Žiūrėjimo ir skaitymo laikas

30 min.

Teatro elitas. Operos scenos talentas ir vokalo meistras – Vaclovas Daunoras

Knygos pristatyme.
Operos solistas Vaclovas Daunoras ir muzikologė Jūratė Katinaitė. Martyno Aleksos nuotrauka

„Penkiolikos metų aš palikau namus Žagarėje ir išėjau pėsčias į Vilnių. Suėmiau dūšią ir pasakiau mamai: „Mamyte, viena burna bus mažiau – aš išeinu laimės ieškoti“, – sunkią gyvenimo pradžią vaizdo pasakojime prisimena operos žvaigždė VACLOVAS DAUNORAS.

Šiandien Vaclovas Daunoras (g. 1937) vertinamas kaip vienas ryškiausių artistų Lietuvos operos scenos istorijoje. Jis stažavosi Milano „La Scala“ teatre ir 1967 m. debiutavo jo scenoje kartu su garsiuoju Luciano Pavarotti. 1971 m. tarptautiniame Tulūzos dainininkų konkurse Prancūzijoje V. Daunoras laimėjo „Grand Prix“. Šis konkursas priklauso aukščiausio meistriškumo konkursų kategorijai; jį laimėjus dainininkams jau nebeleidžiama varžytis kituose konkursuose.

„Dainavimas yra mokslas, – teigia jis. – Kertinis akmuo, nuo kurio reikia atsispirti dainavimo mene. Viskas dainavime yra paprasta, tik reikia žinoti, kaip tai padaryti. Kaip atrasti, kokiu balsu jūs dainuojate: bosu, baritonu, tenoru, sopranu, mecu… Bet tiksliai tai padaryti.“

Daugiau nei tris dešimtmečius V. Daunoras dainavo Lietuvos operos ir koncertinėse scenose, o Lietuvai atgavus nepriklausomybę išvyko į JAV. 1995 m., būdamas 58-erių, debiutavo prestižiniame Niujorko „Metropolitan Opera“ teatre.

Interviu metu solistas juokiasi prisiminęs, kaip „Metropolitan Opera“ teatro kolektyvas jį vadindavo dinozauru, mat tokio amžiaus dainininkų, kurie vis dar gerai dainuotų, labai reta. V. Daunoras garsiausiame pasaulyje operos teatre dirbo net dešimt sezonų, tačiau karjerą buvo priverstas baigti dėl diagnozuotos Parkinsono ligos.

„Aš vis vien vertinu operos dainininko vietą artistiniame gyvenime. Tai yra kūrėjas. Klavyrą paima – vienas taip sukuria tą vaidmenį, kitas – kitaip, trečias – dar kitaip. Ir tokių smulkių dalykų yra, kurie nulemia, kad tas dainininkas yra ne tik garso išgavimo meistras, bet ir vaidmens vidaus demonstruotojas. Todėl lanko žmonės tą patį operos spektaklį daugelį kartų. Daugelį kartų…“ – svarsto V. Daunoras.

Šiuo metu maestro dienas leidžia globos namuose Nemenčinėje. Apsupty miškų, taip stipriai primenančių brangias praeities akimirkas.

„Juo tavo karjera eina į viršų, tuo tu paprastesnis esi. Juo tu daugiau nori, kad tave suprastų žmogus. Tas, kuris klauso. Kad tu scenoje būni vienoks, o čia po kelių valandų ar susitikime kur nors esi žmogus, – videointeviu mąsto maestro. – Daug kam gyvenime viduj atleidi…“

Lietuvos teatro sąjunga pristato projektą „Teatro elitas“ apie žymiausius ir svarbiausius vyresnės kartos teatro menininkus. Vaizdo pasakojime jie dalijasi savo išskirtine kūrybine patirtimi ir atsako į įvairius klausimus apie kūrybą, menininko profesiją, gyvenimą teatru.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien