Skaitymo ir žiūrėjimo laikas

16 min.

Teatro elitas. Liepsnojantis maestro – tik vienas iš daugelio baletmeisterio E. Bukaičio vardų

„Bukaitis su žvaigžde“ – nuotrauka iš Elegijaus Bukaičio jubiliejaus teatre. Martyno Aleksos nuotrauka

Lietuvos teatro istorijoje buvo ir yra daug įspūdingų asmenybių, iškilių menininkų, talentingų kūrėjų, bet tokių kaip ELEGIJUS BUKAITIS nebuvo nė vieno.

Žinomas choreografas ir baletmeisteris E. Bukaitis turi daug vardų, vieni jį vadina visuomenės veikėju, antri – liepsnojančiu maestro, treti – ekscentriku, dar kiti – net atomine elektrine. Visa tai dėl jo sproginėjančio temperamento ir talento kurti, veikti, teigti ir būti tuo, kuo nori būti.

E. Bukaičio biografija ypatinga. Gimęs 1941 m. Kaune, augęs Gelgaudiškio vaikų namuose, 1962 m. jis baigė vieną garsiausių visame pasaulyje klasikinio baleto šventovių – Agripinos Vaganovos baleto akademiją Sankt Peterburge. Ten jis mokėsi kartu su XX a. pabaigos baleto garsenybėmis: Natalija Makarova, Nikita Dolgušinu, Rudolfu Nurijevu. Šoko tuometiniame Leningrade ir Vilniuje, o 1971 m. baigė Leningrado konservatoriją ir gavo baletmeisterio režisieriaus diplomą.

„Aš galėjau pabėgt kaip Rudolfas Nurijevas, kaip Michailas Baryšnikovas, galėjau pabėgt kaip E. Bukaitis, bet aš – patriotas“, – videointerviu sako maestro E. Bukaitis, paklaustas, kodėl po studijų sugrįžo į Lietuvą.

Į Vilnių E. Bukaitis grįžo jau kaip choreografas. 1973–1978 m. buvo vyriausiasis LNOBT baletmeisteris. Iki 1992 m. pastatė tokius baletus kaip „Spragtukas“, „Gulbių ežeras“, „Žizel“, „Eglė žalčių karalienė“, „Žydrasis Dunojus“, „Aistros“, „Aura“, „Pachita“, daug choreografinių numerių.

E. Bukaitis buvo ir vienas pirmųjų Klaipėdos muzikinio teatro choreografų (D. Šostakovičiaus „Panelė ir chuliganas“, M. de Fallos „Meilė burtininkė“, J. Navakausko „Baltasis vilkas“). Taip pat nuo 1984 m. daug dėmesio skyrė pedagoginei veiklai, vadovavo Vidaus reikalų ministerijos kultūros rūmų Šokio ritmo plastinės improvizacijos studijai.

Tai esminiai E. Bukaičio kūrybinės choreografijos bruožai, bet įdomiausias – jis pats. Jo patirtys, išmintis, gyvenimo filosofija, įžvalgos, humoras ir ta neišblėstanti kosminė energija.

Lietuvos teatro sąjunga pristato projektą „Teatro elitas“ apie žymiausius ir svarbiausius vyresnės kartos teatro menininkus. Vaizdopasakojime jie dalijasi savo išskirtine kūrybine patirtimi ir atsako į įvairius klausimus apie kūrybą, menininko profesiją, gyvenimą teatru.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien