Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

„Pakark Asia!“: protestai Pakistane prieš krikščionės išteisinimą

EPA nuotrauka

Spalio 31 dieną paskelbtas Pakistano federalinio aukščiausiojo teismo sprendimas, galutinis ir neskundžiamas, išteisinti ir išlaisvinti Asia Bibi, moterį krikščionę iš paprastos ir neturtingos provincijos šeimos, kuri dar 2010 metais buvo nuteista mirti už tariamą piktžodžiavimą prieš islamą ir pranašą Mahometą, sukėlė islamo radikalų įniršį.

Jų grupės jau trečią dieną blokuoja dešimtis Pakistano miestų kelių, kvartalų, prekybos aikščių, sudegino kelis šimtus automobilių. Jau daug mėnesių jie žygiuoja ir laiko plakatus su užrašais „Pakark Asia!“. Radikalius islamistus vienijanti politinė partija Tehreek-e-Labnbaik moters krikščionės bylą ir mirties nuosprendžio įvykdymą jai pavertė savo vėliava, po kuria mobilizuoja ir buria savo šalininkus, vardan „Pranašo vardo“ ir islamo apgynimo.

EPA nuotrauka

Išteisinus Asia Bibi, kai kurie jos lyderiai pradėjo svaidytis mirties grasinimais teisėjams, valstybės vadovams, viešąją tvarką palaikantiems policininkams ir kariams. Jie paragino savo rėmėjus užblokuoti kelius, kuriais Asia Bibi galimai gali būti išvežta ir užtikrinti, kad ji galų gale būtų pakarta. Aukščiausiojo teismo sprendimas jiems yra nesvarbus.

Kaip cituojama žinių agentūros „Reuters“ pranešime, vienas iš Tehreek-e-Labnbaik lyderių ir steigėjų Muhammad Fatal Badri manifestacijos Lahoro mieste metu pareiškė, kad visi trys Asios Bibi bylą nagrinėję aukščiausiojo teismo teisėjai Saqib Nisar, Asif Saeed Khosa ir Mazhar Alam Khan Miankhel „nusipelno būti nužudytais. Jų apsauga, jų vairuotojas ar jų vyrėjas turėtų juos nužudyti“.

EPA nuotrauka

Galima priminti, kad Asia Bibi byla yra susijusi su dviejų aukšto rango pareigūnų nužudymu 2011 metais – Pundžabo provincijos gubernatoriaus Salmano Taseero ir federalinio religinių mažumų reikalų ministro Shahbaz Bhatti, kataliko. Abu jie užstojo Asia Bibi, kalbėjo apie piktnaudžiavimą baudžiamojo kodekso straipsniais prieš piktžodžiavimą ir poreikį juos reformuoti. Gubernatorius Taseeras buvo nukautas būtent savo paties asmens sargybinio Maliko Muhammado Mumtaz Qadri, kuriam 2016 metais įvykdyta mirties bausmė. Tačiau islamo ekstremistų akyse jis yra herojiškas kankinys. Kitas islamistų lyderis jau pakvietė ginkluotis ir patiems tapti tokiais „kankiniais“.

Reaguodamas į naujus grasinimus Pakistano premjeras Inman Khan per nacionalinę televiziją pareiškė, kad vyriausybė netoleruos ilgalaikės kelių ir kvartalų blokados, protestuotojų keliamos žalos. „Kviečiu jus neprovokuoti valstybės tiek, kad ji turėtų griebtis jėgos“,  perspėjo jis. Panašiai pasisakė ir kariuomenės atstovas: pasak jo, kariuomenė nenori būti įtraukta į tai, kas turėtų būti tik teismų kompetencija, tačiau prireikus yra pasiryžusi užtikrinti tvarką ir valstybės institucijų saugumą. 

Viešos tvarkos sumetimais keturiuose didžiuosiuose Pakistano miestuose buvo išjungtas ar apribotas telefoninio ryšio tinklas, taip pat uždaryta nemažai mokyklų. Lahoro katalikų vyskupija uždarė visas katalikiškas mokyklas iki „kitokio sprendimo“. Vyriausybė taip pat bandė derėtis su islamistų partija, įrodyti, kad krikščionės moters išteisinimas remiasi islamiška teise, bet kaip galima buvo numatyti, islamistams kategoriškai reikalaujant Asios Bibi viešo pakorimo „dialogas“ nutrūko.

EPA nuotrauka

Šiuo metu Asia Bibi ir jos šeimos nariai yra slepiami dėl akivaizdaus pavojaus jų gyvybėms. Pakistane jiems nebėra vietos, jie turės išvykti į kitą šalį. Kaip praneša katalikiška žinių agentūra „Asianews“, dėl manifestacijų, dėl provokacijų ir smurto grėsmės Pakistano katalikų bendruomenės atsisakė Vėlinių pamaldų kapinėse ir kitose atvirose vietose. Meldžiamasi tik gerai policijos ir kariuomenės saugomose bažnyčiose. Islamo ekstremistų nulemtas viešosios tvarkos sutrikdymas jaučiamas ir kitais atvejais: pavyzdžiui, atšaukiamos jau suplanuotos krikščionių vestuvės.   

Šiame kontekste dera paminėti musulmono advokato Saifo-ul-Mulook vardą, kuris ryžosi daug metų ginti Asia Bibi, kai daugelis kitų dėl rizikos ir grėsmių nuo tokios bylos nusigręžė. Žinių agentūrai AFP 62 metų amžiaus advokatas komentavo, jog „yra labai laimingas“, jog Asia Bibi išteisinimo diena yra „svarbiausia ir laimingiausia“ jo gyvenimo diena. „Ši pergalė rodo, jog vargšai, mažumų ir kukliausių visuomenės sluoksnių atstovai šioje šalyje, nepaisant jos trūkumų, gali pasiekti teisingumą“, – džiaugėsi jis.

Tačiau jis neslepia, kad už šią teisinę pergalę jis pats gali sumokėti gyvybės kainą, ypač atsimenant, kad radikalų neapykantą jis pelnė dar 2011, kai gubernatoriaus Taseero nužudymo byloje atliko prokuroro ir kaltintojo vaidmenį. „Jeigu jūs rūpinatės tokio pobūdžio bylomis, jūs turite būti pasirengęs pasekmėms. (…) Tačiau aš galvoju, kad geriau mirti stipriu ir drąsiu žmogumi, nei bailia pele“, – sakė advokatas musulmonas.

EPA nuotrauka

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu