2018 11 19

Kostas Kajėnas

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

Svečiuose pas litvako H. Kallenbacho ir M. Gandhi draugystės tyrinėtoją

Kosto Kajėno nuotrauka

Kosto Kajėno nuotrauka

Kosto Kajėno nuotrauka

Izraelio rašytojo, fotografo, parodų kuratoriaus, Indijos meno bei literatūros ir religijos tyrinėtojo Shimono Levo namai – tarsi menininko studija. Namas stovi ant skardžio, prie Viduržemio jūros, vienoje gražiausių ir seniausių Tel Avivo, Jafos rajono, vietų: nuo vėjo palinkę medžiai, jūros ošimas ir vos girdimas lengvas miesto chaosas. Visa namą supanti aplinka byloja, kad čia gyvena menininkas.

Prie vartų jis pasitinka plačia šypsena ir kviečia užeiti. Netrukus galima įsitikinti Izraelio gyventojų vaišingumu ir svetingumu. Sh. Levas aprodo savo namus, knygų kolekciją, nuotraukų albumus, tapybos darbus. Daug mažų, savitų ir jaukių detalių jo namus paverčia nepaprasta kūrybos oaze.

Kosto Kajėno nuotrauka
Kosto Kajėno nuotrauka
Kosto Kajėno nuotrauka

Kiek daug gali vienas žmogus. Kaip suderinti mokslinį darbą su kūryba? Sh. Levas sužavi nuoširdžiu bendravimu, šypsena ir požiūriu į gyvenimą.

Shimono Levo darbai eksponuojami visame pasaulyje. Menininkas atidarė 28 personalines parodas ir dalyvavo daugiau nei 50 kitų renginių. Taip pat jis režisavo tris kino filmus. 2014 m. kartu su Austrijos menininku Friedemannu Derschmidtu sukūrė fotografijų, vaizdo klipų ir spektaklio parodą apie jo tėvo šeimą pavadinimu „Du šeimų archyvai“. Derschmidtas eksponavo savo šeimos dokumentus ir fotografijas, nebijodamas atskleisti, kad kai kurie šeimos nariai priklausė nacių partijai. Ši paroda susilaukė įvairių vertinimų, o keli šeimos nariai ne tik boikotavo parodą, bet ir grasino menininkus paduoti į teismą.

Kosto Kajėno nuotrauka
Kosto Kajėno nuotrauka
Kosto Kajėno nuotrauka

Shimonas Levas yra ne vienos knygos autorius. Knygoje „Soulmates“ (liet. Sielos bičiuliai) jis pasakoja apie Mahatmą Gandhi ir litvaką Hermanną Kallenbachą. Tai buvo pirmasis išsamus tyrimas, kuriame analizuoti unikalūs šių iškilių asmenybių santykiai. Knygoje aptariama, kaip Pietų Afrikos Respublika veikė šių asmenybių formavimąsi ir santykį su sionistų judėjimu.

Retas lietuvis žino apie Rusnės architekto Hermanno Kallenbacho ir Indijos tautos tėvo Mahatmos Gandhi bičiulystę. Jeruzalės hebrajų universiteto mokslininkas, M. Gandhi ir H. Kallenbacho biografas Shimonas Levas sako, jog iš Mažosios Lietuvos kilęs architektas indų politikui padėdavo ir asmeniniame gyvenime. „H. Kallenbachas dažnai buvo tarpininkas ir taikdarys tarp M. Gandhi ir jo žmonos ar vaikų. M. Gandhi vaikai priėmė Kallenbachą kaip savo šeimos narį“, – pasakojo Sh. Levas. Jo teigimu, H. Kallenbachas buvo pats artimiausias M. Gandhi rėmėjas iš Europos: „H. Kallenbachas buvo žmogus, kuris atvėrė M. Gandhi giliausius jausmus, baimes, viltis, ambicijas, rūpesčius, džiaugsmus ir dvasinį pasaulį.“

Kosto Kajėno nuotrauka
Kosto Kajėno nuotrauka
Kosto Kajėno nuotrauka

2015 m. Rusnėje buvo atidengtas šią draugystę įprasminantis paminklas. Galima pasidžiaugti, kad Izraelyje ir Indijoje formuojasi nauja mokslinių tyrimų kryptis, kuria bandoma nustatyti, kas darė įtaką M. Gandhi, kaip politinio lyderio, formavimuisi. Pasirodo, H. Kallenbacho figūra šioje srityje ryški. Šis litvakas Gandhi padėjo suformuoti ir praktiškai pritaikyti nesmurtinio pasipriešinimo principus, kurie įkvėpė ir tokias asmenybes kaip Albertas Einsteinas, Martinas Lutheris Kingas, Nelsonas Mandela.

Kas visgi buvo tas litvakas – M. Gandhi stipriausias ramstis ir remėjas? H. Kallenbachas gimė 1871 metų kovo 1-ąją Žemaičių Naumiestyje. Netrukus jo šeima įsikūrė Rusnėje. Tėvas turėjo nedidelę lentpjūvę, sėkmingai prekiavo mediena. H. Kallenbachas baigė Tilžės gimnaziją, pasirinkęs architekto profesiją mokėsi Karaliaučiuje, Meklenburge, Štutgarte, Miunchene. 1896 m. H. Kallenbachas išvyko į Pietų Afrikos Respubliką ir iki 1906-ųjų sėkmingai dirbo architektu Durbane bei Johanesburge. 1904 m. H. Kallenbachas susitiko su M. Gandhi ir tapo pagrindiniu jo finansiniu rėmėju, kartu rengė taikias protesto akcijas ir jose dalyvavo. 1913 metais kartu su M. Gandhi jis tris mėnesius sėdėjo kalėjime. Jis ne tik rėmė M.Gandhi veiklą, bet ir tapo jo pasaulėžiūros sekėju. H. Kallenbachas mirė 1945 metų kovo 25-ąją, savo turtą paliko Pietų Afrikos Respublikos indų bendruomenei. Jeruzalės hebrajų universiteto tyrėjas ir menininkas Shimonas Levas prieš kelerius metus laikraščiui „The Times of India“ teigė, kad iš Mažosios Lietuvos kilęs žydas buvo tikras Indijos tautos tėvo sielos brolis: „M. Gandhi ir H. Kallenbacho draugystę stiprino bendras asmeninis, moralinis ir dvasinis augimas. M. Gandhi laiškai H. Kallenbachui atskleidžia, kad jų santykiai buvo itin daugialypiai, artimi ir ypatingi.“ Pasak Sh. Levo, litvakas buvo M. Gandhi „raudų siena“: „Kai tik kildavo ginčas su šeima, – o jų buvo gausu – M. Gandhi iškart rašydavo H. Kallenbachui, skųsdamasis, kad sūnus, pavyzdžiui, vėl pavogė citrinas. Jis sakydavo: „Kasdien jie vis labiau mane stumia į Indijos džiungles.“

Kosto Kajėno nuotrauka
Kosto Kajėno nuotrauka
Kosto Kajėno nuotrauka

Išsamus pokalbis su Shimonu Levu dienraštyje „Bernardinai.lt“ – artimiausiu metu.

Ši publikacija yra projekto „Vaikščiotojai-100“ dalis.