2018 11 07

Donatas Puslys

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min

„Vilnius Social Club“: stengiamės atsiliepti į kylančius socialinius iššūkius

Vilnius social club nuotr.

„Dabar mes vis galime išgirsti kalbas, kad Vilniaus Naujininkų rajonas gražinasi, atsinaujina. Tai yra gerai, tačiau vis tik svarbiausia nepamiršti, kad esmė yra ne pastatai, o žmonės, bendruomenė“, – teigia organizacijos „Vilnius Social Club“ atstovai Cedricas Raffier ir Mariana Sutkienė. Su jais susitikau Naujininkuose, kur Dzūkų gatvėje „Vilnius Social Club“ džiaugiasi iš miesto savivaldybės gautomis patalpomis. Mariana ir Cedricas tikisi, kad naujos patalpos, kurias, tiesa, dar reikia įsirengti, leis organizacijai plačiau išplėtoti teikiamų socialinių paslaugų krepšelį.  

Naujos patalpos – papildomos programos

O kol gerokai apleistos patalpos dar laukia meistro rankų, su Cedricu ir Mariana netoliese esančioje picerijoje susėdome pasikalbėti apie tai, kokią veiklą Naujininkuose numatoma plėtoti. Cedricas pasakoja, kad „Vilnius Social Club“ Naujininkuose darbuojasi jau trečiąjį sezoną. Pradėjusi nuo futbolo programos, organizacija šiuo metu dar vykdo ir socialinio darbo gatvėje programą. Patalpos Naujininkuose savo ruožtu leis pradėti ir trečiąją veiklą – darbą su paaugliais. 

„Mes norime dirbti su paaugliais, kuriuos sistema palieka už ribų. Čia kalbame apie paauglius, kurie veikiausiai jau nelanko mokyklos, nedirba“, – pasakoja Cedricas. Be to, anot jo, naujos patalpos labai padės ir socialinio darbo gatvėje programai: „Gerai turėti savo patalpas, kur kartais galėtume pakviesti žmones, su kuriais dirbame. Svarbu turėti erdvę, kur žmonės galėtų pabūti laisvai. Mums taip pat labai trūko ir vietos, kur individualiai galėtume kalbėtis su žmonėmis.“

Vilnius Social Club patalpos laukia remonto
Vilnius Social Club patalpos laukia remonto
Vilnius Social Club patalpos laukia remonto

Marianos teigimu, socialinio darbo gatvėje programa šiuo metu pasiekia apie 90 žmonių. „Tai nėra išgalvotas skaičius, nes socialiniai darbuotojai rašo protokolus, kur fiksuoja, su kiek žmonių bendrauja. Didžiąją dalį čia sudaro 12-14 metų paaugliai.“ „Vilnius Social Club“ atstovė teigia, kad organizacijos veikloje raktinis žodis yra „poreikis“. Jos pastebėjimu, dažnai į paauglius dėmesys atkreipiamas tik tada, kai kyla kokių nors problemų, kai jie ko nors pridirba arba net įvyksta tragedijos. „Tačiau esminis klausimas juk yra tai, ką mes darome kaip visuomenė, kad jiems padėtume“, – teigia Mariana.  

„Kuo mes skiriamės nuo kitų organizacijų, kurios vadovaujasi instituciniu požiūriu? Mes orientuojamės į poreikį. Darbas gatvėje būtent ir padeda geriau pažinti poreikį. Negali steigti kažkokios institucijos jaunimui, jei nežinai, ar jos iš tiesų reikia. Negali dirbtinai nukopijuoti institucijos ir perkelti į kitą kontekstą. Mes galvojame, kad svarbu ugdyti paauglių vadinamąsias minkštąsias galias, kaip kad bendravimo įgūdžiai. Kitas svarbus aspektas yra tai, kad daliai tų paauglių trūksta labai konkrečių įgūdžių – vienas silpniau rašo, kitam kyla problemų naudojantis kompiuteriu, tarkime susikuriant elekroninį paštą. Tai šiuo atveju mes galime padėti, kad gal tam paaugliui ir geriau sektųsi mokykloje, ir jis įgytų kitų svarbių gyvenime įgūdžių, socialinių kompetencijų. Faktas, kad mes galime suprasti, ko reikia tam žmogui, tik su juo pabendravę, tik užmezgę santykį“, – priduria Mariana. 

Pavyzdžiu, kaip organizacija siekia atsiliepti į kylančius poreikius, „Vilnius Social Club“ atstovė įvardija darbą su mergaitėmis, su kuriomis ryšys užmegztas per socialinio darbo gatvėje programą: „Joms kyla labai daug klausimų, liečiančių lytinę brandą ir kitus specifiškai mergaitėms aktualius reikalus. Dažnai jos informacijos negauna nei šeimoje, nei mokykloje. Tad dabar mūsų socialinės darbuotojos pradės dirbti su mergaičiu grupe. Taip atsiras erdvė, kur kalbėsime mergaitėms aktualiomis temomis. Ši grupė gimė iš poreikio, o ne buvo nuleista iš viršaus. Kai turėsime savo patalpas, tai tokių grupių galės būti ir daugiau atsiliepiant į konkrečius poreikius.“

Dėmesys paaugliams 

Jai pritardamas Cedricas priduria, kad Naujininkuose veikia du dienos centrai, kurie dirba su vaikais nuo 7 iki 11 metų. „Paskui yra tikra skylė kalbant apie darbą su su vaikais nuo ankstyvos paauglystės iki pilnametystės. Nėra vietų, kur jie galėtų leisti laiką, nėra jiems skirtų socialinių pasalugų. Kadangi tiek aš, tiek mano kolega Kasparas („Vilnius Social Club“ socialinis darbuotojas, – red. past.) dirbome su paaugliais, tai, pamatę šio konkretaus rajono poreikius, suvokėme, kad galime pasiūlyti atsakymą“, – pasakoja Cedricas. 

„Dirbant su jaunais žmonėmis, kurie susiduria su sunkumais, atskirtimi, labai svarbu, kad jie galėtų mus ne tik internete susirasti, bet ir būtų konkreti vieta, į kurią jie galėtų ateiti. Jiems labai svarbu yra pastovumas, reguliarumas ir įsipareigojimas. Šiomis vertybėmis yra paremtos visos mūsų programos“, – akcentuoja Mariana. 

Mariana Sutkienė

Cedrico teigimu, vaikams, su kuriais yra dirbama socialinio darbo gatvėje programoje, naujose patalpos būtų suteikiama galimybė keliskart savaitėje ateiti išgerti arbatos, pažaisti arba tiesiog praleisti laiką. Kartu šalia būtų ir galimybė individualioms konstultacijoms. „Kai kalbame apie kitą programą, paauglių grupę, tai turime mintyje, kad kokius triskart savaitėje jie po pamokų rinktųsi pas mus ir 3-4 valandas pabūtų pas mus. Tam jie turėtų dvi erdves – laisvalaikio ir virtuvę, kur galėtų pasigaminti valgyti. Vėliau atsirastų ir programos jaunuoliams, kur vieną dieną labiau akcentuotume darbą grupėje, o kitą – individualų darbą“, – pasakoja Cedricas.  

Mariana prideda, kad darbo su jaunuoliais programa būtų labiau skirta tiems, kurie jau nebelanko mokyklos, nes nuo 16 metų jau gali jos nebelankyti, jei nenori. „Problema tik ta, kad dažnai tokie jaunuoliai tarsi atsiduria niekur, tarsi pakibę. Mes su jais norime dirbti, kad galėtume juos nukreipti, padėti, patarti ir tiesiog geriau susivokti, ko jie nori gyvenime. Tačiau pagrindinis dalykas yra tai, kad Naujininkuose atsirastų erdvė, kurioje jie galėtų būti. Mes norime įsitvirtinti bendruomenėje, kad galėtume dirbti ne tik su paaugliais ir jaunuoliais, tačiau ir į konsultacijas pakviesti jų tėvus. Mūsų tikslas yra tapti atvira ir jaunimui patrauklia organizacija Naujininkuose“, – teigia Mariana.  

Jos teigimu, Naujininkai yra daugiatautis, daugiakultūris rajonas, tad savo organizuojamose grupėse „Vilnius Social Club“ ir siektų suburti tą įvairovę aspindinčius jaunuolius. Tik skatinant jų bendravimą, vienas kito pažinimą, galima kovoti su patyčiomis, atskirtimi. 

Laukia remontas

Pasakodama apie naujas patalpas, Mariana priduria, kad jos gautos dešimčiai metų. Iš viso organizacija turės 120 kvadratinių metrų. „Patalpose įsikurs mūsų biuras, kuriame galėsime dirbti savo kasdienius darbus. Bus ir erdvė, skirta jaunumui, kur mes galėtume vykdyti savo programas. Kol kas neturime pavadinimo šioms savo patalpoms, nes tai nėra dienos centras, tai nėra atviras jaunimo centras. Mes kalbame apie gana naują formą, kai paaugliai galėtų gauti ir tam tikras paslaugas, ir pabūti laisvai. Kalbame ir apie organizuotas paslaugas, ir apie laisvalaikio praleidimą“, – pasakoja Mariana.  

Cedrico teigimu, turėti savo pastalpas labai svarbu dėl to, kad auga ir pati organizacija: „Mes galime žvelgti, kaip keičiasi mūsų komanda. Pirmus trejus metus neturėjome jokių darbuotojų, tik futbolo programą. Prieš porą metų atsirado du darbuotojai, kurie pradėjo vykdyti socialinio darbo gavėje programą. Tada atsirado Mariana. Pernai metais ketvirtas darbuotojas atsirado futbolo programoje. Šiemet turime dar vieną kolegę, prisijungusią prie socialinio darbo gatvėje. Ir galiausiai Mariana turės kolegą, kuris dirbs su fondoieška. Tad jau turime 7 žmones.“ 

Tad, jo teigimu, patalpų klausimas „Vilnius Social Club“ yra gyvybiškai svarbus. „Tarkime socialinį darbą gatvėje vykdantys darbuotojai galėtų į patalpas kviestis jaunuolius konsultacijoms. Toliau irgi planuojame plėstis. Darbui su paaugliais planuojame priimti dar du žmones. Mums labai svarbu, kad visos mūsų programos tarpusavyje bendradarbiauja. Sutikę jaunuolį gatvėje, pasiūlome jam dalyvauti futbolo programoje, jei jam tai įdomu. Jei jis ateina, tada jo užimtumui siūlome ir paauglių grupę. Jei vyresnis – jaunimo grupę“, – pasakoja Cedricas.

Cedric Raffier

Kalbėdama apie laukiantį remontą, Mariana teigia, kad jau yra architektų studija, kuri yra pasiryžusi padėti neatlygintinai. „Turime puikią teisininkę, kuri mus konsultuoja visame procese. Yra statybos įmonė, kuri irgi nori prisidėti. Labai smagu, kad nepradėjome kurti patalpų nuo nulio, o ėmėmės darbo jau užsitarnavę tam tikrą vardą, kuris pritraukia ir norinčius padėti“, – pokalbį baigia Mariana.