2019 02 15

Ieva Šukytė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Meilės istorija negražiems žmonėms

Kadras iš rež. Ali Abbasi filmo „Riba“ („Gräns“, 2018 m., Švedija, Danija).
Kadras iš rež. Ali Abbasi filmo „Riba“ („Gräns“, 2018 m., Švedija, Danija).

„Tai filmas, skirtas kiekvienam, kuris bent kartą gyvenime jautėsi pašaliečiu ar blogai dėl to, kad yra kitoks nei visi“, – taip apie naujausią Ali Abbasi filmą „Riba“ (Gräns, 2018) rašo žurnalas „The New Yorker“, apibūdindamas jį kaip nefiltruotos, laukinės jėgos išraišką. Kanų kino festivalio „Ypatingo žvilgsnio“ programos nugalėtojas, nominuotas „Oskarui“ už geriausią makiažą ir šukuosenas, Lietuvos kino teatruose pasirodys nuo vasario 22 dienos.

Keistų veido bruožų Tina (Eva Melander) dirba pasienio kontrolės tarnyboje, kur ji yra nepakeičiama tarnautoja dėl ypatingos galimybės užuosti kitų žmonių jausmus – kaltę, gėdą, baimę. Tačiau asmeniniame gyvenime dėl savo nepatrauklios išvaizdos Tina jaučiasi tarsi uždaryta į visuomenės užribį, kol jos gyvenime nepasirodo į ją panašus Voris (Eero Milonoff). Jis jai pamažu atveria akis.

Filmas pastatytas pagal švedų rašytojo Johno Ajvide Lindqvisto to paties pavadinimo apsakymą. Rašytojas išgarsėjo, kai pagal jo kitą apsakymą buvo sukurtas 2008 m. siaubo filmas „Įleisk mane“. „Riba“ – ne siaubo kūrinys, o pašėlęs neįprastos romantikos ir skandinaviško folkloro mišinys.

Kadras iš rež. Ali Abbasi filmo „Riba“ („Gräns“, 2018 m., Švedija, Danija).

Kitokia meilės istorija

Pernai geriausiu Švedijos filmu išrinkta „Riba“ neprimena tradicinės meilės istorijos vien dėl savo išvaizda keistai atrodančių veikėjų, kurie turi ir neįtikimų savybių. Tačiau, pasak režisieriaus, meilė juk yra universali ir skirta kiekvienam.

„Kiek negražių žmonių matome pagrindiniuose vaidmenyse? Norėjau sukurti meilės istoriją negražiems žmonėms. Turime labai keistą estetinį suvokimą, kaip turi atrodyti filmų veikėjai. Esame išmokyti kino, kad tik maža dalis žmonių atitinka šį standartą, tačiau realybė, kaip mes žinome, yra visai kitokia“, – Karlovi Varų kino festivalyje kalbėjo režisierius.

Kasdien keturios valandos grimo kėdėje

Pagrindinę veikėją vaidinusi švedų aktorė E. Melander po premjeros Kanuose iškart susilaukė kino kritikų pagyrų, įvardijančių ją pagrindine filmo žvaigžde. Aktorė besiruošdama filmui priaugo beveik 20 kilogramų ir su asmeniniu treneriu augino viršutinę kūno dalį, kad galėtų atskleisti galingą plačių pečių Tinos asmenybę.

Filmuodamasi E. Malander kiekvieną dieną praleisdavo keturias valandas grimo kėdėje, paslėpdama gražius veido bruožus. Nepriklausomo kino naujienų tinklapis „Indiewire“ aktorės pasirodymą įvardijo kaip geriausią metų vaidmenį, o sausio pabaigoje Švedijos kino akademijos ji buvo įvertinta kaip geriausia aktorė.

Filmo „Riba“ anonsas: