarka problematiška, nes, pavyzdžiui, paslaugų teikėjai yra įpareigoti į klientus kreiptis taip, kaip jie pageidauja, jei ne – gresia baudos. Dar daugiau keblumų kelia tai, kad, pavyzdžiui, negalima uždrausti moterimi besijaučiančiam vyrui eiti į moterų tualetą ar dušą kokioje nors stovykloje ar hostelyje. 

Daugiau – klausykite laidos įraše.