2018 12 12

Donatas Puslys

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

„Vilnius Social Club“: kai futbolas tampa gyvenimo mokytoju

Vilnius social club nuotr.

„Liverpool“ legendos Xabi Alonso marškinėliai, kuriuos jis vilkėjo žaisdamas Kaune 2005. Vos prieš kelis mėnesius jis su komanda į viršų kėlė UEFA Čempionų lygos nugalėtojų taurę. Bene geriausio visų laikų Lietuvos futbolininkų Armino Narbekovo bucai. Vieno perspektyviausių jaunosios kartos žaidėjų Arvydo Novikovo marškinėliai, su kuriais jis rungtyniavo Vokietijos „Erzgebirge Aue“ klube. Norvegijos žvaigždės Ole Gunaro Solskjaero „Manchester United“ ekipos marškinėliai. Visa tai futbolo sirgaliams ar dovanų artimiesiems, žaidžiantiems futbolą ar ne vieną valandą per savaitę praleidžiantiems stebint palaikomos komandos rungtynes, ieškantiems žmonėms siūlo „Alternayvus paramos aukcionas“. Aukciono, kurį organizuoja „Alternatyvus futbolo klubas“ (AFK), metu surinkti pinigai bus skirti organizacijai „Vilnius Social Club“.

Nuo 2013 metų „Vilnius Social Club“ įgyvendina futbolo programą, kurios tikslas yra pasitelkti sportą kaip socialinio darbo priemonę sudarant galimybę atskirtį patiriantiems vaikams bei jaunimui ne tik lankyti treniruotes, bet ir taip gerinti savo asmeninius bei socialinius įgūdžius. Tai ypač aktualu tokiuose rajonuose kaip Naujininkai, kur, kaip teigia „Vilnius Social Club“ vadovas Cedricas Raffier, ypač trūksta socialinių paslaugų, skirtų paaugliams. 

Svarbiausia nenuvertinti vienam kito

Šešiolikametis Ernestas „Vilnius Social Club“ futbolo programą lanko jau pusantrų metų. „Vaikščiodavau pažaisti futbolą Naujininkų stadione ir vienas senas pažįstamas, su kuriuo buvome bendraklasiai, parodė man organizaciją „Vilnius Social Club“. Taip susipažinau su Cedricu ir jo įkalbėtas pradėjau lankyti futbolo treniruotes“, – prisimena jis.

Vaikinas pasakoja, kad lankyti treniruotes yra žymiai geriau, nei tiesiog kartais laisvalaikiu su draugais paspardyti kamuolį kieme. Svarbiausia, anot jo, kad yra treneris, kuris ne tik moko futbolo paslapčių, bet ir yra žmogus, kuris įkvepia. Be to, rungtynės su kitomis komandomis yra puiki proga išmėginti savo jėgas ir sužinoti, kur dar reikia tobulėti. „Visiškai kitokia motyvacija. Be to, man svarbu susipažinti su komandos draugais. O ir treneris yra pavyzdys ne tik kaip specialistas, bet ir kaip žmogus. Jis ne tik moko futbolo paslapčių, tačiau ir palaiko moraliai. Jaučiu didelį skirtumą nuo mokyklos, kur mums tiesiog leidžia žaisti ir daugiau nesirūpina. Tuo tarpu čia visada gauni daug patarimų, kaip gali vieną ar kitą dalyką atlikti geriau“, – teigia Ernestas.

Jo teigimu, sąlygos žaisti futbolą pačiuose Naujininkuose nėra geros – prasta stadiono danga kelia pavojų susižeisti. Tačiau tai jo vis tiek nesulaiko. „Pripratome žaisti atsargiau“, – pasakoja jaunuolis. Tuo tarpu sąlygos „Vilnius Social Club“, jo teigimu, yra tikrai geros. Tiesa, ir į treniruotes, kurios vyksta Saulėtekyje, tenka keliauti ilgiau.

Paklaustas apie tai, kur slypi komandos jėga, Ernestas svarsto, kad tai veikiausiai yra tarpusavio palaikymas. Jo teigimu, labai svarbu nenuvertinti kitų: „Juk visi klystame. Iš klaidų reikia mokytis, o ne dėl jų pasiduoti.“ Lioneliu Messi ir Cristiano Ronaldo dėl jų įspūdingų individualių gebėjimų besižavintis Ernestas sutinka, kad vienuolika žaidėjų aikštėje dar nėra komanda. Jo teigimu, komandą gerą padaro ne tik treneris, bet ir patys žaidėjai, jei sugeba būti tarsi ramstis vienas kitam. „Man, kaip žaidėjui, svarbiausia yra ryžtingumas, nuoširdumas ir valia nepasiduoti“, – pasakoja Ernestas, kuris neseniai vartininko poziciją iškeitė į gynėjo.

Moko dirbti komandoje 

Klausiu Cedrico, ko gi šiandien labiausiai trūksta, kad būtų galima plėtoti tokias programas kaip „Vilnius Social Club“. Anot organizacijos vadovo, akivaizdu, kad kyla problemų dėl infrastruktūros, ypač dėl jos stygiaus kai kuriuose rajonuose. Tačiau tai dar ne viskas. Cedrico pastebėjimu, egzistuoja išsiskiria požiūris į patį sportą. Vieni akcentuoja profesionalų rengimą, o kiti nori masinio sporto, kuris įtrauktų kuo didesnį skaičių jaunuolių ir labiausiai siektų ne sportinio rezultato, o to, kaip sportas ugdo žmogaus charakterį ir gebėjimus. „Jei sutariame, kad sportas mums svarbus kaip socialinis instrumentas, tai reikia kalbėti ne tik apie stadionus ir erdves žaisti, bet ir apie pačių sporto klubų požiūrį, t. y. kaip jaučiasi sportuojantys jaunuoliai ir kaip sportas gali jiems padėti“, – akcentuoja „Vilnius Social Club“ vadovas.

Ernesto teigimu, jam labai svarbu tai, kad kiekvienas futbolo užsiėmimas „Vilnius Social Club“ baigiasi aptarimu. Jaunuolis pripažįsta, kad iš pradžių jam pačiam buvo gana nelengva įsitraukti į pokalbį ir kalbėti apie tai, kaip sekėsi, kaip jis jaučiasi. Tačiau ilgainiui viskas pasikeitė. 

„Mes daug kalbame apie tai, ką reiškia būti komanda. Labai svarbu yra bendravimas. Čia daug lemia ir neformalūs dalykai, kaip kad kartu praleistas laikas. Per aptarimą mes tiesiog analizuojame, kaip mums sekasi būti kartu. Iš pradžių tai nėra lengva, bet ilgainiui mezgasi santykiai ir tampa lengviau kitų akivaizdoje reikšti jausmus, analizuoti, kaip sekėsi“, – akcentuoja Cedricas.

Ernestas pasakoja, kad mokykloje jam vis dėlto labiau patinka individualios, o ne grupinės užduotys. Pastarosios, jo teigimu, vis tiek dažniausiai virsta tuo, kad dalis grupės narių nedirba ir naudojasi kitais. Be to, trūksta ir refleksijos, kodėl pasirinkta tokia užduotis, kaip sekėsi ją atlikti grupėje. 

Būtent refleksiją ir akcentuoja „Vilnius Social Club“ treneriai. Cedricas pateikia pavyzdį iš paskutinės treniruotės, kai komandai nesisekė susitarti, kaip reikia gintis. Vieni norėjo spausti varžovus visoje aikštėje, o kiti – laukti jų savo aikštės pusėje. „Labai svarbu mokytis pasiekti bendro sutarimo, nes sėkmė galima tik tada, kai susitariame ir bendrai įgyvendiname planą. Problemų dažnai kyla iš nesugebėjimo susitarti ir suderinti savo skirtingus požiūrius. Tai yra ilgas procesas, tačiau vaikams jis duoda naudos ne tik aikštėje, bet ir už jos ribų. Jei moki būti komandoje aikštėje, mokėsi ir gyvenime“, – teigia Cedricas. 

Akivaizdu, kad „Vilnius Social Club“ treniruotės užpildo tas spragas, kurias neretai palieka mokykla. „Mokykloje mūsų nemoko, ką reiškia dirbti grupėje, kaip pasiskirstyti funkcijas, kad pasiektume rezultatą. Nebūna ir aptarimų, kurie padėtų analizuoti, kaip sekėsi. Tad apie darbą komandoje daugiau išmokstu iš futbolo“, – pripažįsta Ernestas.

Cedrico nuomone, tokią situaciją lemia ir tai, kad mokykloje pernelyg orientuojamasi į individualų rezultatą. „Nors daug laiko praleidžiama kartu per pamokas, tačiau mažai kalbama, kaip mums sekasi kaip bendruomenei. O tai juk svarbu, nes klasėje yra skirtingi žmonės, kurie turi rasti bendrabūvio formą. Be to, mokykloje nėra daug erdvių, kur vaikai galėtų išreikšti savo jausmus. Užduotis įvertinama pažymiu, tačiau ar kas nors klausia, kaip mokinys jautėsi atlikdamas užduotį, kaip jis apskritai gyvena. Svarbu, kad mokykla ugdytų mokinių gebėjimus megzti prasmingus santykius. Futbolas šiuo atveju tikrai yra galimybė mokytis, ką reiškia būti kartu, kaip skirtingiems žmonėms siekti bendro tikslo“, – pasakoja „Vilnius Social Club“ vadovas.

Jam pritardamas Ernestas priduria dar vieną istoriją iš treniruotės. Jaunuolio teigimu, per treniruotes po kiekvieno įvarčio keičiasi vartininkas, tad svarbu greitai rasti sutarimą, kas į kokią poziciją pasislenka. „Taip, viską galėtų sudėlioti treneris, tačiau mes patys turime imtis atsakomybės ieškoti sprendimų. Svarbu mokytis suprasti vienam kitą be žodžių. Kadangi siekdami rezultato esame priklausomi vieni nuo kitų, tai komandinio darbo įgūdžiai tampa svarbiausi. O svarbiausia, kad šie įgūdžiai smarkiai praverčia ne tik aikštėje, bet ir gyvenime“, – pabrėžia Ernestas.

„Vilnius Social Club“ treniruotes reguliariai lanko daugiau kaip 60 vaikų ir paauglių. Kiekvienas mūsų galime prisidėti prie klubo misijos pasitelkiant futbolą ugdyti jaunuolių socialinius ir asmeninius įgūdžius. Ir „Alternatyvus paramos aukcionas“ yra tik viena iš galimybių.