2019 01 18

bernardinai.lt

LRT.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Paragino atšaukti Nacionalinę premiją rašytojui M. Ivaškevičiui

Dramaturgas, prozininkas Marius Ivaškevičius. Gretos Skaraitienės / BFL nuotrauka

Nevyriausybinių organizacijų, tokių kaip Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga, Lietuvos laisvės kovos sąjudis, Krašto apsaugos sistemos kūrėjų asociacija ir kitų atstovai išplatino pareiškimą, kuriame raginama atšaukti 2018 metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos skyrimo komisijos nutarimą premiją paskirti rašytojui Mariui Ivaškevičiui. Teigiama, kad jis savo knygoje „Žali“ „pasityčiojo iš Lietuvos partizanų-miško brolių, pokaryje kovojusių už mūsų tautos ir valstybės laisvę“.

Nevyriausybinių organizacijų atstovai pareiškime kaltino komisiją neatsakingu požiūriu ir kaltino rašytoją sumenkinus partizaninės kovos istoriją.

„Norisi tikėti, kad komisija neįsigilino į knygos turinį, susižavėjusi antraeiliais dalykais, tačiau ypač stebina galbūt impulsyvus autoritetingos profesorės Viktorijos Daujotytės nusigręžimas nuo skaudžios istorinės tiesos. Partizanai kovojo už tautos laisvę, o gana arogantiškas XXI amžiaus rašytojas tą jų skaudžią dramą, jų žūtis taip lengvabūdiškai suniekino savo ironiškame, neatsakingame romane. Be abejo, laisvoje Lietuvoje yra suteikta laisvė visiems turėti savo nuomonę vienu ar kitu klausimu. Deja, rašytojo M. Ivaškevičiaus nuomonė buvo lyg spjūvis mūsų tautos istorijai“, – rašoma pareiškime.

Nevyriausybininkų atstovai teigia, kad Nacionalinės kultūros ir meno premijos skyrimo komisijos sprendimas vienam ar kitam rašytojui skirti premijas yra ir visuomenės rūpestis – „tai svarbu visai tautai ir valstybei, ne vien siauram rašančiųjų būreliui“.

Jie paragino Kultūros ministerijos Nacionalinių literatūros ir meno premijų komisiją atšaukti savo sprendimą skirti Nacionalinę kultūros ir meno premiją M. Ivaškevičiui ir iš naujo svarstys premijos skyrimą.

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.