2019 01 23

Aurimas Minsevičius

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

O. Koršunovo trupės laukia Helsinkis, Paryžius, Briuselis, Tokijas

Aktoriai Rasa Samuolytė ir Darius Gumauskas. OKT / Vilniaus miesto teatro nuotrauka

Tarp skandinaviška ramybe ir arktiniu šalčiu pulsuojančio Helsinkio, geltonųjų liemenių užkurtos ugnies kaitinamo Paryžiaus ir Briuselio nacionalinio teatro prabangos – taip atrodo režisieriaus Oskaro Koršunovo ir jo teatro 2019-ųjų pradžia. Metų pabaigoje laukia gastrolių „vinis“. Trupė jau antrą kartą lankysis garsiojoje Teatro olimpiadoje, šiemet rengiamoje tolimojoje Japonijoje.

Jau šį vakarą „Žuvėdros“ trupė lips į sceną Suomijos sostinėje Helsinkyje. Grįžus iš Suomijos, praėjus vos keletui dienų „Pamišėlio“ aktorius Eimantas Pakalka mėgins atrasti raktą į šiuo metu kaip niekad karštas prancūzų širdis – spektaklis bus rodomas Paryžiuje. Tuomet keletas dienų Lietuvoje, ir – gastrolės tęsiasi. „Vestuvės“ išvyksta į Belgiją, kur bus pristatytos Briuselio ir Lježo publikai.

OKT / Vilniaus miesto teatro nuotrauka

Dar vienas taškas „Žuvėdros“ gastrolių žemėlapyje

Pastaraisiais metais intensyviausiai gastroliuojančio OKT / Vilniaus miesto teatro spektaklio „Žuvėdra“ aktoriai pažymėjo dar vieną tašką pasaulio žemėlapyje. Šiuo metu trupė yra Helsinkyje, kur šiandien ir rytoj pasirodys Espoo kultūros centro scenoje. Čia rengiama tarptautinė teatro programa, ištisus metus pristatant įdomiausius vietos ir užsienio režisierių darbus. 

„Ši „Žuvėdra“ mums parodo beprotišką žmonių norą būti pastebėtiems ir pripažintiems. Atstumtų ir paniekintų žmonių norą. Tai teatras, kuriame juntame gyvenimo pulsą čia pat, tiesiog po savo oda. O. Koršunovas ir jo nuostabūs aktoriai pasitiki klasikos teksto galia, nepalikdami vietos beprasmiam sentimentalumui“, – taip vilniečių spektaklį pristato Espoo kultūros centro meno vadovas Erik Soderblom.

„Žuvėdra“ Helsinkyje – tai malonus sugrįžimas į Suomiją. Anksčiau trupė čia gastroliuodavo kone kasmet ir yra pristačiusi tokius spektaklius kaip „Vasarvidžio nakties sapnas“, „Meistras ir Margarita“, „Dugne“ ir kiti.

Aktorius Eimantas Pakalka rež. Oskaro Koršunovo spektaklyje „Pamišėlis“. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Dar vienas „Pamišėlio“ karštasis taškas 

Režisierius O. Koršunovas ir „Pamišėlio“ aktorius E. Pakalka sugeba vis pataikyti į pačius karščiausius Europos taškus. Tai Barselona pačiame katalonų atsiskyrimo dramos įkarštyje, praūžusio Maidano prisiminimais gyvenantis Kijevas, Sankt Peterburgas – miestas, esantis valstybėje, kurioje demokratijos ir valdžios klausimas nuolatos karštas, ir dabar – geltonųjų liemenių karščiu pulsuojantis Paryžius.

„Pamišėlio“ autorius Nikolajus Gogolis apie dabarties Europą kalba tarsi viską matydamas ir analizuodamas dabartį iš ateities. Tai diktatoriai, konfliktas su musulmonišku pasauliu, beprotnamis kaip naujoji inkvizijcija – visa tai yra N. Gogolio kūrinyje ir yra šiandien“, – apie fenomenalų spektaklio aktualumą kalba režisierius O. Koršunovas. 

Scena iš rež. Oskaro Koršunovo spektaklio „Vestuvės“. OKT / Vilniaus miesto teatro nuotrauka

„Vestuvių“ mišrainės ir tortai tarp ištaigingų Briuselio nacionalinio teatro ložių

Jau vasario mėnesį prabangios Briuselio nacionalinio teatro ložės ir užuolaidos turės atlaikyti „Vestuvių“ mišrainių ir tortų išbandymą. Kita vertus, aktorių taip pat laukia nemažas išbandymas – jie pasirodys teatro Didžiojoje salėje, stebint iki šiol didžiausiai auditorijai. 

Briuselis – ne vienintelė „Vestuvių“ stotelė šį vasarį. Spektaklis taip pat bus pristatytas tarptautiniame Lježo festivalyje. Dar 2015-aisiais kelią į šį festivalį jauniesiems aktoriams pramynė jų vyresni kolegos – spektaklio „Dugne“ trupė.

Belgija – tai jau penktoji šalis, kurioje „Vestuvių“ aktoriai atliks savotišką socialinį tyrimą pristatant lietuvišką požiūrio kampą į šią sakralią ceremoniją kitų kultūrų akyse. Tai jau vyko Ispanijoje, Rusijoje, Baltarusijoje ir dvejose šalyse – Belgijoje ir Prancūzijoje rengiamame festivalyje. 

Aktoriai Darius Gumauskas ir Martynas Nedzinskas. OKT / Vilniaus miesto teatro nuotrauka

Sugrįžimas į Teatro olimpiadą Japonijoje

Ryškiausi įvykiai užsienyje OKT / Vilniaus miesto teatro laukia antroje metų pusėje. Spektaklių „Hamletas“ ir „Žuvėdra“ keliu seka „Įstabioji ir graudžioji Romeo ir Džuljetos istorija“ – jų taip pat laukia kone mėnesį truksiantis turas po Kiniją. Trijuose skirtinguose miestuose – Pekine, Šanchajuje ir Čongčinge, spektaklis bus parodytas aštuonis kartus. 

Pasak O. Koršunovo, įsimintiniausias 2019-ųjų įvykis – tai spektaklio „Apvalytieji“ dalyvavimas prestižinėje Teatro olimpiadoje, šį kartą rengiamoje Togos mieste Japonijoje. Olimpiados meno vadovo kėdė šiemet užleista japonų teatro guru Tadashi Suzuki. 

„Prieš išvykstant į Japoniją vėl repetuosime „Apvalytuosius“. Tai bus kitoks spektaklis. Kaip įprasta mūsų teatre, atnaujintą spektaklio versiją pirmiausia išvys užsienio žiūrovai, šį kartą – japonai, o tada ją pristatysime ir Lietuvoje“, – mintimis apie laukiančią tolimą kelionę dalijosi O. Koršunovas.