2018 10 30

Raimonda Jonuškienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Kaip susikurti subtilią kompoziciją artimojo kapui?

Bernardinai.lt nuotrauka

Artėjanti Visų Šventųjų diena ir Vėlinės – pats darbymetis floristams, kuriantiems įvairias gėlių kompozicijas kapviečių puošybai.

Kokiomis tendencijomis vadovautis norint subtiliai ir stilingai papuošti artimojo kapą, patarė Kaune įsikūrusio Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro profesijos mokytoja, profesionali floristė ERIKA PRATAPIENĖ. Daugiau kaip 14 metų floristika užsiimanti ir būsimąsias floristes rengianti meistrė tikino, kad vis labiau populiarėja profesionalūs darbai, kurie dvelkia kokybe ir natūralumu. Visai nesunkiai ir ekonomiškai Vėlinių kompoziciją galima pasidaryti ir patiems, tik reikėtų žinoti keletą taisyklių.

Derančios spalvos

Prieš perkant ar gaminant Vėlinių kompoziciją patiems, derėtų ją derinti su jau esančių gėlių, antkapio ir kitų elementų atspalviais.

„Derančios spalvos – tai pirmas žingsnis norint skoningo vaizdo. Tradiciškai balta, tamsiai žalios ir baltos spalvos deriniai, šviesiai gelsva spalva, violetinė, burgundiška ir jos atspalviai žiūrisi gražiausiai ir subtiliausiai“, – teigė E. Pratapienė ir patarė vengti ryškiai geltonų, rožinių, raudonų ar mėlynų spalvų. Floristė rekomendavo nesirinkti kontrastingų spalvų derinių, geriau – vieną spalvą ir pažaisti su jos atspalviais.

Anot E. Pratapienės, dažniausiai chaosas kyla tada, kai kapas papuošiamas viena ryškia kompozicija, o vėliau atėję giminaičiai padeda dar kelias tarpusavyje visiškai nederančias. Norint to išvengti, patariama mirusiojo artimiesiems susitarti arba vadovautis saikingumo principu.

„Jau dabar žmonės vis dažniau užsisako vieną didesnę kompoziciją nuo visos šeimos ir ja papuošia kapą. Tuomet artimiesiems, lankant kapus Vėlinių dieną, užtenka uždegti žvakelę. Ne kiekis ir dydis, bet simbolinė reikšmė turėtų įgauti prasmę“, – tikino E. Pratapienė.

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro nuotrauka
Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro nuotrauka

Gamtinių medžiagų naudojimas

Vėlinių floristikoje vis labiau populiarėja gamtinių medžiagų naudojimas. Tai įvairių augalų šakos, džiovinti lapai, žievės, vytelės, samanos, o labiausiai įprastas eglių, pušų, kėnių šakas šiandien papildo platus visžalių augalų asortimentas.

Floristė teigė, kad kompozicijoms ir puokštėms puikiai tinka visžaliai augalai, tokie kaip tujos, buksmedžiai, kukmedžiai, kadagiai, spygliuočiai ir kt. Komponavimui tinka eukaliptai, salalai, ruskusai, smidrai, bergenijų lapai, rožės, gvazdikai, kalijos, šilokai, perkūnropės, vinvyčiai, viržiai, chrizantemos.

Kapams apsodinti šiuo metu floristė E. Pratapienė patarė rinktis atsparesnius šalnoms augalus. Tai tradicinės chrizantemos, elegantiškieji viržiai, erikos, perkūnropės. „Jei neketinama aplankyti kapų iki pavasario, geriausia iš viso būtų nieko nesodinti, tiesiog sutvarkyti žemę, ją galima uždengti spygliuočiais – kėniais, pušų šakomis. Galite sugalvoti įvairiausių nestandartinių papuošimų, prisitaikydami prie kapvietės aplinkos“, – tvirtino floristė.

Formų įvairovė

Šiandienė Vėlinių floristika pasižymi ir sudėtingesnių formų ieškojimais.

„Kaip ir kasmet, Vėlinėms žmonės įprastai nevengia rinktis kryžiaus formos kompozicijų, o ne tokie konservatyvūs renkasi ir pagalvėlės, širdelės, vainiko ar lašo formos gaminius. Visos formos ir kompozicijos turi prasmę. Pavyzdžiui, kryžius yra pagrindinis krikščionybės simbolis ir lydi kiekvieną iš mūsų per gyvenimą, pagalvėlė simbolizuoja harmoniją, ramybę, juk net į kitą pasaulį iškeliaujame su pagalve, širdelė – meilę, o vainikas – amžinybę“, – pasakojo E. Pratapienė.

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro nuotrauka
Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro nuotrauka

Gyvos ar dirbtinės gėlės?

Floristė sakė, kad ir gyvos, ir dirbtinės gėlės yra populiarios ir plačiai naudojamos floristinėms kompozicijoms.

„Jeigu norisi rinktis dirbtines gėles dėl jų ilgaamžiškumo, svarbiausia atsižvelgti į jų kokybę. Reikėtų ieškoti tokių, kurias būtų sunku atskirti nuo gyvų. Tokios dirbtinės gėlės turi ir savo kainą – neretai kokybiškas dirbtinis žiedas yra brangesnis už gyvą“, – teigė floristė.

Be to, dirbtinių gėlių privalumai gali labai greitai pavirsti trūkumais, jeigu naudojamos ryškios, rėkiančios spalvos. Reikėtų siekti kuo didesnio natūralumo ir vientiso spalvų sprendimo. Gyvos gėlės žiedas – puikus sprendimas tiems, kurie nori sutaupyti ir išvengti beskonybės. Jį galima tiesiog padėti ant kapo. Ypač subtiliai atrodo kalijos, baltos rožės, tad niekada neapsiriksime pasirinkę minimalistinį ir natūralų variantą.

Anot floristės, daugelis žmonių nori, kad jų puošmena Vėlinėms išsilaikytų kuo ilgiau, tačiau nereikėtų pamiršti, kad ji skirta pagerbti būtent mirusįjį, jo asmenybę.

„Perkant iš anksto paruoštus, pigios plastmasės, neoninių spalvų gaminius ne tik kuriamas chaosas, bet ir teršiama aplinka. Svarbiausia saikas ir dermė su gamta. Verta prisiminti, kad pasaulyje kapinės laikomos aplinkos taršos šaltiniu ir aplinkosaugininkai nuolat suka galvą, kaip tą taršą sumažinti“, – svarstė pašnekovė.

Svarbiausia – prisiminti ir aplankyti

Floristė patarė Vėlinių dieną akcentuoti ne gėles ar puošmenas, o patį mirusiojo prisiminimo, pagerbimo faktą.

„Neretai pastebima, kaip artimieji stovi prie kapo ir diskutuoja, kurio puokštė ar gėlės gražesnės, tačiau juk svarbiausia šią dieną turėtų būti ne tai. Ne visi išgali įpirkti kokybišką kompoziciją, ne visi žino, kaip būtų stilistiškai teisingiausia, ir tai nėra bėda, nes tą dieną mirusiojo aplankymas, malda ir žvakės uždegimas yra svarbiausia. Iš širdies padėtas gyvos gėlės žiedelis kartais gali tapti daug reikšmingesnis už didžiausią ir brangiausią gyvų gėlių puokštę“, – teigė E. Pratapienė.

Pasak jos, nėra kategoriško atsakymo, kokios gėlės nebūtų tinkamos puošti mirusiojo kapui. Galbūt mirusysis labiausiai mėgo būtent vienos rūšies ar spalvos gėles. Svarbiausia išlaikyti natūralumą ir nuoširdumą.