2018 12 05

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Ant dviejų tūkstančių metų senumo žiedo rastas Poncijaus Piloto vardas

EPA nuotrauka

Poncijaus Piloto, Romos imperijos pareigūno, pasiuntusio į mirtį Jėzų Kristų, vardas dažnai katalikų minimas, pavyzdžiui, kiekvieną sekmadienį per Mišias, kalbant tikėjimo išpažinimą.

Yra vos keletas užuominų apie Poncijaus Piloto istoriškumą. Mokslininkai prie jų dabar gali pridėti dar vieną: 2000 metų senumo žalvarinį žiedą su Piloto vardu.

Žiedas rastas septintajame XX a. dešimtmetyje, kasinėjant senovinę Herodiumo tvirtovę pietų Betliejuje. Tačiau tik dabar tyrėjai, analizuodami rastus objektus su patobulintomis fotografavimo priemonėmis, sugebėjo iššifruoti užrašą ant žiedo.

Ant žiedo užrašyta „Piloto“ graikiškomis raidėmis, sudėliotomis aplink vyno ąsotį. Anot archeologų, tai antrasis artefaktas su Piloto vardu iš šio laikotarpio.

Karaliaus Erodo pastatyta tvirtovė, kurioje buvo rastas žiedas su Poncijaus Piloto vardu.

EPA nuotrauka

Archeologų teigimu, menkai tikėtina, kad žiedas priklausė pačiam Poncijui Pilotui, iš dalies dėl to, kad tokie paprasti žiedai dažniausiai priklausė kariams ir žemesnio rango pareigūnams, o ne turtingiems ir galingiems prefektams. Tačiau, kaip pripažįsta tyrėjai, žiedas gali rodyti tam tikrą savininko priklausomybę šiam žymiam istoriniam veikėjui, juolab kad Piloto vardas nebuvo įtin populiarus Judėjos regione Jėzaus gyvenimo metu.

Naujojo Testamento istorija Pilotą pristato kaip romėnų pareigūną, išstačiusį Jėzų įpykusios minios teismui. „Ecce homo“ arba „štai žmogus“ – Piloto žodžiai, tapę viena svarbiausių religinio meno temų iki šių dienų.

Pagal New York Times parengė Augminas Petronis