

2018 11 13
Vilniaus savivaldybė
Vidutinis skaitymo laikas:
![]() |
Vilniaus miesto savivaldybės nuotrauka |
Sekmadienį sostinėje ypatingai paminėtas vienas Vilniaus statytojų: lietuvių ir ukrainiečių kalbomis atidengtas bareljefas su atminimo lenta didžiajam etmonui Konstantinui Ostrogiškiui (1460-1530).
Kai LDK pulkai stojo prieš maskvėnus prie Oršos, karvedys Konstantinas Ostrogiškis pažadėjo kariams, kad pastatys Vilniuje kelias mūrines šventoves. Mūšis laimėtas ir pažadas ištesėtas: Vietoj buvusios medinukės iškilo Švč. Trejybės šventovė. Jei dar nesilankėte, ją rasite Aušros Vartų g. 7B.
„Tai – karvedžio, kaip asmenybės, ir pergalės atminties įspaudas Vilniuje daugeliui šimtmečių į priekį. Vilnius kūrėsi ir statėsi pergalių dvasioje. Vilnius visada buvo ir bus laiminčios valstybės sostinė, drąsus Europos dvasios šviesulys, orių ir laisvų žmonių miestas,“ – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
![]() |
Vilniaus miesto savivaldybės nuotrauka |
Miesto vadovas padėkojo Tėvams unitams, kad saugojo ir puoselėjo Didžiojo Lietuvos Konstantino atminimo tradiciją, kad po okupacijos metų sugrįžo į Vilnių ir tęsia šimtametes Vilniaus unitų tradicijas.
Bareljefą galite pamatyti ant Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų Katalikų bažnyčios, kurioje pamaldos laikomos tik ukrainiečių klb., priekinio fasado.
![]() |
Vilniaus miesto savivaldybės nuotrauka |
Ant bareljefo atminimo lentos perskaitysite žodžius: „Šios šventovės, pastatytos kaip padėkos viešpačiui už pergalę prieš maskvėnus 1514 m. Oršos mūšyje, fundatorius – Lietuvos didysis etmonas Kontantinas Ostrogiškis (1460-1530).
Bareljefo kūrėjas – žymus ukrainiečių skulptorius Olesijus Sidoruk. Įrengimas finansuotas fondo „Kunigaikščių Ostrogiškių karūna“ įkūrėjo, Ukrainos visuomenės veikėjo Roberto Gabulo pastangomis.
![]() |
Vilniaus miesto savivaldybės nuotrauka |
Pasak Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto bendruomenės atstovų, „pagerbtas vieno didžiausių to meto karvedžių atminimas, o ši iniciatyva yra dar vienas svarbus žingsnis išsaugant ir stiprinant LDK tradicijos atmintį, ypač aktualią Ukrainos ir Lietuvos bendrystei“.
Vilniaus savivaldės informacija