2019 02 19

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min.

Kokį pasaulis prisimins Karlą Lagerfeldą?

Aukštosios mados kūrėjas Karlas Lagerfeldas. EPA nuotrauka

Vasario 19 dieną, eidamas 86-uosius, mirė vienas garsiausių XX–XI amžiaus pasaulio mados dizainerių, prancūzų mados namų „Chanel“ kūrybos vadovas Karlas Lagerfeldas.

Tamsūs akiniai, odinės pirštinės, klasikinis kostiumas – šiam ikoniškam stiliui K. Lagerfeldas liko ištikimas iki paskutinių dienų.

Pastaruosius 35 metus jis vadovavo „Chanel“ mados namams, iki tapdamas jų kūrybos vadovu buvo italų mados namų „Fendi“ kūrybos direktorius ir vyriausiasis „Chloe“ prekės ženklo mados dizaineris. Taip pat buvo sukūręs nuosavą prekės ženklą „Karl“. Tačiau kiekvienas šių prekės ženklų turėjo unikalų, individualų, su niekuo nesupainiojamą braižą.

Apie K. Lagerfeldo mirtį pranešė prancūzų žurnalas „Paris Match“, vėliau tai patvirtino artimas mados namams „Chanel“ šaltinis.

EPA nuotrauka
EPA nuotrauka

EPA nuotrauka

Mįslė dėl gimimo metų

K. Lagerfeldas gimė 1933 m. rugsėjo 10-ąją Hamburge tarnautojo Otto Lagerfeldto šeimoje, kuriam priklausė kondensuoto pieno bendrovė. Beje, savo gimimo metus aukštosios mados kūrėjas ne kartą yra kaitaliojęs, teigdamas, kad niekas tiksliai nežino, kuriais metais jis gimė, bet esą tikrai ne 1933-iaisiais ir ne 1938-aisiais.

2008-ųjų rugsėjo 10-ąją K. Lagerfeldas oficialiai atšventė savo 70 metų jubiliejų, nors ilgainiui buvo patvirtinta, kad tikrieji jo gimimo metai vis dėlto yra 1933-ieji.

Beje, aukštosios mados dizainerio nuosavo prekės ženklo „Karl Lagerfeld“ svetainėje iki šiol jo gimimo metais nurodyti 1938-ieji.

EPA nuotrauka
EPA nuotrauka

Mada iš kito pasaulio

Nors K. Lagerfeldas buvo vokietis, savo gyvenimą jis susiejo su Prancūzija ir savo paskutines pavardės raides iš dusliai skambančių „dt“ pakeitė į vieną skardų priebalsį „d“ – kad būtų skambiau, kaip yra sakęs.

Mokslus baigė prestižiniame privačiame Montaigne licėjuje Paryžiuje, jo specialybė buvo dailė ir istorija.

1954 metais K. Lagerfeldas nupaišė palto eskizą ir už jį pelnė prizą konkurse, kurio organizatorė buvo Tarptautinė kailių gamintojų asociacija. Paltas pagal eskizą buvo pasiūtas Pierre’o Balmaino mados namuose, kur jaunasis Karlas buvo pakviestas dirbti dizainerio asistentu.

„Visada domėjausi tuo, kuo žmonės rengiasi, kuo rengiuosi aš pats – irgi. Bet kai esi tik vaikas, neturi nė menkiausio supratimo, kas tas mados pasaulis. Tai kažkas labai tolima, ypač vaikystėje. Ir visai kas kita tai yra laikais, kai galima įsijungti televizorių… Mada man anuomet buvo kažkas tarytum iš kito pasaulio, tolima kaip žvaigždynai, paslėpti nuo tavęs per milijardus metų, nuo tavo gyvenimo, ypač nuo maniškio – kaimo vaiko gyvenimo. Vis dėlto aplinkybės susiklostė taip, kad man pavyko tai pasiekti“, – toks buvo K. Lagerfeldo atsakymas į klausimą, ar jis kada nors svajojo tapti mados dizaineriu.

Šį klausimą jis uždavė pats sau interviu, kurį įrašė 2012-aisiais prieš pristatydamas nuosavą drabužių ir aksesuarų kolekciją „Karl“ aukštosios mados dirbinių interneto parduotuvėje „Net-a-Porter“.

1964-aisiais jis pradėjo dirbti dizaineriu mados namuose „Сhloe“, specializuodamasis kurti prêt-à-porter drabužius, t. y. skirtus masiniam pardavimui. 1965 metais užsimezgė K. Lagerfeldo ilgametis bendradarbiavimas su italų aukštosios mados ženklu „Fendi“, trukęs iki pat legendinio dizainerio mirties.

EPA nuotrauka
EPA nuotrauka
EPA nuotrauka

Atgaivino „Chanel“ mados namus

Nuolat besikeičiančiame mados pasaulyje K. Lagerfeldas išsiskyrė stebėtinu pastovumu ir lojalumu, mokėdamas ir nustebinti novatoriškumu bei drąsiais sprendimais.

„Mada – tai laiko dvasia, išreikšta per trumpiausią laikotarpį“, – yra sakęs jis. K. Lagerfeldas 1980-aisiais sugebėjo įpūsti gaivų oro pliūpsnį aktualumą prarandantiems Coco Chanel mados namams, pastambindamas drabužių pečius, susiaurindamas taliją ir patrumpindamas sijonus.

Kai 1983-iaisiais jis pradėjo čia dirbti, ėmėsi siūti klasikinius „Chanel“ kostiumus iš naujų audinių – džinso ir odos, aukštojoje madoje išryškindamas disko epochos elementus.

„Imtis saviraiškos ir neturėti nieko bendra su realybe – taip nieko neišeis, – yra minėjęs K. Lagerfeldas. – Reikia būti šimtu procentų savimi, bet mokėti išreikšti šį konkretų laikotarpį. Nes mada – tai laiko dvasia, tai, ką vokiečiai įvardija žodžiu Zeitgeist. Kurti madą – tai ne genijaus, tokio kaip Pablo Picasso, kelias. Tai visiškai kas kita.“

Atspindėti laiko dvasią K. Lagerfeldui pavykdavo visuomet, ir netgi būti jos priekyje: 2004-aisiais jis pirmasis iš garsių mados pasaulio dizainerių sukūrė kapsulinę drabužių kolekciją (Capsule collection) švedų masinės drabužių gamybos ženklui H&M.

Karlas ir Choupette. EPA nuotrauka

Karlizmai ir katinizmai

Išskirtinis, nepakartojamas paties K. Lagerfeldo braižas ilgus metus išliko kone nepakitęs, virtęs jo paties emblema: elegantiškai, mocartiškai į uodegą surišti plaukai, tamsūs akiniai, juodas švarkas, balta stati marškinių apykaklė ir juodos pirštinės.

Gerbėjams yra išlikusi jo 2013 metais išleista knyga „Pasaulis pagal Karlą“ (The World According to Karl) – įrodymas ir jo žaižaruojančio proto bei šmaikščios kalbėsenos. Ši knyga – tai iliustruotų karlizmų – sparnuotų K. Lagerfeldo frazių – rinkinys: „Aš labai žemiškas, tik ne šiai Žemei“, „Aš – tarsi savo paties karikatūra, tarsi kaukė, bet man tai patinka, nes Venecijos karnavalas man tęsiasi ištisus metus.“

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Bet ir tokie žodžiai buvo priedanga, nes iš tiesų K. Lagerfeldas vengė nuolatinių linksmybių, vakarėlių, buvo linkęs susitelkti į darbą. Į klausimą, kokia yra jo sėkmės paslaptis, kartą jis atsakė: „Vienintelė paslaptis – darbas, buvimas susitelkusiam ir sveikas gyvenimo būdas: jokio rūkymo, alkoholio, kvaišalų – tai irgi padeda. Viskas ne taip ir sudėtinga. Ir viskas iš esmės priklauso nuo to, kokie tavo siekiai.“

Ilgus metus K. Lagerfeldas gyveno vienas su savo mylima Birmos katyte Choupette – garsiausia, turtingiausia ir rafinuočiausia mados pasaulio murkle, apie kurią sykį yra pašmaikštavęs, kad vestų ją, jeigu tai tik leistų padaryti įstatymai.

2019 metų sausį garsusis mados dizaineris pirmą kartą neatvyko į „Chanel“ namų kolekcijos renginį. Teigta, kad jis sunegalavo, bet detalės neafišuotos.

Pranešus apie K. Lagerfeldo mirtį, „Chanel“ namai paskelbė, kad kūrybos vadove taps Virginie Viard, prieš tai ėjusi studijos direktorės pareigas ir dirbusi su K. Lagerfeldu per 30 metų.